O‘zbekiston va Pokiston yetakchilarining muzokaralari yakunlari bo‘yicha ommaviy axborot vositalari vakillari uchun brifing o‘tkazildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Pokiston Bosh vaziri Imron Xonning rasmiy tashrifini davlatlararo munosabatlar tarixida yangi sahifa ochadigan muhim siyosiy voqea, deb baholadi.
– Ko‘p qirrali aloqalarimiz oxirgi yillarda sifat va mazmun jihatidan yuqori bosqichga ko‘tarilib borayotgani bizni mamnun etadi. Hozirgina yakunlangan tor va kengaytirilgan doiradagi muzokaralar do‘stlik va hamkorlikni rivojlantirish yo‘lidagi intilishlarimiz qat’iy ekanini isbotladi. O‘zbekiston va Pokiston hamkorligining bugungi yuqori darajasidan kelib chiqib, davlatlarimiz o‘rtasida Strategik sheriklik to‘g‘risidagi qo‘shma deklaratsiyani imzoladik. Bu muhim qadam aloqalarimiz tarixida yangi davrni boshlab beradi, deb ishonch bilan ayta olamiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
– Bu mening O‘zbekistonga birinchi tashrifim, inshoolloh, oxirgisi bo‘lmaydi. Biz janob Prezident bilan juda keng qamrovli muloqot qildik. Suhbatimiz g‘oyatda samimiy bo‘lgani va uzoq davom etganidan uning oxiriga borib men o‘zbekchani tushuna boshladim. Chunki urdu tili bilan o‘zbek tili bir-biriga yaqin. Bugungi kunda Pokiston va O‘zbekistonda aholining quyi qatlamlariga e’tibor qaratish, kambag‘allikni qisqartirish, ta’limni rivojlantirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar hamohang. Biz savdo-iqtisodiyot, transport, ta’lim, madaniyat, turizm sohalaridagi imkoniyatlarni atroflicha muhokama qilib, strategik kelishuvlarga erishdik, – deb ta’kidladi Imron Xon.
O‘zaro ishonch va ochiqlik, samimiy va amaliy ruhda o‘tgan samarali muzokaralarda sheriklikning yangi imkoniyatlari ko‘rib chiqilib, “o‘sish nuqtalari” belgilangani qayd etildi. So‘nggi yillarda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi to‘rt barobar o‘sgani, kelgusida ushbu raqamlarni yana to‘rt-besh barobarga oshirish bo‘yicha kelishib olingani ta’kidlandi.
Tashrif arafasida o‘tgan Hukumatlararo qo‘shma komissiya yig‘ilishi va biznes-forum doirasida 500 million dollardan ortiq aniq loyihalar bo‘yicha kelishuvlarga erishilgan. Tranzit va savdo to‘g‘risidagi bitim rejalashtirilgan ulkan maqsadlarga erishishga xizmat qiladi.
Qishloq xo‘jaligi, urug‘chilik va chorvachilik, mashinasozlik va qurilish, farmatsevtika va kimyo, yengil sanoat va boshqa ustuvor sohalarda yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, hududlar o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalar o‘rnatishga kelishilgani ma’lum qilindi.
“Termiz – Mozori Sharif – Kobul – Peshovar” temir yo‘li qurilishi masalasi ham atroflicha ko‘rib chiqilgani qayd etildi.
Xavfsizlik sohasidagi hamkorlikni kengaytirishga kelishib olingani aytildi. Tomonlar nufuzli xalqaro va mintaqaviy tuzilmalar doirasida bir-birini qo‘llab-quvvatlashni davom ettirishini tasdiqladilar.
Shuningdek, turizm va madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlik istiqbollariga to‘xtalib o‘tildi.
Muzokaralar yakunida Prezident Shavkat Mirziyoyev va Bosh vazir Imron Xon O‘zbekiston Respublikasi bilan Pokiston Islom Respublikasi o‘rtasida strategik sheriklik aloqalarini o‘rnatish to‘g‘risidagi Qo‘shma deklaratsiyani imzoladilar.
Toshkent shahrida 16-iyul kuni “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy bog‘liqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusida xalqaro konferensiya o‘z ishini boshladi.

Президент Шавкат Мирзиёев назвал официальный визит Премьер-министра Пакистана Имрана Хана важным политическим событием, открывающим новую страницу в истории межгосударственных отношений.
- Нам приятно, что за последние годы наши многоплановые отношения поднимаются на качественно и содержательно еще более высокий уровень. Только что завершившиеся переговоры в узком и расширенном составах доказали твердость наших намерений развивать отношения дружбы и сотрудничества. Учитывая нынешний высокий уровень взаимодействия между Узбекистаном и Пакистаном, мы подписали Совместную декларацию о стратегическом партнерстве между нашими государствами. Можем с уверенностью сказать, что этот важный шаг откроет новую эру в истории наших отношений, - сказал Шавкат Мирзиёев.
- Это мой первый визит в Узбекистан, и надеюсь, что не последний. Мы с господином Президентом провели очень содержательный диалог. Искренность и продолжительность беседы были такими, что под конец я начал понимать узбекский. Ведь урду и узбекский язык схожи. Сегодня и в Пакистане, и в Узбекистане проводится созвучная работа по поддержке малообеспеченных слоев населения, сокращению бедности, развитию образования. Мы обстоятельно обсудили возможности сотрудничества в торгово-экономической, транспортной, образовательной, культурной и туристической сферах, достигли стратегических договоренностей, - отметил Имран Хан.
Отмечалось, что в ходе плодотворных переговоров, прошедших в атмосфере взаимного доверия и открытости, искреннем и прагматичном духе, были рассмотрены новые возможности для партнерства и определены «точки роста». Подчеркнуто, что объем двусторонней торговли за последние годы увеличился в четыре раза, стороны договорились увеличить этот показатель еще в четыре-пять раз.
На прошедшем накануне визита заседании совместной Межправительственной комиссии и в рамках сегодняшнего бизнес-форума были достигнуты договоренности по конкретным проектам на сумму более 500 миллионов долларов. В их числе следует особо отметить Соглашение о транзите и торговле, который послужит достижению намеченных нашими странами масштабных планов.
Также была достигнута договоренность о реализации новых совместных проектов в сельском хозяйстве, семеноводстве и животноводстве, машиностроении и строительстве, фармацевтике и химии, легкой промышленности и других приоритетных сферах, а также об установлении прямых связей между регионами.
Подробно был рассмотрен вопрос строительства железной дороги "Термез - Мазари-Шариф - Кабул - Пешавар".
Как отмечалось на брифинге, стороны условились также расширить сотрудничество в сфере безопасности. Стороны подтвердили неизменную взаимную поддержку в рамках авторитетных международных и региональных структур.