Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 27-yanvar kuni yoshlar bandligini ta’minlash va bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish chora-tadbirlari muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Yoshlar bandligini ta’minlash omillaridan biri ularni talab etilayotgan kasb bo‘yicha ixtisoslashtirishdir. Yig‘ilishda shu paytgacha ishsiz aholi va bo‘sh ish o‘rinlari o‘zaro uyg‘unlikda ko‘rib chiqilmagani tanqid qilindi.
Masalan, Toshkent shahrida 26 ming yosh ishsiz. Ayni paytda bu yerda 77 mingta vakant bor, shundan 45 mingtasiga oliy ma’lumot talab etilmaydi. Davlatimiz rahbari yoshlarni kasbga o‘qitish orqali malaka toifasini berib, shunday vakant o‘rinlarga joylashtirish mumkinligini ta’kidladi.
O‘zbekiston Prezidentining 2020-yil 13-oktabrdagi “Aholini tadbirkorlikka jalb qilish tizimini takomillashtirish va tadbirkorlikni rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq, diplomi yo‘q, lekin amaliy ko‘nikmasi bo‘lgan ishsiz yoshlarni, malakani baholash markazlarida o‘qitib, sertifikat berish tizimi joriy etildi.
Shundan kelib chiqib, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligiga “Ishga marhamat” monomarkazlarida, shuningdek, qator oliy ta’lim muassasalari va yirik sanot tarmoqlarida malakani baholash markazlari tashkil etish vazifasi qo‘yildi. Bu orqali joriy yilning o‘zida 30 ming yigit-qizga malaka sertifikati berib, ularning bandligini ta’minlash mumkinligi aytildi.
Tadbirkorligini boshlamoqchi bo‘lgan yoshlarning mini-texnologiya va uskunalar xarid qilishi uchun subsidiya ajratish, kredit olishda sug‘urta to‘lovi bo‘yicha ko‘maklashish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Bandlikni ta’minlashda eng katta zaxiralardan biri dehqonchilik qilish uchun yer ajratishdir. Lekin, o‘tgan yili bu borada murojaat qilgan 14 ming nafar yoshdan atigi 3 mingiga yer berilgan, xolos.
Bosh vazir o‘rinbosariga joylarda har 10 gektar ekin yeridan 1 gektarini yoshlarga dehqonchilik uchun ajratish tartibini joriy etish vazifasi topshirildi.
Shuningdek, quduqlar qazib, zaxira yerlarni yoshlarga foydalanish uchun berish, tomorqada limonchilik, parrandachilik, quyonchilik, asalarichilik qilishlari uchun kreditlar ajratish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Yig‘ilishda yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish, qobiliyatini yuzaga chiqarishi uchun zarur sharoitlar yaratish masalalari ham muhokama qilindi.
Musiqa va san’at maktablari, madaniyat markazlari, muzeylar qurish hamda ta’mirlash orqali ularda yoshlar qamrovini 30 foizga yetkazish maqsadi belgilandi. Bunga, joriy yilda byudjetdan 150 milliard so‘m ajratiladi.
Chekka hududlardagi maktablarda namunaviy to‘garaklar tashkil etish, yoshlarni ajdodlarimizning boy madaniy merosi bilan yaqindan tanishtirish, ular o‘rtasida ichki turizmni rivojlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Joriy yilda sog‘lom turmush tarzini keng targ‘ib etib, sport bilan shug‘ullanuvchi aholi sonini 25 foizga, yoshlar qamrovini 20 foizga yetkazish maqsad qilingan. Bolalar bog‘chasi va maktablarni sport anjomlari bilan jihozlash uchun byudjetdan 100 milliard so‘m ajratilgan.
Mutasaddi vazirliklarga maktablarda 20 mingta sport to‘garagini tashkil etish, sport federatsiyalarini, xalqaro musobaqalar g‘oliblarini maktablarga biriktirib, yoshlarni professional sportga jalb qilish yuzasidan vazifalar qo‘yildi.
Hozirgi yoshlarning zamonaviy texnologiyalarga qiziqishi yuqori. O‘tgan yili IT-parkning 5 ta filiali va Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlarida 10 mingdan ortiq yoshlar saboq olgan.
Bu qamrovni kengaytirish maqsadida har bir tumanda kamida bittadan maktabda IT-to‘garagi ochish, yana 100 ta Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi tashkil etib, 20 ming yigit-qizni dasturlash va axborot texnologiyalari sohasida tadbirkorlikka o‘qitish muhimligi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda yoshlarning ijtimoiy masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi. Bugungi kunda 129 ta oliy o‘quv yurtida 500 mingdan ortiq talaba o‘qiyotgani, lekin ular yotoqxona bilan yetarlicha ta’minlanmagani ko‘rsatib o‘tildi. Mutasaddilarga talabalar uylarini ko‘paytirish bo‘yicha topshiriq berildi.
Davlatimiz rahbari iqtidorli yoshlarni kashf qilish, ularning tashabbus va intilishlarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash maqsadida “O‘zbekiston uchun 100 g‘oya” loyihasini ilgari surdi. Loyiha doirasida shahar va qishloqlardagi tashabbuskor yoshlarning iqtisodiyot, ta’lim, sport, sog‘liqni saqlash, axborot texnologiyalari kabi sohalardagi g‘oyalarini ro‘yobga chiqarish uchun sharoit yaratiladi.
Yoshlar ishlari agentligining viloyat va tuman xodimlari oylik maoshini oshirish bo‘yicha ham taklif bildirildi.
Bundan buyon viloyat, shahar va tuman sektor rahbarlari mahalliy matbuot va ijtimoiy tarmoqlar orqali yoshlarning muammo va masalalari yuzasidan qilgan ishlari to‘g‘risida aholiga hisobot berib borishi belgilandi. Yoshlar bandligini ta’minlashda jonbozlik ko‘rsatgan tadbirkorlar, tashkilotchi va rahbarlar rag‘batlantirilishi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda Bosh vazir o‘rinbosarlari, vazirlar va hokimlar belgilangan vazifalar ijrosini tashkil etish bo‘yicha axborot berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje In oliy darajada ilgari erishilgan kelishuvlarga muvofiq 28 yanvar kuni videoanjuman shaklida uchrashuv o‘tkazadilar.
27.01.2021Keyingisi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 28 yanvar kuni Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje In bilan videoanjuman shaklida uchrashuv o‘tkazdi.

Одним из факторов обеспечения занятости молодежи является ее обучение востребованным профессиям. На совещании подвергнут критике тот факт, что при решении проблемы безработицы не учитываются имеющиеся вакансии.
К примеру, в Ташкенте 26 тысяч молодых людей не имеют работы. Вместе с тем в городе имеется 77 тысяч вакансий, 45 тысяч из которых не требуют наличия высшего образования. Глава государства отметил, что такие вакансии можно заполнить, обучив молодежь профессиям и присвоив им квалификационную категорию.
В соответствии с постановлением Президента Узбекистана «О дополнительных мерах по совершенствованию системы вовлечения населения в предпринимательство и развитию предпринимательства» от 13 октября 2020 года внедряется система обучения в центрах оценки квалификации и выдачи сертификатов безработной молодежи, не имеющей диплома, но обладающей практическими навыками.
В связи с этим Министерству занятости и трудовых отношений поручено создать центры оценки квалификации в моноцентрах «Ишга мархамат», а также в ряде высших учебных заведений и крупных отраслях промышленности. Отмечено, что уже в текущем году можно будет трудоустроить 30 тысяч юношей и девушек, получивших квалификационный сертификат.
Даны поручения по выделению молодежи, желающей наладить свое дело, субсидий на приобретение мини-технологий и оборудования, содействию безработным со страховыми выплатами при получении кредита.
Одним из важнейших ресурсов в обеспечении занятости является выделение земли для ведения сельского хозяйства. Однако из 14 тысяч молодых людей, обратившихся по этому поводу в прошлом году, участки получили лишь 3 тысячи.
Заместителю Премьер-министра поручено ввести порядок выделения молодежи под сельское хозяйство по 1 гектару из каждых 10 гектаров посевных земель.
Также даны поручения по предоставлению молодежи в пользование участков из земель резерва с сооружением на них скважин, выделению кредитов для занятия лимоноводством, кролиководством, птицеводством и пчеловодством.
На совещании обсуждены и вопросы содержательной организации досуга молодых людей, создания необходимых условий для развития их способностей.
Поставлена цель довести до 30 процентов охват молодежи школами музыки и искусства, центрами культуры и музеями путем строительства и ремонта таких учреждений. На это в 2021 году из бюджета будет выделено 150 миллиардов сумов.
Дано указание организовать типовые кружки в школах отдаленных районов, знакомить молодежь с богатым культурным наследием наших предков, развивать среди них внутренний туризм.
В этом году намечено довести число занимающегося спортом населения до 25 процентов, в том числе молодежи - до 20 процентов на основе широкого утверждения здорового образа жизни. На оснащение детских садов и школ спортивным инвентарем из бюджета выделено 100 миллиардов сумов.
Соответствующим министерствам поручено организовать 20 тысяч спортивных клубов в школах, закрепить за школами спортивные федерации и победителей международных соревнований, вовлекать молодежь к профессиональному спорту.
Сегодня молодежь очень интересуется современными технологиями. В прошлом году более 10 тысяч молодых людей прошли обучение в 5 филиалах IT-парка и учебных центрах цифровых технологий.
Подчеркнуто, что для расширения масштабов этой работы важно открыть кружки по IT как минимум в одной школе в каждом районе, создать еще 100 учебных центров по цифровым технологиям и обучить 20 тысяч молодых людей программированию и предпринимательству в области информационных технологий.
Особое внимание на совещании уделено вопросам социальной поддержки молодежи. Отмечалось, что сегодня в 129 вузах обучается более 500 тысяч студентов, но они недостаточно обеспечены общежитиями. Ответственным лицам поручено увеличить количество общежитий.
С целью выявления талантливой молодежи, всесторонней поддержки ее инициатив и устремлений глава государства предложил реализовать проект «100 идей для Узбекистана». Проект создаст условия для реализации идей инициативной молодежи в городской и сельской местности в сферах экономики, образования, спорта, здравоохранения, информационных технологий.
Также высказано предложение о повышении размера оплаты труда работников областных и районных отделов Агентства по делам молодежи.
Определено, что отныне руководители секторов областей, городов и районов будут информировать население через местную прессу и социальные сети о проблемах и вопросах молодежи. Предприниматели, организаторы и руководители, наиболее активно обеспечивающих занятость молодежи, будут поощряться.
На совещании заместители Премьер-министра, министры и хокимы представили информацию о предстоящей работе во исполнение поставленных задач.
В соответствии с ранее достигнутыми договоренностями на высшем уровне, 28 января состоится встреча между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Республики Корея Мун Чжэ Ином в формате видеоконференции.
27.01.2021Следующее
Сегодня, 28 января, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Президентом Республики Корея Мун Чжэ Ином в формате видеоконференции.