Investitsiya loyihalarining bajarilish holati ko‘rib chiqildi
Davlatimiz rahbari birinchi yarim yillikdagi ko‘rsatkichlar yetarli emasligini ta’kidlab, kechikayotgan loyihalarning muammosini hal qilish, investitsiyalar jalb etishni ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Taqdimotda “Yangihayot” industrial texnoparkida olib borilayotgan ishlar ham ko‘rib chiqildi.
Bu haqda O‘zbekiston Prezidentining 2021-yil 4-fevraldagi qarorida belgilangan edi. Ushbu texnopark uchun 210 gektar maydon ajratilgan. Bosh reja ishlab chiqilib, bugungi kunda muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini barpo etish boshlangan.
Prezidentimiz bu ham iqtisodiy, ham ijtimoiy jihatdan muhim loyiha ekanini ta’kidladi.
– Hech qaysi davlatda tadbirkorga yengillik yaratmasdan turib, natijaga erishib bo‘lmaydi. Bu texnopark tadbirkorlar uchun qulay maydon bo‘lishi kerak. Import o‘rnini bosadigan, ko‘proq odamlarni ish bilan ta’minlaydigan loyihalarga e’tibor qaratish kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Birinchi bosqichda texnoparkning 110 gektar maydoni auksionda sotilgan. Ularda oshxona jihozlari, qandolatchilik va to‘qimachilik mahsulotlari, santexnika tovarlari, polietilen va metall buyumlar ishlab chiqarish loyihalari joylashtirilgan. Umuman, texnoparkda tashkil etiladigan korxonalarda 20 ming ish o‘rni yaratilishi mo‘ljallangan.
Toshkentda xizmat ko‘rsatish sohasi bo‘yicha ham imkoniyatlar katta. O‘tgan besh oyda bu sohada 5 ming 500 ta loyiha doirasida 183 mingta ish o‘rni yaratilgan.
Davlatimiz rahbari aholining talabi va imkoniyatlari o‘sib borayotganini, shundan kelib chiqib, xizmatlarni keng ko‘lamda rivojlantirish zarurligini ta’kidladi. Yoshlarni bu soha bo‘yicha o‘qitib, xizmatlar sifatini va bandlikni oshirish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 28-iyun kuni paxta hosildorligini oshirish va to‘qimachilik mahsulotlari eksportini ko‘paytirish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.

Рассмотрен ход реализации инвестиционных проектов
Президент Шавкат Мирзиёев 27 июня ознакомился с презентацией инвестиционных проектов, реализуемых в городе Ташкенте.
По плану, в столице намечено осуществить более 500 проектов с общим объемом инвестиций почти 4 миллиарда долларов. На сегодняшний день в рамках проектов освоено 1,5 миллиарда долларов. Запущен 71 проект на сумму 120 миллионов долларов, создано более 5 тысяч рабочих мест. Прорабатываются еще 450 проектов на сумму 2,3 миллиарда долларов.
Глава государства, отметив недостаточность достигнутых в первом полугодии показателей, дал указания по решению проблем запаздывающих проектов, расширению привлечения инвестиций.
В ходе презентации также рассмотрен ход работ в индустриальном технопарке «Янгихаёт».
Создание технопарка было определено указом Президента от 4 февраля 2021 года. Под этот комплекс отведено 210 гектаров земли. Разработан генеральный план и в настоящее время начато строительство инженерно-коммуникационных сетей.
Президент отметил экономическую и социальную значимость проектов.
- Ни в одной стране невозможно добиться результатов без создания условий для предпринимателей. Этот технопарк должен стать комфортной площадкой для предпринимателей. Необходимо обратить внимание на проекты, которые послужат импортозамещению и созданию наибольшего количества рабочих мест, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В рамках первого этапа на территории технопарка с аукциона было продано 110 гектаров земли. Здесь разместятся проекты по производству кухонной техники, кондитерских изделий и текстиля, сантехнических товаров, изделий из полиэтилена и металла. В целом на предприятиях, которые будут созданы в технопарке, планируется создать 20 тысяч рабочих мест.
В Ташкенте имеются широкие возможности и в сфере услуг. За последние пять месяцев в рамках 5,5 тысячи проектов создано 183 тысячи рабочих мест.
Глава государства отметил, что спрос и возможности населения растут, в связи с чем необходимо масштабно развивать услуги. Даны указания по профильному обучению молодежи, улучшению качества услуг и повышению занятости.