COVID-19 pandemiyasi butun dunyo bo‘ylab hamjamiyatlar va mamlakatlarga talafot yetkazishda davom etmoqda. O‘tkir xalqaro inqirozga duch kelib, men favqulodda global yetakchilik va birdamlikka, imkon qadar keng doiradagi sheriklarni birlashtirishga, ko‘p tomonlama sa’y-harakatlarni ishga solish va hech kimning orqada qolib kelmasligini ta’minlashga chaqirdim. Salkam bir yilda biz ilm-fan, vaksinalarni ishlab chiqish, sog‘liqni saqlash amaliyotidagi misli ko‘rilmagan yutuqlar, jamoatchilikni safarbar qilish va siyosiy sobitqadamlik tufayli kuchli yetakchilikka erishishning imkoni borligini ko‘rdik.
Pandemiya sog‘liqni saqlash tizimlarimiz zaif ekanini ko‘rsatdi, tibbiy va ijtimoiy tengsizlikni kuchaytirdi hamda sog‘liqni saqlash iqtisodiy taraqqiyot va xavfsizlikda markaziy o‘rin egallashini namoyish etdi. Pandemiyani nazoratga olib, tiklanishga investitsiya yo‘naltirayotgan ekanmiz, kelajakka ham tayyorgarlik ko‘rishimiz lozim. Bunday vaziyat yana takrorlanishiga yo‘l qo‘yolmaymiz.
Janobi Oliylari, Xalqaro kodeks loyihasini ishlab chiqish masalasida uzoqni ko‘zlaganingiz va bu jarayonda yetakchilik qilganingiz uchun Sizdan minnatdorman. Biz hujjatni diqqat bilan o‘rganib chiqdik. Unda qo‘yilgan vazifalarning ko‘lami va taklif etilgan amaliy yechimlar menda katta taassurot qoldirdi. Kodeks loyihasi taqdim etilgani o‘z vaqtida qabul qilingan qaror bo‘ldi.
O‘tgan yili biz pandemiyadan ko‘p saboq chiqardik va endilikda kelajakka nazar tashlashimiz kerak. Jahon sog‘liqni saqlash assambleyasining COVID-19ga qarshi choralar bo‘yicha WHA73.1 rezolyutsiyasiga muvofiq men 2020 yil sentyabr oyida ish boshlagan Xalqaro tibbiy-sanitariya qoidalarining (2005 yil) amal qilishini o‘rganish Qo‘mitasini chaqirdim hamda Pandemiyaga shaylikni ta’minlash va javob choralari bo‘yicha Mustaqil guruhni ta’sis etdim.
Bundan tashqari, a’zo davlatlar tomonidan amalga oshirilayotgan jarayon doirasida Xalqaro tibbiy-sanitariya qoidalariga qo‘shimchalar kiritish maqsadida pandemiyaga shaylik va javob choralari to‘g‘risida global hadli konvensiyani ishlab chiqish imkoniyati yuzasidan munozaralar davom etmoqda. Mazkur masala 2021 yil 18 mart kuni o‘tgan JSSTning tashkilotga a’zo davlatlar uchun mo‘ljallangan axborot sessiyasida muhokama qilindi, bu ko‘plab mamlakatlarda qiziqish uyg‘otdi va keyingi muhokamalar uchun qadam bo‘lib xizmat qildi.
Barchaning xavfsiz kelajagiga sarmoya kiritish, barqaror va ishonchli sog‘liqni saqlash tizimlarini barpo etish hamda sog‘liqni saqlash sohasida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan har qanday inqirozlarga shay turishga tayyorgarlik ko‘rish vaqti keldi. Janobi Oliylari, siyosiy yetakchiligingiz tufayli Sizning bu boradagi ishtirokingiz hal qiluvchi ahamiyatga ega. Siz taqdim etgan Xalqaro kodeks loyihasi pandemiyani o‘rganish bo‘yicha amaldagi jarayonlarga va pandemiyaga qarshi kurashish bo‘yicha har qanday bo‘lajak xalqaro hujjatni rejalashtirishga bevosita bog‘liq. Siz ushbu sa’y-harakatlarda shaxsan ishtirok etishda davom etishingizga umid qilaman.
Janobi Oliylari, COVID-19 pandemiyasini oldini olish va barchaning sog‘lom va xavfsiz kelajagini ta’minlash ishiga sodiqligingiz uchun Sizga yana bir bor tashakkur bildiraman. Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti jamoat salomatligi sohasidagi ushbu global favqulodda vaziyatda Siz bilan hamjihatdir.

Имею честь обратиться к Вам, чтобы поблагодарить Вас за предоставление Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) проекта Международного кодекса о добровольных обязательствах государств в период пандемий, который был озвучен на 75-сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций в сентябре 2020 года.
Пандемия COVID-19 продолжает разрушать сообщества и страны по всему миру. Столкнувшись с чрезвычайным международным кризисом, я призвал к исключительному глобальному лидерству и солидарности, объединению самого широкого круга партнеров, принятию многосторонних действий и обеспечению того, чтобы никто не остался позади. Менее чем за год мы увидели, чего может достичь сильное руководство, благодаря беспрецедентным достижениям в науке, разработке вакцин, практике общественного здравоохранения, мобилизации общественности и политической приверженности.
Пандемия показала хрупкость наших систем здравоохранения, усилила медицинское и социальное неравенство, и подчеркнула центральную роль здравоохранения для экономического развития и безопасности. По мере того, как мы обретаем контроль над пандемией и инвестируем в восстановление, мы также должны готовиться к будущему. Мы не можем допустить, чтобы это повторилось снова.
Ваше Превосходительство, я благодарю Вас за дальновидность и лидерство в продвижении разработки проекта Международного кодекса. Мы внимательно изучили документ. Я впечатлен широким кругом поставленных задач и предложенными практическими решениями. Предоставление проекта Кодекса своевременно.
Мы многому научились из пандемии в прошлом году, и теперь мы должны смотреть в будущее. В соответствии с резолюцией Всемирной ассамблеи здравоохранения WHA73.1 о мерах реагирования на COVID-19 мною был созван Комитет по обзору функционирования Международных медико-санитарных правил (2005 год) и учреждена Независимая группа по обеспечению готовности к пандемии и ответным мерам, которые начали свою работу в сентябре 2020 года.
Кроме того, продолжаются дискуссии относительно возможности разработки глобальной рамочной конвенции о готовности к пандемии и ответных мерах для дополнения Международных медико-санитарных правил в рамках процесса, осуществляемого государствами-членами. Этот вопрос обсуждался на информационной сессии ВОЗ для государств-членов ВОЗ, состоявшейся 18 марта 2021 года, которая вызвала интерес со стороны многих стран и послужила шагом к дальнейшим обсуждениям.
Пришло время инвестировать в безопасное будущее для всех, построить устойчивые и надежные системы здравоохранения и подготовиться к реагированию на любые будущие потрясения в области здравоохранения. Ваше Превосходительство, благодаря своему политическому лидерству Вы должны сыграть решающую роль в этом отношении. Проект Международного кодекса, которым вы поделились, имеет непосредственное отношение к уже установленным процессам обзора пандемии и к планированию любого будущего международного документа по борьбе с пандемией. Я надеюсь, что вы и дальше будете лично участвовать в этих усилиях.
Еще раз благодарю Вас, Ваше Превосходительство, за Вашу приверженность делу предотвращения пандемии COVID-19 и обеспечения более здорового и безопасного будущего для всех. ВОЗ солидарна с Вами перед лицом этой глобальной чрезвычайной ситуации в области общественного здравоохранения.