O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev muzokaralarni ikki mamlakat delegatsiyalari ishtirokida kengaytirilgan tarkibda davom ettirdilar.
Davlatimiz rahbari ko‘p qirrali va o‘zaro manfaatli O‘zbekiston-Qozog‘iston hamkorligining barcha yo‘nalishlarida salmoqli natijalarga erishilayotganini ta’kidladi.
- Xalqlarimiz tarixi va taqdiri chambarchas bog‘liq, biz etu tirnoq bo‘lib ketganmiz, dolzarb masalalarni birgalikda hal qilayapmiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz shu kunlarda butun O‘zbekiston bo‘ylab qozoq xalqining buyuk farzandi, shoir va mutafakkir Abay Qo‘nonboyevning hayoti va ijodiga bag‘ishlangan tadbirlar o‘tayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Bunday tadbirlar xalqlarimiz bir-birining shonli tarixi va bugungi hayotiga katta qiziqish bilan qarayotganini tasdiqlab, do‘stlik aloqalarini mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
- Bugun ikkita tarixiy hujjatni imzolaymiz. Qardosh xalqlarimizning tub manfaatlariga javob beradigan hamda O‘zbekiston-Qozog‘iston munosabatlari tarixida yangi bosqich boshlaydigan Ittifoqchilik to‘g‘risidagi shartnomani alohida qayd etmoqchiman.
Ittifoqchilik – davlatlararo hamkorlikning eng yuqori darajasi, o‘zaro ishonch belgisi. Shu bilan umumiy kelajagimizni birgalikda qurishga intilishimizni tasdiqlayapmiz.
Davlat chegaralarini demarkatsiya qilish to‘g‘risidagi shartnoma aloqalarimiz mustahkamligidan dalolat beradi, mintaqada tinchlik va xavfsizlik maqsadlariga xizmat qiladi. Chegaralarimiz doimo do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik hududi bo‘lgan va shunday bo‘lib qoladi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Qozog‘iston Prezidenti ikki tomonlama munosabatlarning bugungi yuksak darajasini mamnuniyat bilan qayd etdi.
- Mushtarak tarixga, xalqlarimizning qardoshlik rishtalariga tayanib, Qozog‘iston va O‘zbekiston mustahkam, uyg‘un munosabatlarni yo‘lga qo‘ydilar, - dedi Qasim-Jomart Toqayev.
Qozog‘iston yetakchisi bugun imzolanadigan shartnomalar yangi ufqlar ochishi hamda ikki mamlakatning yanada yaqinlashishga mushtarak intilishlarini to‘liq ifoda etishini ta’kidladi.
Shavkat Mirziyoyevga bunyodkorona siyosati va Qozog‘iston-O‘zbekiston munosabatlarini mustahkamlashga qo‘shayotgan ulkan hissasi uchun minnatdorlik bildirdi. Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan konstitutsiyaviy islohotlarni qo‘llab-quvvatlashini ta’kidlab, ushbu islohot O‘zbekiston taraqqiyoti uchun mustahkam poydevor bo‘lishiga ishonch bildirdi.
Ikki tomonlama hamkorlikning o‘zagi iqtisodiyot ekani, ikki mamlakatning ulkan salohiyatidan foydalanishga e’tiborni kuchaytirish lozimligi ta’kidlandi.
Xususan, oxirgi besh yilda o‘zaro savdo hajmi ikki barobardan ziyodga ortdi, joriy yil yakunida esa besh milliard dollarga yaqinlashadi. Talab yuqori bo‘lgan mahsulotlarni o‘zaro yetkazib berishni ko‘paytirish orqali yaqin yillarda tovar ayirboshlashni karrasiga oshirish maqsadida Bosh vazirlar o‘rinbosarlari boshchiligida ishchi guruh tuzish va qo‘shma tashqi savdo kompaniyasini tashkil etishga kelishib olindi.
Kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi. Bugun energetika, avtomobilsozlik, kimyo, elektrotexnika, qurilish, logistika va boshqa sohalarda yirik loyihalarga start berilishi mamnuniyat bilan qayd etildi.
- Hozirda loyihasi ishlab chiqilayotgan Xalqaro sanoat kooperatsiyasi markazi yangi loyihalarni shakllantirish uchun muhim maydon bo‘lishiga ishonaman, - dedi davlatimiz rahbari.
Hududlar o‘rtasidagi hamkorlikning ulkan salohiyatidan maksimal darajada foydalanish zarurligi ta’kidlandi. Jumladan, kuni kecha o‘tgan biznes forum yangi investitsiya bitimlari va savdo shartnomalarning salmoqli to‘plami imzolandi.
Yana bir muhim yo‘nalish – energetika. Davlat rahbarlari energetika quvvatlarini modernizatsiya qilish va qurish, geologiya qidiruvi va tabiiy gazni chuqur qayta ishlash bo‘yicha loyihalarni ilgari surishga kelishib oldilar.
Tranzit salohiyatidan foydalanish va uni oshirish hamkorlikning muhim sohalaridan biri sifatida qayd etildi.
- Bugun biz yuk tashishlarning barqaror o‘sishiga erishdik, ikki tomonlama va tranzit tashishlar uchun qulay sharoitlar yaratishga kelishdik.
Yuk tashish hajmini bir necha barobar oshirish maqsadida transport infratuzilmasini kengaytirishga qaratilgan loyihalarni tezlashtirishga ahdlashib oldik, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentlar parlamentlararo muloqotlar va madaniy-gumanitar almashinuvlarni yanada mustahkamlash va kengaytirish muhimligini ta’kidladilar.
- Oliy darajadagi barcha kelishuvlar ijrosini monitoring qilish uchun Parlamentlararo kengash imkoniyatlaridan foydalanish zarur, - dedi O‘zbekiston yetakchisi.
Prezidentimiz Ostona shahri markazida buyuk o‘zbek shoiri, davlat arbobi Alisher Navoiy hafkalini o‘rnatish haqida qaror qabul qilingani uchun minnatdorlik bildirdi.
- Bu umumiy tariximiz va madaniyatimizga katta ehtiromning yorqin tasdig‘i, qardosh xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik rishtalari abadiyligi ramzidir, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu bilan birga, davlatimiz rahbari umumiy madaniy-tarixiy merosimizni o‘rganish va ommalashtirish bo‘yicha qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazish, shu maqsadda TV, radio va veb-saytdan iborat qo‘shma axborot resursini tashkil etish, buyuk yozuvchi va shoirlarimiz asarlarini nashr qilishni taklif etdi.
Muzokaralar yakunida ikki davlat hukumatlariga erishilgan barcha kelishuvlar ijrosini qat’iy nazoratga olish va tegishli “yo‘l xaritasi”ni kelishish topshirildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev tor doirada muzokara o‘tkazdilar.

Глава Узбекистана подчеркнул значительный прогресс по всем направлениям многопланового и взаимовыгодного узбекско-казахского сотрудничества.
- Наша история и судьбы народов тесно переплетены, мы давно породнились, вместе решаем насущные вопросы, – заявил Шавкат Мирзиёев.
Президент нашей страны с большим удовлетворением отметил, что в настоящее время по всему Узбекистану проходят мероприятия, посвящённые жизни и творчеству великого сына казахского народа, поэта и мыслителя Абая Кунанбаева.
Такие мероприятия укрепляют дружественные связи, наглядно демонстрируя взаимный интерес к славному прошлому и сегодняшней жизни друг друга.
- Сегодня подписываем два исторических документа. Особо отмечу Договор о союзничестве, который отвечает исконным интересам обоих братских народов и знаменует собой новый этап в истории узбекско-казахстанских отношений.
Союзничество – это самый высокий и доверительный уровень межгосударственного партнёрства. Тем самым мы подтвердили, что намерены строить общее будущее.
Договор о демаркации государственной границы свидетельствует о прочности наших связей, служит делу мира и безопасности в регионе. Наша граница всегда была и остаётся границей дружбы и добрососедства, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Президент Казахстана с удовлетворением отметил нынешний высочайший уровень двусторонних отношений.
- Опираясь на историческую общность, братские узы народов, Казахстан и Узбекистан построили прочные, гармоничные отношения, - отметил Касым-Жомарт Токаев.
Он подчеркнул, что подписываемые сегодня договоры открывают новые горизонты и в полной мере отражают обоюдное стремление двух стран к дальнейшему сближению.
Лидер Казахстана выразил признательность Шавкату Мирзиёеву за его созидательную политику и огромный вклад в упрочнение казахско-узбекских отношений. Он также выразил поддержку реализуемой по его инициативе конституционной реформе и уверенность в том, что она заложит прочный фундамент развитию Узбекистана.
В ходе переговоров отмечено, что ядром двустороннего сотрудничества является экономика и необходимо прилагать больше усилий для использования огромного потенциала двух стран.
Так, за последние пять лет объем взаимной торговли вырос более чем вдвое, а по итогам этого года приблизится к пяти миллиардам долларов. В целях кратного увеличения объёмов товарооборота в ближайшие годы за счёт увеличения взаимных поставок востребованной продукции, достигнута договорённость сформировать Рабочую группу во главе с вице-премьерами и создать совместную внешнеторговую компанию.
Особое внимание уделено продвижению проектов кооперации. С удовлетворением отмечено, что сегодня будет дан старт крупным проектам в энергетике, автомобилестроении, химической, электротехнической отрасли, строительстве, логистике и других.
- Уверен, что прорабатываемый проект Международного центра промышленной кооперации станет важной площадкой для генерации новых проектов, - сказал глава нашего государства.
Отмечена необходимость максимального использования огромного потенциала межрегионального сотрудничества. Так, по итогам прошедшего накануне бизнес-форума подписан солидный пакет новых инвестиционных соглашений и торговых контрактов.
Другим важным направлением обозначена энергетика. Главы государств условились продвигать проекты по модернизации и строительству энергетических мощностей, геологоразведке и глубокой переработке природного газа.
Одной из ключевых сфер взаимодействия определено использование и повышение транзитного потенциала.
- Сегодня мы вышли на стабильный рост грузоперевозок, договорились взаимно создавать благоприятные условия для двусторонних и транзитных перевозок.
В целях кратного увеличения объёмов перевозимых грузов условились ускорить проекты, направленные на расширение транспортной инфраструктуры, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Президенты отметили важность дальнейшего укрепления и расширения межпарламентских контактов и культурно-гуманитарных обменов.
- Необходимо использовать возможности Межпарламентского совета для мониторинга выполнения всех договорённостей на высшем уровне, - заявил лидер Узбекистана.
Президент нашей страны выразил признательность за решение об установлении в центре Астаны памятника великому узбекскому поэту, государственному деятелю Алишеру Навои.
- Это является ярким подтверждением большого уважения к нашей общей истории и культуре, символом нерушимости уз дружбы между двумя братскими народами, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Вместе с тем главой нашего государства предложено организовать совместные исследования по изучению и популяризации общего культурно-исторического наследия, а также запустить с этой целью совместный информационный ресурс, включающий ТВ, радио и веб-сайт, издавать книги наших великих писателей и поэтов.
В завершение переговоров правительствам двух стран поручено взять под строгий контроль реализацию всех достигнутых договорённостей и согласовать соответствующую «дорожную карту».