Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 6-iyul kuni arxitektura, qurilish va shaharsozlik bo‘yicha ustuvor vazifalar muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Qurilish – hayot talabi, iqtisodiyotning yetakchi sohalaridan biri. Yurtimizda bu sohaga keng imkoniyatlar berilgani natijasida bunyodkorlik sur’ati oshdi. So‘nggi besh yilda 250 ming xonadonli 8 mingdan ortiq ko‘p qavatli uylar, 21 mingta servis va 10 mingdan ziyod ijtimoiy ob’ektlar, 31 mingta korxona tashkil etildi.
Shu davrda qurilish ishlari hajmi 4 baravarga oshib, 2021-yilda 107 trillion so‘mni, bu yil besh oyda 46 trillion so‘mni tashkil etdi.
Bunday o‘sish yaxshi, albatta. Lekin, sohada loyihalash va sifat borasida hali kamchiliklar bor. Hamma qurilish bilan bo‘lib, arxitektura orqada qolib ketdi.
Shu bois yig‘ilishda, avvalo, loyihalash va qurilish ishlarini tartibga solish masalalariga e’tibor qaratildi.
Ko‘p joylarda ilgari tasdiqlangan Bosh rejalar aholi va iqtisodiyotning bugungi o‘sishiga mos kelmay qolgan. Xorijiy ekspertlarning tahlillariga ko‘ra, Bosh rejalar bo‘lmasa, 2030-yilga borib, infratuzilma xarajatlari 2 baravarga oshadi va qishloq xo‘jaligi yerlari 30 ming gektarga kamayib ketadi.
Shu bois loyihalash va qurilish ishlari bo‘yicha yangi tizim joriy etilishi belgilandi. Unga ko‘ra, hududlarning Bosh rejasi va “master reja”larini ishlab chiqish bo‘yicha Respublika kengashi tuziladi. Qurilish vazirligida Bosh arxitektor lavozimi joriy qilinib, unga vazirning birinchi o‘rinbosari maqomi beriladi.
Viloyatlarda “loyiha ofislari” ochilib, ularga hokimning birinchi o‘rinbosari va viloyat Bosh arxitektori mas’ul bo‘ladi. Shuningdek, tuman va shahar qurilish bo‘limiga arxitektor rahbarlik qiladi.
Bosh reja va “master reja”ni ishlab chiqish yangicha yondashuv asosida, 3 bosqichda bo‘ladi. Birinchi bosqichda Respublika kengashi muayyan viloyatning 5, 10 va 20 yillik rivojlanish yo‘nalishlari, yer va infratuzilma chegaralarini belgilaydigan “Bosh sxemasi”ni tasdiqlaydi. Ular asosida, ikkinchi bosqichda, hududning Bosh rejasi ishlab chiqiladi. Bunda sanoat, xizmat ko‘rsatish va aholi maskanlarini belgilash, yo‘llar va infratuzilma tarmoqlarini taqsimlash ko‘zda tutiladi. Uchinchi bosqichda Bosh rejalarga asosan, viloyat, tuman va shahar bosh arxitektorlari hamda hokimning birinchi o‘rinbosarlari o‘z hududining “master reja”larini tasdiqlaydi. Bunda uy-joylar, maktab, bog‘cha, shifoxona, savdo va xizmat ko‘rsatish ob’ektlarining joylashuvi ko‘rsatiladi.
Bir so‘z bilan aytganda, endi Qurilish vazirligi qaysidir mahallada do‘kon qayerda bo‘lishi yoki bino qanday yoritilishi bilan shug‘ullanmaydi. Bunday masalalar tuman va mahalla darajasida hal bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari shaharsozlik qoidalarini takomillashtirish hamda xalqaro me’yorlarga moslashtirish zarurligini ta’kidladi.
Jumladan, xalqaro standartlar asosida tayyorlangan loyihalarga Texnik kengash xulosasini olish tartibi bekor qilinadi, xorijda ekspertizadan o‘tkazilgan loyihalar to‘g‘ridan-to‘g‘ri tan olinadi.
Bundan tashqari, qurilishda tovarlar va xizmatlar narxini shakllantirish tizimi ham tartibga solinmagan. Ishlarni baholash bo‘yicha yaxlit yondashuv yo‘q. Oqibatda talon-torojlik va korrupsiya ko‘p.
Shu bois shaharsozlik me’yorlaridan qurilish ishlarini baholash bilan bog‘liq 147 ta norma chiqarib tashlanadigan bo‘ldi. “Qurilish resurslari klassifikatori” platformasini ishga tushirib, 100 mingdan ziyod qurilish materiallari va xizmatlarining bozor narxini shakllantirish vazifasi qo‘yildi.
Shuningdek, loyihalarni tayyorlash muddatini kamaytirish maqsadida “Shaffof qurilish” dasturida “elektron katalog” yaratilib, ijtimoiy ob’ektlarning namunaviy loyihalari joylashtirib boriladi. Undan barcha buyurtmachilar va loyiha-pudrat tashkilotlari erkin foydalanishi mumkin bo‘ladi.
Yig‘ilishda viloyat hokimliklari qoshidagi Yagona buyurtmachi kompaniyalar faoliyati tahlil qilindi. Ularga xorijiy menejerlar, malakali arxitektor va muhandislarni jalb qilish, qurilish jarayoni va ish hajmini hisoblashni raqamlashtirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Shu bilan birga, kelgusi yildan Yagona buyurtmachi kompaniyalarning loyihaoldi hujjatlarini ishlab chiqish, yangi qurilishlar bo‘yicha texnik nazorat funksiyalari bosqichma-bosqich autsorsing asosida xususiy sektorga beriladi.
Prezidentimiz qurilishlar sifati masalasiga alohida to‘xtaldi.
Bu sohadagi davlat nazorat inspeksiyasi xodimlari o‘z faoliyatini ko‘proq jarima qo‘llashdan iborat, deb hisoblaydi. Aslida, qurilishdagi kamchiliklarning 70 foizi ko‘pincha takrorlanadi va ularning oldini olish mumkin.
Shu bois ushbu inspeksiya faoliyatini qayta ko‘rib chiqib, uning ishini qurilishdagi tizimli kamchiliklar sabablarini tahlil qilish hamda bartaraf etishga qaratish zarurligi ta’kidlandi.
Qurilish vazirligiga ob’ektlarni ro‘yxatga olishdan boshlab, foydalanishga qabul qilishgacha bo‘lgan barcha jarayonlarni raqamlashtirish vazifasi qo‘yildi.
Kadrlar tayyorlash masalasiga e’tibor qaratilar ekan, Toshkent va Samarqanddagi arxitektura institutlariga akademik va moliyaviy mustaqillik berilishi aytildi. Ularda o‘qish xalqaro ta’lim dasturlari asosida yo‘lga qo‘yiladi. Talabalar yetakchi loyiha-qidiruv institutlari va qurilish klasterlariga biriktiriladi.
Yig‘ilishda ipoteka kreditlaridan foydalanish darajasi ham ko‘rib chiqildi. Xususan, joriy yilda budjetda tijorat banklariga 43 mingta uy-joy uchun 13 trillion so‘m, 29 ming nafar aholiga subsidiya uchun 1 trillion 200 milliard so‘m ko‘zda tutilgan. Lekin o‘tgan olti oyda aholiga bu mablag‘larning 28-30 foizi berilgan, xolos.
Shu bois bu borada ham byurokratiyani kamaytirish, aholiga kompleks xizmat ko‘rsatadigan ipoteka markazlarini tashkil qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Muhokama qilingan masalalar yuzasidan vazirlar, hokimlar va ularning o‘rinbosarlari so‘zga chiqib, fikr va takliflarini bildirdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 7-iyul kuni kimyo sanoatida erishilgan asosiy ko‘rsatkichlar va rejalashtirilgan loyihalar taqdimoti bilan tanishdi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 6 июля состоялось видеоселекторное совещание по приоритетным задачам в области строительства, архитектуры и градостроительства.
Строительство – одна из ведущих отраслей экономики. В результате предоставленных широких возможностей в сфере возросли объемы и масштаб работ. За последние пять лет возведено более 8 тысяч многоквартирных домов на 250 тысяч квартир, 21 тысяча сервисных и более 10 тысяч социальных объектов, 31 тысяча предприятий.
За этот же период объем строительных работ увеличился в 4 раза, составив в 2021 году 107 триллионов сумов, а за пять месяцев текущего года – 46 триллионов сумов.
Такой рост, конечно, радует. Наряду с этим в отрасли все еще есть недостатки, прежде всего в проектировании и обеспечении качества. Приоритет отдан строительству, но ослабло внимание к архитектурному делу.
В связи с этим на совещании в первую очередь рассмотрены вопросы упорядочивания строительных и проектных работ.
Во многих местах ранее утвержденные генеральные планы уже не соответствуют нынешнему демографическому и экономическому росту. Согласно анализам зарубежных экспертов, если генеральных планов не будет, к 2030 году затраты на инфраструктуру увеличатся вдвое, а сельскохозяйственные угодья сократятся на 30 тысяч гектаров.
На совещании определено внедрение новой системы регулирования строительных и проектных работ на махаллинском, районном, городском, областном и республиканском уровнях.
Принято решение о создании Республиканского совета по разработке генеральных планов и мастер-планов регионов. В Министерстве строительства будет введена должность Главного архитектора со статусом первого заместителя министра.
В регионах откроются проектные офисы во главе с первыми заместителями хокимов и главными архитекторами областей. Руководить районными и городскими отделами строительства будут архитекторы.
Разработка генерального и мастер-планов будет происходить в 3 этапа. На первом этапе Республиканский совет должен будет утвердить главную схему области с указанием направлений развития на 5-, 10- и 20-летнюю перспективу, определить в ней границы земель и инфраструктуры. На ее основе, на втором этапе, будет разработан генеральный план региона. В нем будут определены промышленные, сервисные и жилые зоны, расположение дорог и инфраструктурных сетей. На третьем этапе главные архитекторы и первые заместители хокимов областей, районов и городов утвердят мастер-планы, в которых будет конкретно указано расположение жилого фонда, школ, детских садов, больниц, объектов торговли и обслуживания.
Словом, отныне Министерство строительства не будет решать такие вопросы, как определение места расположения магазина в махаллей или освещение здания. Такие вопросы будут решаться на уровне района и махалли.
Глава государства затронул вопрос совершенствования градостроительных правил и приведения их в соответствие с международными стандартами.
В частности, будет отменен порядок получения заключения технического совета для проектов, подготовленных на основе международных стандартов, проекты, прошедшие экспертизу за рубежом, будут признаваться напрямую.
Кроме того, не упорядочена система формирования цен на товары и услуги в строительстве. Не существует единого подхода к оценке работ. Вследствие этого имеется широкий простор для хищения средств и коррупции.
В связи с этим решено исключить из градостроительных правил 147 норм, связанных с оценкой строительных работ. Поставлена задача запустить платформу «Классификатор строительных ресурсов» и создать условия для рыночного образования цен более чем 100 тысяч строительных материалов и услуг.
Также, в целях сокращения сроков подготовки проектов в программе «Шаффоф курилиш», будет создан электронный каталог типовых проектов социальных объектов. Все заказчики, проектные и подрядные организации смогут свободно пользоваться ими.
На совещании проанализирована деятельность компаний единого заказчика при хокимиятах областей. Даны поручения по привлечению к ним иностранных менеджеров, квалифицированных архитекторов и инженеров, цифровизации процесса строительства и учета объема выполненных работ
Вместе с тем со следующего года функции компаний единого заказчика по разработке предпроектной документации, техническому надзору за новым строительством будут поэтапно переданы частному сектору на аутсорсинг.
Отдельно Президент коснулся вопроса качества строительства.
В этой сфере действует отдельная государственная инспекция, сотрудники которой видят свою главную задачу в наложении штрафов, отмечалось на совещании. Хотя 70 процентов недостатков в области строительства повторяются и их легко предупредить.
В связи с этим указано на необходимость пересмотреть деятельность инспекции и сосредоточить ее работу на анализе и устранении причин системных недостатков в строительстве.
Перед Министерством строительства поставлена задача цифровизировать все процессы от регистрации объектов до их приемки в эксплуатацию.
Касательно подготовки кадров подчеркнута необходимость предоставления академической и финансовой независимости архитектурным институтам в Ташкенте и Самарканде. Обучение в них будет осуществляться на основе международных образовательных программ. Студенты будут закреплены за ведущими проектно-изыскательскими институтами и строительными кластерами.
На совещании рассмотрены также недостатки в ипотечном кредитовании. В частности, в бюджете на текущий год заложены 13 триллионов сумов кредитных ресурсов коммерческим банкам для 43 тысяч единиц жилья и 1,2 триллиона сумов субсидий 29 тысячам человек. Однако к настоящему времени выделено лишь 28-30 процентов этих средств.
В связи с этим даны указания по сокращению бюрократии, организации ипотечных центров, которые будут оказывать комплексные услуги населению.
По обсужденным вопросам отчитались и высказали свои мнения и предложения министры, хокимы и их заместители.