Prezident Shavkat Mirziyoyev huzurida 17-oktabr kuni mahallalar infratuzilmasiga ajratilayotgan mablag‘larning sarflanishini nazorat qilish masalasi bo‘yicha yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Ma’lumki, yaqinda, 11-oktabr kuni mahallalarda aholini o‘ylantirayotgan masalalarni hal etish yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazilgan edi. Unda xalqimizni quvontirgan, odamlar manfaatiga qaratilgan juda ko‘p yangiliklar aytildi.
Jumladan, bu yilning qolgan ikki oyida 5 ming 284 ta mahalla infratuzilmasini yaxshilashga 2 trillion 700 milliard so‘m ajratiladi. Ichki yo‘llarni ta’mirlashga mablag‘lar hajmi 2,2 barobarga oshiriladi. “Tashabbusli budjet” doirasida 1,5 mingta mahalladagi loyihalarga 1 trillion 300 milliard so‘m yo‘naltiriladi. Kelgusi yildan “Tashabbusli budjet” loyihalari uchun 8 trillion so‘m beriladi.
Yig‘ilishda bu mablag‘lardan samarali foydalanish va sarflanishini nazorat qilish masalalari muhokama qilindi.
– Kelgusi yildan “Obod mahalla”, “Obod qishloq”, yo‘l qurilishi va boshqa davlat investitsiya dasturlarini shakllantirish va amalga oshirishning yangi tizimiga o‘tamiz, – dedi davlat rahbari. – Ushbu dasturlar va xarajatlar faqat va faqat aholi ovoz bergan loyihalarga yo‘naltiriladi. Prokurorlar esa ajratilayotgan “har bir so‘m”ning o‘z o‘rnida ishlatilishini ta’minlab, nazorat qilishi lozim.
Shu bois, yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurori davlat dasturlari ijrosi yuzasidan yangi nazorat tizimini joriy etish, talon-torojlik va qonunbuzilishlarning oldini olish, qurilishlarni ochiq-oshkora tizim asosida amalga oshirish choralari to‘g‘risida axborot berdi.
Prezidentimiz qurilish jarayonlarini nazorat qilishda aholi ishtirokini kengaytirish, ob’ektlarni qabul qilish komissiyalariga mahalla raislarini kiritish bo‘yicha ko‘rsatma berdi.
Kelgusi yil 1 yanvardan boshlab, qiymati 10 milliard so‘mdan yuqori bo‘lgan qurilish ob’ektlariga xorijiy texnik-nazorat mutaxassislari jalb qilinishi, davlat ob’ektlari bo‘yicha loyiha hujjatlari “Qurilish resurslari klassifikatori” platformasi asosida ishlab chiqilishi belgilandi. Bu platforma qurilish materiallari narxlarini yagona tamoyil asosida shakllantirish imkonini beradi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligiga loyihalar, pudratchilar va qurilish haqidagi ma’lumotlarning jamoatchilik uchun ochiqligini ta’minlash vazifasi qo‘yildi.
Toshkent shahrining 2045-yilgacha bo‘lgan Bosh rejasi loyihasi ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 18-oktabr kuni “ToshkentboshplanLITI” davlat unitar korxonasiga borib, Toshkent shahrining 2045 yilgacha bo‘lgan Bosh rejasi loyihasi bilan tanishdi.

17 октября при Президенте Шавкате Мирзиёеве состоялось совещание по вопросам контроля за расходованием средств, выделяемых на инфраструктуру махаллей.
Недавно, 11 октября, под председательством главы государства состоялось видеоселекторное совещание по решению в махаллях вопросов, волнующих население, в ходе него были определены новые меры, нацеленные на обеспечение интересов нашего народа, которые нашли позитивный отклик у общественности.
Так, было принято решение о направлении в течение последних двух месяцев текущего года 2,7 триллиона сумов на улучшение инфраструктуры в 5 тысячах 584 махаллях. Объем ассигнований на ремонт внутренних дорог будет увеличен в 2,2 раза. На проекты в 1,5 тысячах махаллях в рамках «Инициативного бюджета» будет выделено 1,3 триллиона сумов. В следующем году на проекты «Инициативного бюджета» решено направить 8 триллионов сумов.
На сегодняшнем совещании обсуждены вопросы эффективного использования и контроля за этими средствами.
- В следующем году мы перейдем на новую систему формирования и реализации программ «Обод махалла», «Обод кишлок», дорожного строительства и других государственных инвестиционных программ, - сказал глава государства. - Эти программы и расходы будут направлены только на проекты, за которые проголосовало само население. А прокуроры должны путем надзора обеспечить целевое использование каждого выделяемого сума.
На совещании Генеральный прокурор Республики Узбекистан доложил информацию о внедрении новой системы контроля за выполнением государственных программ, мерах, которые будут приняты для предотвращения хищений и правонарушений, прозрачной системе строительства.
Президент поручил расширить участие граждан в контроле за ходом строительных процессов, включить председателей махаллей в состав комиссий по приемке объектов.
Решено, что с 1 января следующего года к строительным объектам стоимостью более 10 миллиардов сумов будут привлекаться зарубежные специалисты технического надзора, а проектная документация по государственным объектам будет разрабатываться на основе платформы «Классификатор строительных ресурсов». Данная платформа позволит обеспечить единый принцип ценообразования стройматериалов.
Перед Агентством по противодействию коррупции поставлена задача обеспечить публичность информации о проектах, подрядчиках и строительстве.
Президент Шавкат Мирзиёев 18 октября посетил государственное унитарное предприятие «ТашкентбошпланЛИТИ» и ознакомился с проектом Генерального плана города Ташкента до 2045 года.