Shavkat Mirziyoyev Bektemir tumanidagi «Cooperation LAB» markazining o‘zida hududlarda sanoat kooperatsiyasi va mahalliylashtirishni kengaytirish masalasi bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Hozirda mamlakatimiz sanoatida lokalizatsiyalashgan mahsulot hajmi atigi 4 foizni tashkil etmoqda. Shu bois mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlashga doir Prezident qarori qabul qilindi. Unga muvofiq, endi davlat xaridlarida yurtimizda tayyorlangan mahsulotlarga ustuvorlik berilib, ishlab chiqarish yanada rag‘batlantiriladi. Jumladan, tenderda ikkitadan ko‘p o‘zbekistonlik ishlab chiqaruvchi mavjud bo‘lganda, faqat ularning mahsuloti qatnashadi. Shuningdek, mahalliy mahsulotlarga import tovarlarga nisbatan 15 foizlik narx preferensiyasi beriladi. Bundan buyon byudjet hisobidan amalga oshiriladigan barcha xaridlarda mahalliy hokimiyat vakillari bevosita ishtirok etadi.
Yig‘ilishda shu kabi imkoniyatlarni ishga solib, lokalizatsiya va kooperatsiyani rivojlantirish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Masalan, avtomobil sanoatida import qilinayotgan 1 ming 712 turdagi butlovchi qismlarni yurtimizda ishlab chiqarib, valyuta xarajatlarini kamida 150 million dollarga kamaytirish mumkinligi ko‘rsatib o‘tildi. Ushbu mahsulotlarni o‘zlashtiruvchi hududiy korxonalarni aniqlab, ularda yuqori qo‘shilgan qiymat yaratish vazifasi qo‘yildi. Avtomobillar tannarxini kamaytirib, bozorda raqobatbardoshligini oshirish zarurligi ta’kidlandi.
Qishloq xo‘jaligi uchun kichik mexanizatsiya, uskuna va ehtiyot qismlar ishlab chiqarish uchun talab ham, imkoniyatlar ham yetarli. Masalan, Buxoro, Qashqadaryo, Samarqand, Sirdaryo, Farg‘ona viloyatlaridagi to‘la quvvatda ishlamayotgan korxonalar va servis bazalarida 120 dan ortiq turdagi ehtiyot qismlar ishlab chiqarish mumkin. Shuningdek, qishloq xo‘jaligi texnikalariga sifatli xizmat ko‘rsatadigan xususiy servis korxonalari tashkil etish va ushbu sohada mutaxassis tayyorlash kerakligi qayd etildi.
Elektr texnikasi, avtomobil sanoati va qishloq xo‘jaligi o‘rtasida kooperatsiya aloqalarini chuqurlashtirish masalalari tahlil qilinib, tegishli vazifalar belgilandi.
- Tarmoqlar va hududlar o‘rtasida o‘zaro kooperatsiya bo‘lmas ekan, qo‘shilgan qiymat zanjirini va yangi industrial taraqqiyotni tasavvur ham qilib bo‘lmaydi, - deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilishda tarmoq rahbarlari va viloyat hokimlari hisobot berdi.
Bektemir tumani Toshkent shahri sanoatining 10 foizini ta’minlaydi. Joriy yilning o‘tgan davrida bu yerda sanoat mahsuloti 9 foizga, xizmat ko‘rsatish 8 foizga, eksport 11 foizga o‘sgan.

Шавкат Мирзиёев в центре «Cooperation LAB» в Бектемирском районе провел совещание по вопросам расширения промышленной кооперации и локализации в регионах.
В настоящее время доля локализованной продукции в промышленном производстве нашей страны составляет лишь 4 процента. В связи с этим глава государства подписал постановление о поддержке отечественных производителей. Согласно документу, отныне при государственных закупках приоритет будет отдаваться продукции отечественного производства. В частности, в случае, когда в тендере участвуют более двух представителей Узбекистана, в конкурсе будет участвовать только их продукция. Кроме того, отечественным товарам будет предоставляться ценовая преференция в размере 15 процентов. Отныне представители местных властей будут принимать непосредственное участие во всех закупках, осуществляемых за счет бюджета.
В этой связи на совещании подробно обсуждены вопросы развития локализации и кооперации с использованием этих возможностей.
Указано, в частности, на потенциал производства у нас в стране комплектующих 1712 наименований для автомобильной промышленности, которые ныне импортируются, что позволит снизить валютные затраты минимум на 150 миллионов долларов. Поставлена задача определить региональные предприятия, способные освоить такое производство с созданием высокой добавленной стоимости. Подчеркнута необходимость снижения себестоимости автомобилей и повышения их конкурентоспособности на рынке.
В Узбекистане достаточно возможностей для производства малой механизации, оборудования и запасных частей для сельского хозяйства, такая техника гарантированно пользуется спросом. К примеру, на не работающих в полную мощность предприятиях и сервисных базах в Бухарской, Кашкадарьинской, Самаркандской, Сырдарьинской, Ферганской областях можно производить запасные части более 120 наименований. Кроме того, целесообразно создавать частные сервисные предприятия, которые будут качественно обслуживать сельхозтехнику и готовить специалистов в этой области, отмечалось на совещании.
Проанализированы вопросы углубления кооперационных связей между электротехнической, автомобильной промышленностью и сельским хозяйством, определены соответствующие задачи.
- Без кооперации между отраслями и регионами невозможно даже представить цепочку добавленной стоимости и новое индустриальное развитие, - заявил Шавкат Мирзиёев.
На совещании представлены отчеты руководители отраслей и хокимов областей.
Бектемирский район обеспечивает 10 процентов промышленного производства города Ташкента. С начала текущего года выпуск промышленных товаров в районе вырос на 9 процентов, оказание услуг - на 8 процентов...