Hurmatli kasaba uyushmalari xodimlari va faollari!
Avvalo, siz azizlarni, sizlar orqali kasaba uyushmalarining millionlab a’zolarini mamlakatimizda ilk bor nishonlanayotgan bayram – O‘zbekiston kasaba uyushmalari kuni bilan chin qalbimdan tabriklab, barchangizga o‘zimning yuksak hurmatim va ezgu tilaklarimni bildirishdan g‘oyat mamnunman.
Bugungi kunda yurtimizda kasaba uyushmalari tizimida 33 mingdan ortiq boshlang‘ich tashkilotlar samarali faoliyat ko‘rsatmoqda hamda 6 500 dan ziyod xodim va 300 mingga yaqin faollar fidokorona mehnat qilib kelmoqda.
Ayni paytda, kasaba uyushmalari o‘z safida 5,5 million nafardan ziyod a’zolarni birlashtirib, ularning mehnatga oid huquq va manfaatlarini ta’minlashda yaqindan yordam berib kelmoqda. Ushbu ustuvor vazifani samarali ta’minlash maqsadida so‘nggi 5 yilda kasaba uyushmalari tizimida keng ko‘lamli chora-tadbirlar amalga oshirildi, mehnat jamoalarida xodimlarni ijtimoiy-iqtisodiy qo‘llab-quvvatlash ishlari yangi bosqichga ko‘tarildi.
Korxona va tashkilotlarda yil davomida 1 nafar ishchi va xizmatchilarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash sohasiga sarflanadigan o‘rtacha mablag‘ miqdori 5 marotaba oshirildi.
Bu davrda Kasaba uyushmalari federatsiyasi tizimida 14 ta sog‘lomlashtirish maskani qurildi, 5 tasi rekonstruksiya qilindi. Natijada bir yilda qo‘shimcha ravishda 34 ming nafar yurtdoshimizni tizimdagi sanatoriylarda sog‘lomlashtirish imkoniyati yaratildi.
Shuningdek, 593 mingga yaqin xodimlar va ularning oila a’zolari, 8700 dan ortiq urush va mehnat fronti faxriylari sanatoriylarda sog‘lomlashtirilgani, 1,5 million nafardan ortiq bolalarning oromgohlarda dam olishlari tashkil etilgani ham bu boradagi ishlar ko‘lamining kengligidan dalolat beradi.
Bundan tashqari, 788 mingdan ziyod xodimlar va ularning oila a’zolari, 14 mingga yaqin keksa avlod vakillari va 15 mingdan ortiq ehtiyojmand oilalar a’zolarining respublikamizdagi diqqatga sazovor qadamjolarga sayohatlari tashkil qilindi.
Xodimlar mehnatini muhofaza qilish maqsadida kasaba uyushmalari tomonidan 16 mingga yaqin korxona va tashkilotlar faoliyati o‘rganilib, aniqlangan 61 mingdan ziyod kamchiliklar bartaraf etilishi ta’minlandi.
Soha xodimlarining sa’y-harakatlari natijasida 14 mingga yaqin xodimlarning buzilgan mehnat huquqlari tiklanib, ular foydasiga 3,6 milliard so‘mdan ortiq mablag‘ undirib berildi.
Keyingi yillarda sohada xalqaro hamkorlik aloqalari mustahkamlanib bormoqda. Xususan, O‘zbekiston kasaba uyushmalari federatsiyasi Kasaba uyushmalari umumkonfederatsiyasiga a’zolikka qabul qilindi, Markaziy Osiyo davlatlarining turdosh tashkilotlari bilan kelishuvlar tuzildi, Xalqaro mehnat tashkiloti bilan hamkorlik yangi bosqichga ko‘tarildi.
So‘nggi yillarda aholini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, inson huquq va manfaatlarini ta’minlashda kasaba uyushmalari faol ishtirok etib kelmoqda. Jumladan, “Ayollar daftari” bilan ishlash tizimi orqali o‘tgan davr mobaynida mutasaddi vazirlik va idoralar, hokimliklar bilan hamkorlikda 6,5 milliondan ortiq xotin-qizlar bilan muloqotlar o‘tkazilib, 900 mingga yaqin opa-singillarimizning muammolarini ijobiy hal etishda kasaba uyushmalari davlatimizga mustahkam tayanch bo‘lib maydonga chiqqanini minnatdorlik bilan e’tirof etish joiz.
Bu haqda gapirganda, o‘tgan yili Kasaba uyushmalari federatsiyasi huzurida tashkil etilgan 1211 “ishonch telefoni”ga kelib tushgan xotin-qizlarning 100 mingga yaqin murojaatlarida bildirilgan masalalarning hal etilgani alohida tahsinga loyiq.
Ma’lumki, biz o‘z oldimizga Yangi O‘zbekistonni barpo etishdek buyuk vazifani strategik maqsad qilib qo‘ydik. Shu ma’noda, “Inson qadri uchun” g‘oyasini umummilliy harakatga, yurtimizni keng imkoniyatlar va amaliy ishlar mamlakatiga aylantirishda davlat va jamoat tashkilotlari bilan bir qatorda, hech shubhasiz, kasaba uyushmalari ham muhim o‘rin tutadi.
Biz bundan buyon ham bandlikni ta’minlash va aholini ijtimoiy muhofaza qilish sohalarida ijtimoiy sheriklik imkoniyatlarini yanada kengaytirish, ta’sirchan jamoatchilik nazoratini o‘rnatishga oid tashabbuslaringizni qo‘llab-quvvatlaymiz.
Shu bilan birga, korxona va tashkilotlarda xodimlarning kasbiy, mehnatga oid, ijtimoiy-iqtisodiy huquqlarini ta’minlash tizimini yanada kuchaytirishni davrning o‘zi taqozo etmoqda.
Mamlakatimizda faoliyat ko‘rsatayotgan barcha ish beruvchilar va rahbarlar butun dunyoda tan olingan quyidagi qoidaga amal qilishlarini istardim: har qaysi korxona yoki tashkilotda albatta kasaba uyushmasi faoliyat ko‘rsatishi va rahbarlar albatta ular bilan yaqin hamkorlikda ish olib borishi shart. Shundagina jamiyatimizda mehnat qonunchiligi buzilishi holatlarining oldi olinadi, hayotimizda ijtimoiy adolat yanada mustahkam qaror topadi.
Aziz va muhtaram vatandoshlar!
Jonajon Vatanimiz o‘z taraqqiyotining hal qiluvchi bosqichiga kirayotgan, inson qadri, huquq va manfaatlarini ta’minlash barcha sohalarda biz uchun bosh maqsadga aylanayotgan hozirgi paytda hayotning o‘zi butun xalqimiz kabi kasaba uyushmalari oldiga ham ulkan vazifalarni qo‘ymoqda.
O‘zining katta va boy tajriba maktabi, shonli an’analariga ega bo‘lgan mamlakatimiz kasaba uyushmalari ularni samarali hal etib, Yangi O‘zbekistonda yangicha mehnat munosabatlari shakllanishi va ravnaq topishiga munosib hissa qo‘shadi, deb ishonaman.
Biz bu yo‘lda ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, kasaba uyushmalarining fuqarolik jamiyatining eng faol institutlaridan biriga aylanishi uchun ko‘maklashish bo‘yicha bundan buyon ham bor imkoniyatlarimizni safarbar etamiz.
Sizlarni bugungi qutlug‘ ayyom – O‘zbekiston kasaba uyushmalari kuni bilan yana bir bor samimiy tabriklab, barchangizga sihat-salomatlik, mas’uliyatli va olijanob ishlaringizda yangi-yangi yutuqlar tilayman.
Mana shunday quvonchli kunlaringiz ko‘p bo‘lsin, xonadonlaringizdan hech qachon tinchlik-xotirjamlik, fayzu baraka, baxt va omad arimasin!
Prezident Shavkat Mirziyoyev Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashining sakkizinchi sammitida ishtirok etish uchun 11-noyabr kuni Turkiyaning Istanbul shahriga jo‘nab ketdi.

Уважаемые работники и активисты профессиональных союзов!
От всей души поздравляю вас и в вашем лице миллионы членов профсоюзов с Днем профессиональных союзов Узбекистана, впервые отмечаемым в нашей стране, выражаю всем вам свое уважение и самые добрые пожелания.
Сегодня в системе профсоюзов нашей страны эффективно действует более 33 тысяч первичных организаций, самоотверженно трудятся свыше 6 500 работников и около 300 тысяч активистов.
В настоящее время профессиональные союзы объединяют в своих рядах более 5,5 миллиона членов, непосредственно содействуя обеспечению их трудовых прав и интересов. В целях эффективного решения этих приоритетных задач за последние 5 лет в сфере были реализованы масштабные меры, на новый уровень поднята деятельность по социально-экономической поддержке членов трудовых коллективов.
На предприятиях и в организациях средний объем средств, направляемых в течение года на социальную поддержку одного работника, увеличился в 5 раз.
За прошедший период в системе Федерации профсоюзов было построено 14 оздоровительных учреждений и 5 реконструировано. Таким образом, еще 34 тысячи наших соотечественников получили возможность ежегодно укреплять здесь свое здоровье.
О расширении масштабов этой работы свидетельствует также создание возможностей для оздоровления в санаториях около 593 тысяч работников и членов их семей, более 8 700 ветеранов войны и трудового фронта, организация отдыха в детских лагерях свыше 1,5 миллиона детей.
Кроме того, для более 788 тысяч работников и членов их семей, около 14 тысяч пожилых людей и членов 15 тысяч нуждающихся семей были организованы поездки по достопримечательным местам нашей республики.
В целях обеспечения охраны труда профсоюзы изучили деятельность около 16 тысяч предприятий и организаций, устранено свыше 61 тысячи выявленных недостатков.
Благодаря усилиям профсоюзов восстановлены нарушенные трудовые права около 14 тысяч работников, в их пользу взыскано более 13,6 миллиарда сумов.
В последние годы в сфере укрепляются международные связи. Федерация профсоюзов Узбекистана стала членом Всеобщей конфедерации профсоюзов, заключены соглашения с аналогичными организациями государств Центральной Азии, на новый уровень выведено сотрудничество с Международной организацией труда.
В последние годы профсоюзы страны принимают еще более активное участие в социальной поддержке населения, обеспечении прав и интересов человека. В частности, в ходе работы на основе «женской тетради» за прошедший период совместно с ответственными министерствами и ведомствами, хокимиятами были изучены условия жизни и труда более 6,5 миллиона женщин. С благодарностью следует отметить, что профсоюзы, приняв активное участие в положительном решении проблем около 900 тысяч из них, выступили прочной опорой нашего государства.
Особого внимания заслуживает то, что были найдены решения почти по 100 тысячам обращений женщин, поступивших на «телефон доверия» – 1211, созданный при Федерации профсоюзов Узбекистана.
Как известно, мы поставили перед собой великую цель и стратегическую задачу – построение Нового Узбекистана. В этом плане профсоюзы наряду с государственными и общественными организациями, несомненно, играют важную роль в превращении идеи «Человек – высшая ценность» в общенациональное движение, а нашей Родины – в страну широких возможностей и больших практических дел.
Мы и впредь будем поддерживать ваши инициативы по дальнейшему расширению социального партнерства в сфере обеспечения занятости и социальной защиты населения, осуществлению действенного общественного контроля.
Вместе с тем само время требует дальнейшего усиления системы обеспечения профессиональных, трудовых и социально-экономических прав работников предприятий и организаций.
Считаю, что все работодатели и руководители в нашей стране должны следовать общепризнанному в мире правилу: на каждом предприятии, в учреждении обязательно должна действовать профсоюзная организация, и руководители обязаны тесно сотрудничать с ней. Только тогда мы сможем предотвратить нарушения трудового законодательства и утвердить в нашей жизни социальную справедливость.
Сегодня, когда наша страна вступает в решающий этап своего развития, и обеспечение достоинства человека, его прав и интересов во всех сферах мы определили своей главной целью, сама жизнь ставят перед профсоюзами, как и всем нашим народом, большие задачи.
Уверен, что профессиональные союзы страны, имеющие богатый опыт и славные традиции, эффективно выполнят эти задачи и внесут достойный вклад в формирование новых трудовых отношений в Новом Узбекистане, процветание нашей Родины.
На этом пути мы и впредь будем задействовать все возможности для всесторонней поддержки профсоюзов, чтобы они смогли стать самым активным институтом гражданского общества.
Еще раз искреннее поздравляю вас с праздником – Днем профессиональных союзов Узбекистана, желаю всем вам здоровья и успехов в вашей ответственной и благородной деятельности.
Пусть всегда в ваших домах будут мир, счастье и благополучие!
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев для участия в восьмом саммите Совета сотрудничества тюркоязычных государств 11 ноября отбыл в город Стамбул Турции.