O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Germaniyaga tashrifi doirasida 3-may kuni ushbu mamlakatning yetakchi kompaniyalari va moliyaviy institutlari rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Germaniya tomonidan tadbirda Germaniya iqtisodiyoti Sharqiy qo‘mitasi, Germaniya-O‘zbekiston ishbilarmonlar kengashi, Germaniya energetika agentligi, “CLAAS”, “Knauf”, “Siemens Energy”, “Lasselsberger”, “Aurubis”, “Linde Group”, “Gunter Papenburg”, “Falk-Porsche-Technik”, “Mangold Consulting”, “DB Engineering”, “Landesbank”, “Commerzbank”, “KfW Bank”, “Deutsche Bank” kabi o‘ttizga yaqin eng yirik kompaniya va banklar rahbarlari qatnashdi.
Bunday formatdagi muloqot ilk bor 2019-yil yanvarida, davlatimiz rahbarining GFRga rasmiy tashrifi doirasida bo‘lib o‘tgan edi.
Natijada O‘zbekistonda iqtisodiyot tarmoqlarini modernizatsiya qilish bo‘yicha bir qator yuqori texnologik loyihalar ishga tushirildi, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy sheriklik sezilarli ravishda faollashdi.
O‘zbekiston Prezidenti uchrashuvni ochar ekan, Germaniya bilan munosabatlarda yuksak ishonch va o‘zaro hurmat qaror topganini alohida qayd etdi. Yurtimizda germaniyalik hamkorlar ishtirokida umumiy qiymati 5 milliard yevrodan ziyod 60 dan ortiq loyiha amalga oshirilmoqda.
Oxirgi yillarning o‘zida Germaniya investitsiyalari hajmi 4 milliard yevroni tashkil qildi, qo‘shma korxonalar soni ikki barobarga ko‘paydi. O‘zbekistonda “CLAAS”, “Knauf”, “Gunter Papenburg”, “Linde Group” va “Falk-Porsche-Technik” kabi Germaniya iqtisodiyotining “lokomotivlari” muvaffaqiyatli ish olib bormoqda.
O‘zbekiston tomonidan Bosh vazir raisligidagi Germaniya-O‘zbekiston ishbilarmonlar kengashi hamkorlikni muntazam muvofiqlashtirib borishning muhim mexanizmiga aylandi.
Prezidentimiz ushbu tashrif davomida erishilgan muhim kelishuvlar va istiqbolga mo‘ljallangan rejalarni amalga oshirishda asosiy rolni aynan ishbilarmon doiralar o‘ynashi mumkin va lozimligini qayd etdi.
Xususan, kuni kecha o‘tgan O‘zbekiston-Germaniya biznes forumi doirasida sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish va texnologik sheriklikni kengaytirish bo‘yicha 9 milliard yevrolik yangi savdo, moliya va investitsiya bitimlari imzolandi.
“Yashil” energetika, transport infratuzilmasini rivojlantirish, metallurgiya, suv ta’minoti, qishloq xo‘jaligi, kimyo, tog‘-kon, avtomobil, to‘qimachilik, elektrotexnika sanoati va boshqa yo‘nalishlardagi katta loyihalar shular jumlasidan.
Bank-moliya sohasida, shu jumladan Germaniyaning “Deutsche Bank”, “Commerzbank”, “KfW” va “Landesbank” kabi eng yirik banklari bilan loyihalarni moliyalashtirish borasidagi hamkorlikni kengaytirish rejalashtirilgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston jahon iqtisodiyotidagi keng ko‘lamli va jiddiy tebranishlar sharoitida Germaniya biznesi uchun samarali va ishonchli makon bo‘lishga tayyorligini ta’kidladi.
Shu maqsadda investorlar uchun zarur sharoitlar va noyob imkoniyatlar, qulay fiskal tizim yaratilgan – soliqlar soni kamaytirildi, QQS stavkalari pasaytirildi, bir qator bojxona bojlari bekor qilindi. Ma’muriy islohotlar amalga oshirildi.
O‘zbekiston Respublikasining yangi Konstitutsiyasiga muvofiq, xususiy mulk daxlsizligi kafolatlari kuchaytirildi, davlat halol raqobat va sud tizimi mustaqilligi uchun sharoit yaratishiga oid qoidalar aniq mustahkamlab qo‘yildi.
Endilikda investorlarning huquqlari ta’minlanishi va ularning sudda himoya qilinishi davlat tomonidan kafolatlanishi alohida qayd etildi. Bundan buyon tadbirkorlar emas, davlat idoralari o‘z qarorlarining qonuniyligini isbotlashga majbur. Shuningdek, yuzaga keladigan har qanday noaniqliklar investorlar foydasiga hal etiladi.
– Xorijiy investor O‘zbekiston deganda, birinchi navbatda, barqarorlik, ishonchlilik va kelajak uchun xotirjamlikni ko‘z oldiga keltirishi lozim, – dedi Shavkat Mirziyoyev – Har bir germaniyalik tadbirkor mamlakatimizda o‘zini erkin va dadil his etishi uchun barcha sharoitlarni yaratishga tayyormiz. Germaniyaning ilg‘or ishlanmalari va innovatsion texnologiyalarni O‘zbekistonning resurslari va inson salohiyati bilan birlashtirsak, katta natijalarga erisha olamiz.
Tadbirkorlar bilan muloqot Germaniya biznes hamjamiyatining hamkorlikni rivojlantirishga qiziqishi katta ekanini yana bir bor namoyish etdi.
Fikr almashish chog‘ida GFR ishbilarmon doiralari vakillari O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarning amaliy ahamiyatini yuksak baholab, bu yurtimizda investitsiyaviy faoliyat yuritish bo‘yicha Germaniya biznesining eng dadil va uzoq muddatli rejalarini ro‘yobga chiqarishga xizmat qilishini ta’kidladilar.
Uchrashuvda Germaniya kompaniyalari rahbarlari aniq takliflarini aytdi. Ustuvor sohalarda yuqori texnologik va innovatsion yechimlarni joriy qilgan holda amaliy hamkorlikni davom ettirish va kooperatsiyani kengaytirishga tayyorligini bildirdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Germaniya biznesi vakillariga dolzarb tashabbuslari uchun samimiy minnatdorlik bildirib, muloqot mazmunli bo‘lganini mamnuniyat bilan qayd etdi hamda tegishli vazirlik va idoralar rahbarlariga loyihalarni birgalikda ishlab chiqish, umuman, tashrif doirasida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishni nazada tutuvchi “yo‘l xaritasi”ni tasdiqlashga topshiriq berdi.
3-may kuni Berlin shahridagi Belvyu saroyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Germaniya Federativ Respublikasi Prezidenti Frank-Valter Shtaynmayerning muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
03.05.2023Keyingisi
Germaniyaga tashrif doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Germaniya Federal Prezidenti Frank-Valter Shtaynmayer Berlin shahridagi jahonga mashhur Jeyms Simon galereyasida “O‘zbekistonning arxeologik xazinalari. Makedoniyalik Iskandardan Kushonlar saltanatigacha” nomli noyob ko‘rgazmani ochdilar.

В рамках деловой программы своего визита в Германию Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 3 мая провел встречу с главами ведущих компаний и финансовых институтов этой страны.
В мероприятии с германской стороны приняли участие руководители Восточного комитета немецкой экономики, Германо-Узбекского делового совета, Германского энергетического агентства, главы около 30 крупнейших компаний и банков, таких как CLAAS, Knauf, Siemens Energy, Lasselsberger, Aurubis, Linde Group, Gunter Papenburg, Falk-Porsche-Technik, Mangold Consulting, DB Engineering, Landesbank, Commerzbank, KfW Bank, Deutsche Bank и других.
Диалог в таком формате впервые состоялся в январе 2019 года, в рамках официального визита главы нашего государства в ФРГ.
В результате в Узбекистане был запущен ряд совместных высокотехнологичных проектов по модернизации отраслей экономики, заметно активизировалось торгово-экономическое и инвестиционное партнерство.
Президент Узбекистана открывая встречу, особо отметил достигнутый высокий уровень доверия и взаимного уважения в отношениях с Германией. В нашей стране при участии немецких партнеров реализуется свыше 60 проектов на общую сумму 5 миллиардов евро.
Только за последние годы объем германских инвестиций составил 4 миллиарда евро, вдвое увеличилось количество совместных предприятий. В Узбекистане успешно работают такие «локомотивы» германской экономики, как CLAAS, Knauf, Gunter Papenburg, Linde Group и Falk-Porsche-Technik.
Важным механизмом для регулярной «сверки часов» стал Германо-Узбекский деловой совет под председательством Премьер-министра с узбекской стороны.
Президент особо подчеркнул, что ключевую роль в осуществлении достигнутых в ходе нынешнего визита прорывных договоренностей и дальнейших совместных планов могут и должны сыграть именно деловые круги.
Так, на полях прошедшего накануне узбекско-германского бизнес-форума заключен целый ряд новых торговых, финансовых и инвестиционных соглашений по развитию промышленной кооперации и расширению технологического партнерства на 9 миллиардов евро.
Речь идет о масштабных проектах в сферах «зеленой» энергетики, развития транспортной инфраструктуры, металлургии, водоснабжения, сельского хозяйства, химической, горнодобывающей, автомобильной, текстильной, электротехнической промышленности и других направлениях.
Намечено расширение взаимодействия в банковско-финансовой сфере, в частности по вопросам проектного финансирования с такими крупнейшими банками Германии, как Deutsche Bank, Commerzbank, KfW и Landesbank.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил готовность Узбекистана стать эффективной и надежной площадкой для германского бизнеса в новых реалиях масштабных и серьезных потрясений в мировой экономике.
В этих целях для инвесторов созданы необходимые условия и уникальные возможности, благоприятная фискальная система – сокращено количество налогов, снижены ставки НДС, отменен ряд таможенных пошлин. Проведена административная реформа.
Согласно новой Конституции Республики Узбекистан усилены гарантии по обеспечению неприкосновенности частной собственности, четко закреплены положения о создании государством условий для добросовестной конкуренции и независимости судебной системы.
Особо подчеркивалось, что теперь государство гарантирует обеспечение прав инвесторов и их защиту в суде. Отныне не предприниматели, а госорганы будут обязаны доказывать законность своих решений. И любые возникающие неясности будут трактоваться в пользу инвесторов.
– Узбекистан должен ассоциироваться у зарубежного инвестора в первую очередь со стабильностью, надежностью и предсказуемостью, – отметил Шавкат Мирзиёев – Мы готовы создавать все условия, чтобы каждый германский бизнесмен чувствовал себя в нашей стране свободно и уверенно. Объединив передовые разработки и инновационные технологии Германии с ресурсами и человеческим потенциалом Узбекистана, мы сможем достичь больших результатов.
Диалог с предпринимателями вновь показал большой интерес бизнес-сообщества Германии к наращиванию сотрудничества.
В ходе обмена мнениями представители деловых кругов ФРГ высоко оценили практическую значимость осуществляемых в Узбекистане реформ, создающих предпосылки для более смелых и долгосрочных планов германского бизнеса по осуществлению инвестиционной деятельности в нашей стране.
На встрече прозвучали конкретные предложения руководителей немецких компаний. Выражена готовность к дальнейшему продолжению практического сотрудничества и расширению кооперации в приоритетных сферах с внедрением высокотехнологичных и инновационных решений.
Президент Шавкат Мирзиёев искренне поблагодарил представителей бизнеса Германии за актуальные инициативы, выразил удовлетворение состоявшимся содержательным диалогом и поручил руководителям соответствующих министерств и ведомств утвердить «дорожную карту», предусматривающую совместную проработку проектов, и в целом реализацию достигнутых в ходе визита договоренностей.
3 мая во дворце Бельвю в городе Берлине состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Федеративной Республики Германия Франка-Вальтера Штайнмайера.