O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19-iyul kuni rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘lib turgan Gruziya Bosh Vaziri Irakliy Garibashvilini qabul qildi.
Uchrashuvda ikki mamlakat o‘rtasidagi amaliy hamkorlikka doir, eng avvalo, transport va logistika, savdo, sanoat kooperatsiyasi sohalarida qo‘shma loyiha va dasturlarni ilgari surish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Tranzit salohiyatini, shu jumladan mamlakatimiz yuklarini tashishda Poti va Batumi portlari infratuzilmasini samarali ishga solish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston va Gruziya hududidagi erkin sanoat zonalarida yaratilgan qulay sharoitlarni hisobga olgan holda to‘qimachilik, elektrotexnika, oziq-ovqat, farmatsevtika va boshqa tarmoqlarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun imkoniyatlar mavjudligi ko‘rsatib o‘tildi.
Bundan tashqari, madaniy-gumanitar almashinuvni faollashtirish va sayyohlar oqimini oshirishdan ikkala tomon ham manfaatdor ekani qayd etildi.
Ikki tomonlama Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishini o‘tkazish hamda o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni qabul qilishga kelishib olindi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarovning taklifiga binoan 21-iyul kuni Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining navbatdagi Maslahat uchrashuvida ishtirok etish uchun Qirg‘izistonning Cho‘lponota shahriga tashrif buyuradi.
19.07.2022Keyingisi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarovning taklifiga binoan 20-iyul kuni Cho‘lponota shahriga jo‘nab ketdi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 19 июля принял Премьер-министра Грузии Ираклия Гарибашвили, находящегося в нашей стране с официальным визитом.
В ходе встречи были рассмотрены перспективы продвижения совместных проектов и программ практического сотрудничества между двумя странами, прежде всего в сфере транспорта и логистики, торговли, промышленной кооперации.
Особое внимание уделено вопросам эффективного задействования транзитного потенциала, в том числе инфраструктуры портов Поти и Батуми при транспортировке отечественных грузов.
Указано на имеющиеся возможности для реализации совместных проектов в текстильной, электротехнической, пищевой, фармацевтической и других отраслях с учетом благоприятных условий, созданных в свободных индустриальных зонах на территории Узбекистана и Грузии.
Кроме того, отмечена взаимная заинтересованность в активизации культурно-гуманитарного обмена и увеличении туристического потока.
Достигнута договоренность о проведении очередного заседания двусторонней Межправительственной комиссии и принятии «дорожной карты» по дальнейшему расширению взаимовыгодного сотрудничества.