18-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Jahon banki prezidentining o‘rinbosari Anna Berde boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Jahon bani guruhi o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirish, mamlakatimizda va umuman mintaqada barqaror taraqqiyotni ta’minlash maqsadida amaliy hamkorlik darajasini oshirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuvda davlatimz rahbari Anna Berdeni Jahon banki prezidentining Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari bo‘yicha o‘rinbosari lavozimiga tayinlangani bilan samimiy tabriklab, unga katta muvaffaqiyatlar tiladi.
Keyingi yillarda birgalikdagi sa’y-harakatlar bilan sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilgan ikki tomonlama hamkorlikning bugungi yuksak darajasi katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Bankning har tomonlama ko‘magi bilan mamlakatimizda bozor islohotlari va ijtimoiy yangilanishlar dasturini amalga oshirish davom etayotgani ta’kidlandi.
Jahon banki guruhining tuzilmalari ishtirokidagi loyihalarni ilgari surish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar majmui belgilangan «yo‘l xaritasi» amalga oshirilmoqda. «Mamlakat platformasi» tizimi joriy etilgan.
Loyihalarning umumiy portfeli 7 milliard dollarga yetmoqda. Hozirgi dastur ta’lim, sog‘liqni saqlash, energetika, suv ta’minoti, qishloq xo‘jaligi, transport kabi ustuvor sohalar va boshqa ko‘plab yo‘nalishlarni qamrab olgan umumiy qiymati 4,1 milliard dollarlik 23 ta loyihani o‘z ichiga olgan.
Jahon banki pandemiya oqibatlarini yengib o‘tish maqsadida birinchilardan bo‘lib yordam ko‘rsatdi. Birgina o‘tgan yilda 1,6 milliard dollarlik yangi loyihalar ma’qullandi.
Bundan tashqari, Bank ekspertlari maslahat-texnik ko‘mak ko‘rsatmoqda, davlat korxonalarini transformatsiya qilish, transport va qishloq xo‘jaligi sohalarini modernizatsiya qilish, elektr energetikasining barcha bo‘g‘inlarini isloh qilishda ishtirok etmoqda. Muqobil energiya manbalarini joriy qilish borasida sezilarli muvaffaqiyatlarga erishildi.
Delegatsiya tashrifi davomida suv ta’minoti tizimini yaxshilash va innovatsiyalar sohasidagi milliy siyosatni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qiymati qariyb 300 million dollarlik loyihalarni amalga oshirish to‘g‘risida bitimlar imzolandi.
Uchrashuvda O‘zbekistonning Jahon banki bilan yangi besh yillik Sheriklik dasturini puxta tayyorlash va qabul qilish to‘g‘risida kelishib olindi.
Jahon banki prezidenti o‘rinbosari Anna Berde bank mamlakatimizdagi iqtisodiy va ijtimoiy islohotlarni yuksak baholashi va ularni amalga oshirishda zarur ko‘mak ko‘rsatishda davom etishini ta’kidladi.
«O‘zbekiston tarixan qisqa davrda juda katta ishlarni amalga oshirdi.
Islohotlar mamlakatning ham ichki, ham tashqi qiyofasini fundamental ravishda o‘zgartirib yubordi. Shu tufayli mamlakatingiz xorijiy investrlar uchun jozibador», dedi yetakchi xalqaro moliyaviy institut rahbari.
O‘zbekiston Prezidenti tomonidan Jahon banki bilan ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha taklif etilgan yangi kun tartibi to‘liq qo‘llab-quvvatlandi.
Xususan, kun tartibidan quyidagi sheriklik yo‘nalishlari o‘rin olgan:
- mamlakatda kambag‘allikni, eng avvalo qishloq joylarda tadbirkorlikni rivojlantirish, xotin-qizlar va yoshlarning ishbilarmonlik tashabbuslarini ilgari surish orqali qisqartirishga qaratilgan islohotlarni qo‘llab-quvvatlash;
- sezilarli natijalarga erishish va ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini tubdan oshirish maqsadida oliy ta’lim va sog‘liqni saqlash sohasidagi yangilanishlar samaradorligini oshirish;
- respublika hududlarini jadal industriallashtirish dasturini amalga oshirish va o‘rta shaharlarni rivojlantirish loyihasini davom ettirish;
- taraqqiyotning innovatsion modeliga o‘tish, «yashil iqtisodiyot»ni joriy qilish;
- yer munosabatlari sohasidagi islohotlarni davom ettirish;
- korrupsiyaga qarshi kurashish va davlatning rivojlanish institutlari salohiyatini oshirish;
- yirik mintaqaviy infratuzilma loyihalarini birgalikda ilgari surish.
Uchrashuv yakunida hamkorlikning yuksak sur’atlarini davom ettirish, O‘zbekiston va Jahon banki o‘rtasidagi strategik sheriklikka doir ustuvor dastur va loyihalarni tayyorlash va amalga oshirishni jadallashtirish maqsadida doimiy muloqotlar va samarali almashinuvlarni davom ettirish yuzasidan kelishuvga erishildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 17 may kuni texnik jihatdan tartibga solish, standartlashtirish, sertifikatlash va metrologiya milliy tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari taqdimoti bilan tanishdi.
18.05.2021Keyingisi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 18-may kuni sog‘liqni saqlash sohasidagi islohotlar samaradorligini oshirish chora-tadbirlari muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.

Обсуждены актуальные вопросы дальнейшего расширения отношений стратегического партнерства между Узбекистаном и Группой Всемирного банка, повышения уровня практического взаимодействия в целях обеспечения устойчивого развития в нашей стране и в регионе в целом.
В начале встречи глава нашего государства искренне поздравил Анну Бьерде с назначением на пост вице-президента Всемирного банка по странам Европы и Центральной Азии и пожелал ей больших успехов.
С глубоким удовлетворением отмечен нынешний высочайший уровень двустороннего сотрудничества, который в последние годы выведен совместными усилиями на качественно новый этап.
Подчеркнуто, что при всемерной поддержке Банка в нашей стране продолжается реализация программы рыночных преобразований и социальных реформ.
Осуществляется «дорожная карта» с комплексом конкретных мероприятий по продвижению проектов с участием структур Группы Всемирного банка, внедрена система «Страновой платформы».
Общий портфель проектов достигает 7 миллиардов долларов. Текущая программа включает 23 реализуемых проекта на сумму 4,1 миллиард долларов с охватом таких приоритетных сфер, как образование, здравоохранение, энергетика, водоснабжение, сельское хозяйство, транспорт и многие другие направления.
Всемирный банк одним из первых оказал помощь в целях преодоления последствий пандемии. Только в прошлом году были одобрены новые проекты на 1,6 миллиарда долларов.
Кроме того, эксперты Банка оказывают консультативно-техническое содействие, участвуют в реализации трансформации государственных предприятий, модернизации транспортного сектора и сельского хозяйства, реформе всех звеньев электроэнергетики. Заметный прогресс достигнут в области внедрения возобновляемых источников энергии.
В ходе настоящего визита подписаны соглашения по реализации проектов улучшения системы водоснабжения и поддержке национальной инновационной политики на сумму порядка 300 миллионов долларов.
На встрече достигнута договоренность о тщательной подготовке и принятии новой пятилетней Программы партнерства Узбекистана со Всемирным банком.
Как было подчеркнуто вице-президентом Анной Бьерде, Банк высоко оценивает и намерен продолжать оказывать необходимую поддержку в проведении экономических и социальных реформ в стране.
«Узбекистан за короткий исторический период провел очень большую работу.
Реформы изменили страну фундаментально как изнутри, так и внешне. Благодаря этому сегодня ваша страна привлекательна для иностранных инвесторов», отметила руководитель ведущего международного финансового института.
Была полностью поддержана предложенная Президентом Узбекистана новая повестка дня дальнейшего расширения многопланового сотрудничества со Всемирным банком.
В частности, в нее вошли следующие конкретные направления партнерства:
- поддержка реформ, направленных на сокращение бедности в стране, прежде всего за счет развития предпринимательства в сельской местности, продвижения деловых инициатив женщин и молодежи;
- повышение эффективности преобразований в области высшего образования и здравоохранения с целью достижения ощутимых результатов и кардинального улучшения качества оказываемых услуг;
- осуществление программы ускоренной индустриализации регионов республики и продолжение проекта по развитию средних городов;
- переход на инновационную модель развития, внедрение «зеленой экономики»;
- продолжение реформ в области земельных отношений;
- борьба с коррупцией и повышение потенциала государственных институтов развития;
- совместное продвижение крупных региональных инфраструктурных проектов.
По итогам встречи достигнута договоренность о продолжении постоянных контактов и плодотворных обменов для поддержания высокой динамики взаимодействия, ускорения подготовки и реализации приоритетных программ и проектов стратегического партнерства между Узбекистаном и Всемирным банком.