O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Cho‘lponota shahrida o‘tkazilgan Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi yetakchilarining ikkinchi uchrashuvida ishtirok etdi.
Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov raisligida o‘tgan tadbirda Yevropa Kengashi Prezidenti Sharl Mishel, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon va Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi raisining o‘rinbosari Nurmuhammad Amannepesov ham qatnashdi.
Kun tartibiga muvofiq, Markaziy Osiyo mamlakatlari va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari hamda dolzarb xalqaro va mintaqaviy muammolar muhokama qilindi.
O‘zbekiston rahbari o‘z nutqida yetakchilarning Ostonada o‘tgan birinchi uchrashuvidan so‘ng o‘tgan qisqa davrda konstruktiv siyosiy muloqot va ko‘p qirrali sheriklikni rivojlantirish bo‘yicha katta ishlar qilinganini ta’kidladi.
Jumladan, Mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik bo‘yicha yuqori darajadagi konferensiya o‘tkazilib, unda raqamlashtirish, transport kommunikatsiyalari, energetika va suv resurslarini boshqarish sohalaridagi loyihalarni, shu jumladan, Yevropaning “Global darvoza” strategiyasi doirasida ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Markaziy Osiyoda barqaror energetika tizimini yaratish hamda professional ta’lim sohasida bir qator muhim mintaqaviy loyihalar boshlandi.
Fuqarolik jamiyati forumi, ikkinchi Iqtisodiy forum hamda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki Boshqaruvchilar kengashining yillik yig‘ilishi muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
– Bu tadbirlar bizning yevropalik sheriklarimiz bilan muloqotlarimiz sifat jihatidan va ijobiy o‘zgarib borayotganini yana bir bor ko‘rsatdi, – dedi Prezidentimiz.
Bugun Markaziy Osiyo Yevropaning yetakchi kompaniya va banklari uchun jozibadorlik markazi va yangi iqtisodiy imkoniyatlar makoniga aylangani qayd etildi.
– Bu o‘rinda so‘z zamonaviy sanoat quvvatlarini yaratish, “yashil” energetikani joriy etish, “aqlli” qishloq xo‘jaligini rivojlantirish, rivojlangan transport-logistika infratuzilmasini shakllantirishga qaratilgan keng investitsiyaviy va texnologik sheriklik haqida bormoqda, – dedi davlatimiz rahbari.
O‘zbekistonning Yevroittifoq bilan hamkorligiga to‘xtalar ekan, Prezidentimiz barcha darajalardagi muloqotlar sezilarli darajada faollashganini qayd etdi. Xususan, Fransiya, Germaniya, Vengriya va Chexiya yetakchilari bilan uchrashuvlar o‘tkazildi. Budapesht va Stokgolmda elchixonalar ochildi. Yaqin orada Italiyaga rasmiy tashrif bo‘lib o‘tadi.
Yevropa Ittifoqi bilan tovar ayirboshlash hajmi “GSP+” tartibi tufayli joriy yil boshidan buyon qariyb 70 foizga o‘sdi. Yevropaning yetakchi kompaniya va banklari bilan yuqori texnologik ishlab chiqarish va yangi ish o‘rinlarini yaratish bo‘yicha istiqbolli loyihalar portfeli 20 milliard yevrodan ziyodni tashkil etmoqda.
Gumanitar sohada Parijdagi Luvr va Berlindagi Yangi muzey bilan hamkorlikda ikkita noyob loyiha amalga oshirildi. Ushbu san’at markazlarida ilk bor mintaqamizning boy madaniy-tarixiy merosi keng namoyish etildi.
O‘zbekiston Prezidenti ta’kidlaganidek, murakkab geosiyosiy vaziyat va global iqtisodiyotdagi salbiy jarayonlarga qaramasdan, Markaziy Osiyo mamlakatlari barqaror o‘sishni namoyish etmoqda.
Shu munosabat bilan yevropalik sheriklar milliy rivojlanish dasturlari va ortga qaytmas islohotlar strategiyasini bundan buyon ham qo‘llab-quvvatlashi muhim ekani ta’kidlandi.
Sammit kun tartibidan kelib chiqib, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti o‘zaro manfaatli hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini ko‘rsatib o‘tdi.
Yevroittifoq bilan savdo munosabatlarini tubdan kengaytirish uchun O‘zbekiston yetakchisi mamlakatimiz barqaror savdo-logistika zanjirlarini va o‘zaro mahsulot yetkazib berishni qo‘llab-quvvatlashning samarali mexanizmlarini yaratish, “GSP+” tartibining amal qilish muddatini uzaytirish va ushbu tizimni mintaqaning barcha mamlakatlariga tatbiq etilishidan manfaatdorligini bildirdi.
Shu bilan birga, bir qator masalalar bo‘yicha sezilarli siljish kuzatilmayotgani qayd etilib, ularni hal qilish uchun Mintaqa mamlakatlarining eksport va import qiluvchi korxonalarini qo‘llab-quvvatlash kompleks dasturini ishlab chiqish taklif etildi.
O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni qabul qilish jarayoni tez fursatda yakunlanishi ham ushbu vazifaning ijrosiga xizmat qilishi qayd etildi.
O‘zaro bog‘langan transport yo‘laklarini shakllantirish barqaror iqtisodiy o‘sishning muhim omilidir.
Shu munosabat bilan Markaziy Osiyo va Yevropaning transport-kommunikatsiyaviy bog‘liqligini, eng avvalo, “O‘rta marshrut” deb nom olgan Transkaspiy tranzit yo‘lagini shakllantirish orqali rivojlantirish maqsadida sa’y-harakatlarni birlashtirish muhimdir.
– Afsuski, ushbu magistral raqobatbardoshligini oshirish masalasida o‘zaro muvofiqlashgan yondashuv hanuzgacha mavjud emas. Bugun yuk tashishning asosiy hajmini hosil qilayotgan biznes uchun manfaatli bo‘lgan tariflar kerak, – dedi davlatimiz rahbari.
Transport-logistika va port infratuzilmalarini kengaytirish, yo‘l qoplamasining texnik holatini yaxshilash, transport idoralari vakolatli vakillarining muntazam uchrashuvlarini o‘tkazish orqali Transkaspiy yo‘lagi salohiyatidan foydalanishning ta’sirchan mexanizmini yaratish masalalari ham muhim ahamiyatga ega.
Investitsiyaviy va texnologik sheriklik sohasida O‘zbekiston Prezidenti “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” iqtisodiy forumi doirasida har yili sanoat-texnologiya ko‘rgazmalarini o‘tkazish masalasini ko‘rib chiqishni taklif qildi.
Bugungi voqelikdan kelib chiqib, Yevropa investitsiya banki bilan birgalikda Yevropaning yetakchi kompaniyalari ishlab chiqarish quvvatlarini mamlakatlarimizga ko‘chirish jarayonida ularni moliyaviy qo‘llab-quvvatlashning maxsus vositalarini ishga tushirish tashabbusi ham ilgari surildi.
Raqamli o‘zaro bog‘liqlik borasida “Yevropa jamoasi” mexanizmidan foydalangan holda “Markaziy Osiyo uchun raqamli kun tartibi”ni ishlab chiqish taklifi bildirildi.
Davlatimiz rahbari Yevropaning ilg‘or bilim va texnologiyalarini qo‘llagan holda maqsadli mintaqaviy loyihalarni amalga oshirish hisobidan iqlim o‘zgarishlariga qarshi kurashish va ekotizimlar barqarorligini oshirish masalalariga alohida to‘xtaldi.
– Masalaning g‘oyat dolzarbligini hisobga olib, Yevropa Ittifoqini shu yil kuzda Umumiy xavfsizlik va farovonlik yo‘lidagi Samarqand tashabbusi doirasida o‘tkaziladigan birinchi Xalqaro iqlim forumining ham tashkilotchilaridan biri bo‘lishga chaqiramiz, - dedi Prezident.
O‘zbekiston sheriklar Markaziy Osiyo atrof-muhitni va iqlim o‘zgarishini o‘rganish universitetini tashkil etish loyihasida faol ishtirok etishidan ham manfaatdor ekani qayd etildi.
Markaziy Osiyoning turizm salohiyatidan faol foydalanish maqsadida davlatimiz rahbari mintaqa uchun barqaror turizmni rivojlantirishga ko‘maklashish dasturini birgalikda ishlab chiqish va uni joriy yil oktyabr oyida O‘zbekistonda o‘tkaziladigan Jahon turizm tashkiloti Bosh assambleyasining yubiley sammitida taqdim etishni taklif qildi.
Yoshlar ta’limiga sarmoya kiritishning ahamiyatini hisobga olib, Prezidentimiz Yevroittifoq mamlakatlarining yetakchi oliy ta’lim muassasalari bilan sheriklikni yo‘lga qo‘yish va qo‘shma ta’lim dasturlarini joriy qilish taklifini bildirdi.
Mamlakatimiz yetakchisi ta’lim vazirlari va universitetlar rektorlarining muntazam uchrashuvlari qayta tiklanishi hamda “Yevropa ufqlari” dasturi doirasida Markaziy Osiyo mintaqasi uchun ilmiy-tadqiqot va ta’lim loyihalarini qo‘llab-quvvatlash kengaytirilishi tarafdori ekanini ta’kidladi.
Qayd etilganidek, xavfsizlik sohasida yangi xavf-xatar va tahdidlarga qarshi kurashish borasidagi hamkorlikni mustahkamlash, ekstremizm va radikalizm, odam savdosi, uyushgan va kiber jinoyatchilikka qarshi kurashish hamda chegaralarni qo‘riqlash sohasida sheriklik dasturlarini ishlab chiqish birgalikdagi ishlarning eng muhim yo‘nalishidir.
– Shu maqsadda “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi: xavfsizlik sohasidagi hamkorlikning yangi kun tartibi” mavzusida ekspertlar konferensiyasini o‘tkazishni taklif etamiz, – dedi davlatimiz rahbari.
Afg‘onistondagi gumanitar vaziyat tez sur’atda yomonlashib borayotganiga e’tibor qaratib, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti hamkorlarni afg‘on xalqiga insonparvarlik yordami hajmini kamaytirmaslikka chaqirdi va shu maqsadda Termizdagi logistika xabi imkoniyatlarini taqdim etishga tayyorligini bildirdi.
Afg‘onistondagi vaziyatni tartibga solish va uning tinch taraqqiyotiga ko‘maklashish borasidagi dolzarb masalalar yechimi yuzasidan umumiy yondashuvlarni ishlab chiqish uchun maxsus vakillarning muntazam maslahatlashuvlarini davom ettirish taklif qilindi.
So‘zining so‘ngida davlatimiz rahbari uchrashuv yakunlari bo‘yicha alohida “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish va qabul qilish maqsadga muvofiq ekanini ta’kidladi.
Prezidentimiz “Markaziy Osiyo - YEI” formatidagi birinchi rasmiy sammitni kelgusi yilda O‘zbekistonda o‘tkazish tashabbusi qo‘llab-quvvatlangani uchun minnatdorlik bildirdi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие во второй встрече лидеров Центральной Азии и Европейского Союза, состоявшейся в городе Чолпон-Ате.
В мероприятии, прошедшем под председательством Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова, также участвовали Президент Европейского Совета Шарль Мишель, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон и заместитель председателя Кабинета Министров Туркменистана Нурмухаммед Аманнепесов.
В соответствии с повесткой дня обсуждены вопросы дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества стран Центральной Азии с Европейским Союзом, а также актуальные международные и региональные проблемы.
Глава Узбекистана в своем выступлении отметил, что за короткий период после первой встречи лидеров в Астане проделана большая работа по развитию конструктивного политического диалога и многогранного партнерства.
В частности, проведена Конференция высокого уровня по межрегиональной взаимосвязанности, на которой особое внимание уделено продвижению проектов в сферах цифровизации, транспортных коммуникаций, энергетики и управления водными ресурсами, в том числе в рамках европейской стратегии «Глобальные ворота».
Осуществлен запуск ряда важных региональных проектов в области профессионального образования и устойчивой энергетической системы в Центральной Азии.
Результативно проведены Форум гражданского общества, второй Экономический форум и ежегодное заседание Совета управляющих Европейского банка реконструкции развития.
– Эти мероприятия еще раз показали положительные, качественные изменения в диалоге с нашими европейскими партнерами, – подчеркнул Президент.
Подчеркнуто, что сегодня Центральная Азия является центром притяжения и пространством новых экономических возможностей для ведущих европейских компаний и банков.
– Речь уже идет о широком инвестиционном и технологическом партнёрстве, направленном на создание современных промышленных мощностей, внедрение «зеленой» энергетики, развитие «умного» сельского хозяйства, формирование разветвленной транспортно-логистической инфраструктуры, – отметил глава государства.
Касаясь сотрудничества Узбекистана со странами Евросоюза, Президент нашей страны указал на заметную активизацию контактов на всех уровнях. В частности, проведены встречи
с лидерами Франции, Германии, Венгрии и Чехии. Открыты посольства в Будапеште и Стокгольме. В ближайшее время состоится официальный визит в Италию.
Товарооборот со странами Евросоюза благодаря режиму «GSP+» с начала года увеличился почти на 70 процентов. Портфель перспективных проектов создания высокотехнологичных производств и новых рабочих мест с ведущими европейскими компаниями и банками превысил 20 миллиардов евро.
В гуманитарной сфере осуществлены два уникальных проекта в партнерстве с Лувром и Новым музеем Берлина, где впервые масштабно были представлены богатейшее культурно-историческое наследие нашего региона.
Как подчеркнул Президент Узбекистана, вопреки сложной геополитической ситуации и негативным тенденциям в глобальной экономике, страны Центральной Азии демонстрируют устойчивый рост.
В этой связи отмечена важность дальнейшей поддержки европейскими партнерами национальных программ развития и стратегии необратимых реформ.
С учетом повестки дня саммита, Президент Республики Узбекистан выделил приоритетные направления взаимовыгодного сотрудничества.
В целях кардинального расширения торговых отношений с Евросоюзом лидер Узбекистана отметил заинтересованность в создании устойчивых торгово-логистических цепочек и эффективных механизмов поддержки взаимных поставок, продлении сроков действия торгового режима «GSP+» с распространением данного режима на страны региона.
Вместе с тем указано на отсутствие заметного прогресса по ряду вопросов, для решения которых предложено разработать Комплексную программу поддержки предприятий-экспортеров и импортеров стран региона.
Подчеркнуто, что этому также будет способствовать скорейшее завершение процесса принятия Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве между Узбекистаном и ЕС.
Ключевым фактором устойчивого экономического роста является формирование эффективных транспортных коридоров.
В этой связи важно объединить усилия по развитию транспортно-коммуникационной взаимосвязанности Центральной Азии и Европы, прежде всего путем формирования так называемого Срединного маршрута – Транскаспийского транзитного коридора.
– К сожалению, до сих пор отсутствует скоординированный подход в вопросах повышения конкурентоспособности данной магистрали. Сегодня нужны тарифы, которые будут выгодны бизнесу, генерирующему основные объемы грузопотока, – отметил глава государства.
Не менее важными являются расширение транспортно-логистической и портовой инфраструктуры, улучшение технического состояния дорожного полотна, а также создание действенного механизма использования потенциала Транскаспийского коридора посредством регулярных встреч уполномоченных представителей транспортных ведомств.
В сфере инвестиционного и технологического партнерства Президент Узбекистана предложил рассмотреть вопрос о ежегодном проведении промышленно-технологических выставок в рамках Экономического форума «Центральная Азия – Европейский Союз».
С учетом современных реалий также предложено запустить совместно с Европейским инвестиционным банком специальные инструменты финансовой поддержки создания производственных мощностей ведущих европейских компаний в странах Центральной Азии.
В области цифровой взаимосвязанности была выдвинута инициатива по разработке с привлечением механизма «Команда Европа» совместной «Цифровой повестки для Центральной Азии».
Глава нашего государства отдельно остановился на противодействии климатическим изменениям и повышении устойчивости экосистем за счет реализации целевых региональных проектов с применением передовых европейских знаний и технологий.
– Учитывая остроту проблематики, приглашаем Европейский Союз выступить соорганизатором первого Международного климатического форума, который будет проведен осенью этого года в рамках Самаркандской инициативы солидарности во имя общей безопасности и процветания, - предложил Президент.
Также выражена заинтересованность в активном участии партнеров в проекте создания Центральноазиатского университета изучения окружающей среды и изменения климата.
В целях активного использования туристического потенциала Центральной Азии глава нашего государства выдвинул инициативу о совместной разработке Программы содействия развитию устойчивого туризма для региона и представлении ее на юбилейной сессии Генеральной ассамблеи Всемирной туристской организации, которая пройдет в октябре этого года в Узбекистане.
Учитывая важность инвестиций в образование молодежи, Президент предложил наладить партнерство с ведущими вузами стран Евросоюза и внедрить совместные образовательные программы.
Лидер нашей страны выступил также за возобновление регулярных встреч министров образования и ректоров университетов, расширение поддержки научно-исследовательских и образовательных проектов для региона Центральной Азии в рамках Программы «Горизонт Европа».
Как подчеркнул Президент, важнейшим направлением взаимодействия являются укрепление сотрудничества в борьбе против новых вызовов и угроз безопасности, выработка программ партнёрства в области борьбы с экстремизмом и радикализмом, торговлей людьми, организованной и киберпреступностью, а также охраны границ.
– В этих целях предлагаем провести экспертную конференцию «Центральная Азия – Европейский Союз: новая повестка сотрудничества в сфере безопасности», – заявил глава государства.
Отдельное внимание обращено на стремительное ухудшение гуманитарной ситуации в Афганистане, в связи с чем Президент Республики Узбекистан призвал партнеров не снижать объемы гуманитарной помощи афганскому народу и выразил готовность предоставить для этих целей возможности инфраструктуры логистического хаба в Термезе.
Было также предложено продолжить регулярные консультации спецпредставителей по Афганистану для выработки общих подходов к решению актуальных вопросов урегулирования ситуации и мирного развития этой страны.
В завершение своего выступления глава государства отметил целесообразность разработки и принятия отдельной «дорожной карты» по итогам встречи.
Президент Узбекистана также выразил признательность за поддержку инициативы о проведении первого официального саммита в формате «Центральная Азия – ЕС» в Узбекистане в следующем году.
По итогам встречи глав государств принято Совместное пресс-коммюнике.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие в церемонии инаугурации Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана, переизбранного на этот пост по итогам выборов 28 мая этого года.