9-noyabr kuni Toshkent shahrida “Hamkorlikda iqtisodiy barqarorlik va taraqqiyot sari” shiori ostida Iqtisodiy hamkorlik tashkilotining 16-sammiti bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tgan tadbirda Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev, Eron Islom Respublikasi Prezidenti Ibrohim Raisiy, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon, Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an, Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov, Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Anvar ul-Haq Kakar, Qozog‘iston Respublikasi Bosh vaziri Alixan Smailov va IHT bosh kotibi Xusrav Noziriy ishtirok etdi.
Kun tartibiga muvofiq, IHT doirasida ko‘p qirrali hamkorlik istiqbollari va uni yangi bosqichga olib chiqish muhokama qilindi, xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan atroflicha fikr almashildi.
O‘zbekiston Prezidenti sammitni ochar ekan, ushbu muhim tadbirdagi ishtiroki uchun oliy martabali mehmonlarga samimiy minnatdorlik bildirdi, bu har tomonlama va o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishga bo‘lgan umumiy intilishlarning tasdig‘i ekanini ta’kidladi.
Tashkilot a’zolarini mushtarak tarix va muqaddas islom dinimiz, boy madaniyat va o‘xshash qadriyatlar chambarchas bog‘lab turishi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari aytganidek, yarim milliard aholi yashaydigan va dunyo energetika resurslarining uchdan bir qismiga ega IHT makoni savdo-iqtisodiy, sanoat, investitsiya va innovatsiyalar, transport sohalaridagi aloqalarni rivojlantirishda katta salohiyatga ega.
Keyingi yillarda tashkilot doirasidagi hamkorlik jadal rivojlanayotgani, 2021-yilgi Ashxobod sammitida ilgari surilgan taklif va tashabbuslar izchil amalga oshirilayotgani ta’kidlandi.
Jumladan, tashkilot faoliyatini isloh qilish va faoliyati samaradorligini oshirish, xalqaro maydondagi nufuzini yuksaltirish bo‘yicha tizimli ishlab olib borilmoqda. Yaqinda transport vazirlarining Toshkent deklaratsiyasi qabul qilindi, mintaqaviy elektr energiyasi bozori hamda Boku shahrida Toza energiya markazi tashkil etilmoqda. Ekologiya sohasida yuqori darajadagi muloqot platformasi tuzildi, turoperatorlar tarmog‘i yaratildi va Xavfsiz turizmni rivojlantirish dasturi tasdiqlandi.
Shu bilan birga, O‘zbekiston Prezidenti a’zo davlatlar o‘rtasidagi har tomonlama hamkorlikni kengaytirish uchun hali ishga solinmagan katta salohiyat mavjudligini ta’kidladi. Masalan, o‘tgan yili mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo ko‘rsatkichi 85 milliard dollarni tashkil etdi, bu ularning umumiy tashqi savdosining atigi 8 foizidir.
Imtiyozli savdo bitimini tuzish bo‘yicha ko‘p yillik urinishlar kutilgan samarani bermayapti. To‘siqsiz savdoni shakllantirish yo‘lida hali-hamon ko‘plab cheklov va muammolar saqlanib qolmoqda.
IHT doirasidagi hamkorlikka yangi sur’at bag‘ishlash maqsadida O‘zbekiston Prezidenti “Iqtisodiy hamkorlikning strategik maqsadlari – 2035” konseptual hujjatini ishlab chiqishni taklif etdi.
Ushbu muhim hujjatda o‘zaro savdoni rag‘batlantirish, transport-kommunikatsiyaviy o‘zaro bog‘liqlikni kuchaytirish, sanoat kooperatsiyasini faollashtirish, energetika xavfsizligini ta’minlash, iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish, turizm va madaniy-gumanitar almashinuv sohasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish kabi asosiy yo‘nalishlarga e’tibor qaratish lozim.
Davlatimiz rahbari tovar va xizmatlar savdosini yengillashtirish, texnik va notarif to‘siqlarni bartaraf etish, bojxona, fitosanitariya va veterinariya tartib-qoidalarini raqamlashtirish, elektron savdoni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilgan Savdoni soddalashtirish to‘g‘risidagi bitimni qabul qilishga chaqirdi. Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, bu chora-tadbirlar orqali 2035-yilga borib o‘zaro savdo hajmlarini kamida ikki barobar ko‘paytirish mumkin.
A’zo davlatlarning aksariyati dengizga to‘g‘ridan-to‘g‘ri chiqish imkoniyatiga ega emasligini qayd etib, O‘zbekiston Prezidenti transqit’aviy transport yo‘laklari salohiyatidan to‘liq foydalanish, “Xitoy – Qirg‘iziston - O‘zbekiston” temir yo‘li va Transafg‘on multimodal yo‘li loyihalarini ishga tushirish muhimligini ko‘rsatib o‘tdi.
Toshkentda 2 noyabrda bo‘lib o‘tgan transport vazirlarining yig‘ilishida “O‘zbekiston – Turkmaniston – Eron – Turkiya” transport yo‘lagini rivojlantirish bo‘yicha qabul qilingan hujjatga boshqa a’zolarni ham qo‘shilishga, o‘zaro tarif va yig‘imlarni maqbullashtirishga chaqirdi.
Yuk tashish to‘g‘risidagi ma’lumotlarni raqamlashtirish va bunday zamonaviy tizimlarni samarali muvofiqlashtirish maqsadida Toshkent shahrida Raqamli transport va bojxona ofisini tashkil etish tashabbusi bildirildi.
O‘zbekiston rahbari o‘zaro investitsiyalar oqimini ko‘paytirish, ularni himoya qilish va sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirish bo‘yicha Qo‘shma harakatlar dasturini ishlab chiqish hamda hududlararo sanoat ko‘rgazmasini tashkil etib, uning dastlabki tadbirini 2024 yilda yurtimizda o‘tkazish muhimligini qayd etdi.
O‘zbekiston tashkilotning Savdo va taraqqiyot banki bilan sheriklik aloqalarini kengaytirish tarafdor ekani ham ta’kidlandi.
Energetika xavfsizligini ta’minlash doirasida milliy energetika strategiyalarini uyg‘unlashtirish, mintaqalararo energiya resurslarini uzatish tarmoqlarini rivojlantirish, “yashil” energetika texnologiyalarini keng joriy etishning ahamiyati oshib borayotgani ko‘rsatib o‘tildi. Sohada tizimli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish maqsadida IHT Energetika vazirlari kengashini ta’sis etish taklif qilindi.
Iqlim bilan bog‘liq xatarlar ortib borayotgani munosabati bilan O‘zbekiston Prezidenti iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish va atrof-muhitni muhofaza qilish borasidagi hamkorlikni kuchaytirish zarurligini qayd etdi. 2024 yilda bo‘lajak Samarqand iqlim forumi doirasida Ekologiya masalalari bo‘yicha yuqori darajali platformaning birinchi anjumanini o‘tkazish taklif qilindi.
Davlatimiz rahbari, tashkilotga a’zo mamlakatlar vakillarini kelgusi haftada yurtimizda bo‘ladigan Birlashgan Millatlar Tashkilotining Cho‘llanishga qarshi kurashish konvensiyasi bajarilishini ko‘rib chiqish bo‘yicha qo‘mita yig‘ilishida faol ishtirok etishga chorladi hamda qum-chang bo‘ronlariga qarshi kurashish maqsadida Samarqand deklaratsiyasini qo‘llab-quvvatlashga chaqirdi.
Turizm sohasida hamkorlik qilish uchun ulkan salohiyatni va transchegaraviy yo‘nalishlar tobora ommalashayotganini hisobga olib, qo‘shma turistik marshrutlarni joriy etish hamda “Ipak yo‘li” sayyohlik brendi ostida umumiy sayyohlik dasturlarini ko‘paytirishni taklif etildi.
Prezidentimiz IHT Kotibiyati huzurida a’zo mamlakatlarning turizm ma’muriyatlari va yetakchi ekspertlardan iborat Turizm bo‘yicha maslahat qo‘mitasini tashkil etish hamda uning ilk uchrashuvini tashkilotning turizm poytaxti deb e’lon qilingan Shahrisabz shahrida o‘tkazish taklifini bildirdi.
IHT mamlakatlari xalqlarini yanada yaqinlashtirishda madaniy-gumanitar hamkorlikni chuqurlashtirishning ahamiyatini qayd etib, O‘zbekiston Prezidenti har yili madaniyat, san’at va kino haftaliklarini o‘tkazib borish, yoshlarning ijodiy festivallari va innovatsion hamkorlik platformasini yo‘lga qo‘yish, fundamental ilmiy yo‘nalishlarda o‘zaro hamkorlikni kuchaytirishni taklif qildi.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida o‘tkir xalqaro va mintaqaviy muammolarga, shu jumladan Yaqin Sharq va Afg‘onistondagi vaziyatga ham to‘xtalib o‘tdi. G‘azo sektoridagi harbiy harakatlarni zudlik bilan to‘xtatish, tinchlik muzokaralarini boshlash va oqilona murosaga kelishga chaqirdi. Falastin xalqi BMT rezolyutsiyalari bilan tasdiqlangan o‘zining mustaqil davlatini barpo etishga huquqi borasidagi qat’iy pozitsiyasini yana bir bor bildirdi.
O‘zbekiston Prezidenti afg‘on xalqiga gumanitar yordam ko‘rsatishni ko‘paytirishga, ushbu mamlakatdagi o‘tkir ijtimoiy-iqtisodiy muammolarni jamoaviy mas’uliyat va maqbul mexanizmlar asosida hal etishga chaqirdi. Ta’kidlanganidek, ushbu mamlakatni mintaqaviy integratsiya jarayonlariga faol jalb etish barqaror taraqqiyotimizning ajralmas va zaruriy shartidir.
Sammitda Ozarbayjon, Eron, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkiya, Turkmaniston, Pokiston, Qozog‘iston delegatsiyalari rahbarlari hamda IHT bosh kotibi Xusrav Noziriy ham so‘zga chiqdi.
Kun tartibiga muvofiq, O‘zbekiston Prezidenti sammit raisi sifatida tashkilotning ilm-fandagi muvaffaqiyatlar uchun mukofoti g‘oliblarini e’lon qildi. Har bir mamlakatdan bir nafar vakil mukofotga sazovor bo‘ldi.

Под председательством Президента Узбекистана состоялся очередной саммит ОЭС
9 ноября в городе Ташкенте прошел 16-й саммит Организации экономического сотрудничества под девизом «Вместе к экономической стабильности и развитию».
В мероприятии, прошедшем под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, Президент Исламской Республики Иран Ибрахим Раиси, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган, Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов, Премьер-министр Исламской Республики Пакистан Анвар уль-Хак Какар, Премьер-министр Республики Казахстан Алихан Смаилов и Генеральный секретарь ОЭС Хусрав Нозири.
В соответствии с повесткой дня были обсуждены перспективы многопланового сотрудничества в рамках ОЭС и вывод его на новый уровень, состоялся обстоятельный обмен мнениями по актуальным международным и региональным проблемам.
Открывая саммит, Президент Узбекистана выразил искреннюю благодарность высоким гостям за участие в столь важном мероприятии, что подтверждает общие устремления к расширению всестороннего и взаимовыгодного сотрудничества.
Было подчеркнуто, что государств-членов организации неразрывно связывают общность истории и религии, богатая культура и схожесть ценностей.
Как отметил глава нашего государства, пространство ОЭС, охватывающее полумиллиардное население и располагающее одной третью энергетических ресурсов мира, обладает колоссальным потенциалом для расширения связей в торгово-экономической, промышленной сфере, в области инвестиций, инноваций и транспорта.
С удовлетворением отмечены поступательная динамика сотрудничества в рамках организации в последние годы, последовательная реализация предложений и инициатив, озвученных на саммите в Ашхабаде в 2021 году.
В частности, проводится системная работа по реформированию и повышению эффективности деятельности Организации, росту ее авторитета на международной арене. Недавно принята Ташкентская декларация министров транспорта, осуществляется практическая работа по созданию регионального рынка электроэнергии, а также Центра чистой энергии в городе Баку. Создана диалоговая платформа на высоком уровне по экологическим вопросам, образована сеть туроператоров, утверждена Программа по развитию безопасного туризма.
Вместе с тем, глава Узбекистана указал на большой неиспользованный потенциал для расширения всестороннего сотрудничества между государствами-членами Организации. Например, в прошлом году показатель торговли между странами ОЭС составил 85 миллиардов долларов, что означает всего 8 процентов их общей внешней торговли.
Многолетние попытки по заключению соглашения о преференциальной торговле не дают ожидаемых результатов, сохраняется множество других ограничений и преград на пути формирования беспрепятственной торговли.
В целях придания нового импульса развитию сотрудничества в рамках ОЭС Президент Узбекистана предложил разработать новый концептуальный документ «Стратегические цели экономического сотрудничества – 2035».
В этом важном документе необходимо уделить внимание таким основным направлениям, как стимулирование взаимной торговли, усиление транспортно-коммуникационной взаимосвязанности, активизация промышленной кооперации, обеспечение энергетической безопасности, борьба с изменением климата, углубление сотрудничества в сфере туризма и культурно-гуманитарных обменов.
Глава нашего государства призвал принять Соглашение об упрощении торговли, в котором особое внимание уделено облегчению торговли товарами и услугами, предотвращению технических и нетарифных барьеров, цифровизации таможенных, фитосанитарных и ветеринарных правил, развитию электронной торговли. Согласно предварительным расчетам, благодаря этим мерам к 2035 году можно достичь, как минимум, двукратного увеличения объемов взаимной торговли.
Отмечая, что большинство государств-членов организации не имеет возможности прямого выхода к морю, Президент Узбекистана указал на важность использования в полной мере потенциала трансконтинентальных транспортных коридоров, запуска мультимодальных коридоров по маршруту “Китай – Кыргызстан – Узбекистан” и Трансафганской дороге.
Лидер нашей страны также призвал других членов организации присоединиться к документу о развитии транспортного коридора “Узбекистан – Туркменистан – Иран – Турция”, принятому 2 ноября в Ташкенте на заседании министров транспорта, оптимизации взаимных тарифов и сборов.
В целях широкого внедрения цифровизации данных о грузоперевозках и эффективной координации таких современных систем инициировано создание в г. Ташкенте Цифрового транспортного и таможенного офиса ОЭС.
Глава Узбекистана отметил важность принятия Программы совместных действий по увеличению потока и защиты взаимных инвестиций и углублению промышленной кооперации, создания Межрегиональной промышленной выставки с проведением ее первого мероприятия в 2024 году в Узбекистане.
Он также выступил за расширение партнерских связей с Банком торговли и развития Организации.
В рамках обеспечения энергетической безопасности указано на возрастающее значение гармонизации национальных стратегий в области энергетики, развития межрегиональных сетей передачи энергоресурсов, широкого внедрения технологий «зеленой» энергетики. Для налаживания системного сотрудничества в этой сфере предложено учредить Совет министров энергетики ОЭС.
В связи с нарастающими климатическими вызовами Президент Узбекистана подчеркнул необходимость усиления взаимодействия в борьбе с изменением климата и охране окружающей среды. Предложено провести в рамках предстоящего в 2024 году Самаркандского климатического форума первую конференцию Платформы ОЭС высокого уровня по вопросам экологии, созданной по инициативе Узбекистана.
Лидер нашей страны призвал представителей стран-членов Организации к активному участию в заседании Комитета по рассмотрению выполнения Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием, которое состоится в Узбекистане на предстоящей неделе, а также поддержать Самаркандскую декларацию по борьбе с пыльно-песчаными бурями.
Учитывая огромный потенциал для кооперации в сфере туризма и растущую популярность трансграничных направлений, предложено внедрить совместные туристические маршруты и увеличить общие туристические программы под брендом «Шелковый путь».
Глава государства также внес предложение создать при Секретариате ОЭС Консультативный комитет по туризму, состоящий из туристических администраций и ведущих экспертов стран-членов, а также провести его первую встречу в городе Шахрисабзе, объявленном туристической столицей организации.
Отмечая важность углубления культурно-гуманитарного сотрудничества для дальнейшего сближения народов стран-членов ОЭС, Президент Узбекистана инициировал ежегодное проведение недель культуры, искусства и кино, учреждение молодежных творческих фестивалей и инновационной платформы сотрудничества, усиление взаимодействия по фундаментальным научным направлениям.
В своем выступлении глава государства также затронул острые международные и региональные проблемы, в частности ситуацию на Ближнем Востоке и в Афганистане. Он призвал к немедленному прекращению военных действий в секторе Газа, началу мирных переговоров и достижению разумного компромисса. Еще раз выразил твердую позицию о поддержке права народа Палестины на создание собственного независимого государства, подтвержденное резолюциями ООН.
Президент Узбекистана также призвал к увеличению гуманитарной помощи афганскому народу, решению имеющихся в этой стране острых социально-экономических проблем на основе коллективной ответственности и приемлемых механизмов. Как он отметил, активное вовлечение Афганистана, который также является членом ОЭС, в региональные интеграционные процессы – необходимое условие для устойчивого развития региона.
На саммите также выступили главы делегаций Азербайджана, Ирана, Кыргызстана, Таджикистана, Турции, Туркменистана, Пакистана, Казахстана и Генеральный секретарь ОЭС Хусрав Нозири.
В соответствии с повесткой дня Президент Узбекистана в качестве председателя саммита объявил победителей награды Организации за достижения в науке. Ими стали по одному представителю из каждой страны.
По итогам мероприятия принято Ташкентское коммюнике.
Председательство в ОЭС перешло к Ирану, а местом проведения очередного саммита определен Азербайджан.