O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15-aprel kuni Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov bilan telefon orqali muloqot qildi.
O‘zbekiston Prezidenti Turkmaniston Prezidentiga og‘ir judolikka uchragani – buvisi, hurmatli Ogulabat edje Berdimuhamedova hayotdan ko‘z yumgani munosabati bilan chin dildan hamdardlik bildirdi.
Suhbatda O‘zbekiston-Turkmaniston strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash hamda oliy darajadagi kelishuvlarga muvofiq amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Yaqinda o‘tkazilgan Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi, tashqi siyosiy idoralar, transport, madaniyat vazirliklari doirasidagi uchrashuvlar va boshqa tadbirlarning samarali natijalari ijobiy baholandi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik masalalari, eng avvalo, “Shovot-Toshovuz” chegaraoldi savdo sonasini tashkil etish, iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida kooperatsiya loyihalarini amalga oshirish, faol madaniy-gumanitar almashinuvlarni davom ettirishga alohida e’tibor qaratildi.
Davlat rahbarlari bo‘lajak tadbirlar rejasini ham muhokama qilib, bir-birini yaqinlashib kelayotgan Ramazon hayiti bilan qutladilar, ezgu tilaklar bildirdilar.
Prezident Shavkat Mirziyoyev oziq-ovqat tarmoqlarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan takliflar taqdimoti bilan tanishdi.

15 апреля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провёл телефонный разговор с Президентом Туркменистана Сердаром Бердымухамедовым.
Президент Узбекистана выразил искренние соболезнования и слова сочувствия Президенту Туркменистана в связи с тяжелой утратой – уходом из жизни бабушки, многоуважаемой Огулабат эдже Бердымухамедовой.
В ходе беседы были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-туркменских отношений стратегического партнерства и расширения практического сотрудничества в соответствии с достигнутыми договоренностями на высшем уровне.
Положительно оценены плодотворные результаты недавно проведенного заседания Межправительственной комиссии, состоявшихся встреч по линии внешнеполитических ведомств, министерств транспорта, культуры и других мероприятий.
Отдельное внимание уделено вопросам торгово-экономического сотрудничества, прежде всего созданию приграничной торговой зоны «Шават-Дашогуз», реализации проектов кооперации в приоритетных отраслях экономики, продолжению активных культурно-гуманитарных обменов.
Главы государств также обсудили график предстоящих мероприятий, обменялись поздравлениями и искренними пожеланиями в связи с наступающим праздником Рамазон хайит.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений, направленных на поддержку отраслей производства продовольственной продукции.