Turkmaniston Prezidenti
O‘zbek va turkman xalqlari tarixidagi muhim va qutlug‘ sana – davlatlarimiz o‘rtasida diplomatik aloqalar o‘rnatilganining 30 yilligi munosabati bilan Siz, Janobi Oliylariga samimiy tabriklarim va ezgu tilaklarimni yo‘llashdan behad mamnunman.
Turkmaniston biz uchun ko‘p asrlik yaqin do‘st va ahil qo‘shni, umumiy madaniy an’analar, o‘xshash til va urf-odatlarga ega bo‘lgan hamda davr sinovlaridan o‘tgan ishonchli sherikdir.
Ikki davlatning istiqlol yillarida bosib o‘tgan yo‘llariga nazar tashlar ekanmiz shuni alohida ta’kidlash o‘rinliki, 30 yil mobaynida mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikning mustahkam siyosiy-diplomatik va huquqiy poydevorini yaratishga muvaffaq bo‘ldik.
Mushtarak siyosiy irodamiz orqali o‘zaro hurmat va bir-birini qo‘llab-quvvatlashga asoslangan strategik sheriklik munosabatlari so‘nggi yillarda sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilib, amaliy mazmun bilan boyib bormoqda. Oliy darajadagi siyosiy muloqotlar, parlamentlararo va hududlararo aloqalar yanada faollashmoqda.
Savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy va madaniy-gumanitar hamkorlik hamda suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha Hukumatlararo komissiyalar doirasida ikki tomonlama faoliyatning barcha jabhalari bo‘yicha qat’iy sa’y-harakatlarni amalga oshirmoqdamiz.
Siz bilan 2022 yilda Toshkent, Samarqand va Ashxobod shaharlarida bo‘lib o‘tgan do‘stona va sermahsul uchrashuvlarimiz chog‘ida ko‘p qirrali hamda uzoq muddatli hamkorlik aloqalarini izchil rivojlantirishdan manfaatdor ekanimizni yana bir bor tasdiqladik.
Shu o‘rinda xalqlarimiz farovonligi yo‘lida O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasida hali ishga solinmagan katta imkoniyatlar mavjudligini, o‘zaro savdo aylanmasini keskin oshirish va mahsulotlar nomenklaturasini kengaytirish hamda sanoat kooperatsiyasini yanada kuchaytirishga tayyor ekanimizni qayd etishni istardim.
Hurmatli Serdar Gurbanguliyevich!
Ishonchim komilki, davlatlarimiz o‘rtasida qaror topgan va boshqalarga ham o‘rnak bo‘la oladigan strategik sheriklik munosabatlari bundan buyon ham azaldan yaqin qardosh ellarimizning umumiy manfaatlari va ravnaqi yo‘lida muvaffaqiyatli rivojlanib boraveradi.
Fursatdan foydalanib, Sizga mustahkam sog‘liq, oilaviy baxt-saodat va g‘oyat mas’uliyatli faoliyatingizda ulkan zafarlar, qardosh Turkmaniston xalqiga esa tinchlik-osoyishtalik, doimiy taraqqiyot va yanada farovonlik tilayman.
Hurmat bilan,
Prezident Shavkat Mirziyoyev huzurida 6 fevral kuni energiya ta’minoti sohasida nazorat tizimini tartibga solish chora-tadbirlari yuzasidan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.

господину Сердару Бердымухамедову,
Мне доставляет огромную радость направить Вашему Превосходительству мои искренние поздравления и наилучшие пожелания в связи с важной и знаменательной датой в истории узбекского и туркменского народов - 30-летием установления дипломатических отношений между нашими странами.
Туркменистан для нас - испокон веков близкий сосед и хороший друг, испытанный временем надежный партнер, с которым мы связаны общими культурными традициями, схожими языком и обычаями.
Оглядываясь на путь, пройденный двумя государствами за годы независимости, стоит отметить, что за 30 лет нам удалось создать прочную политико-дипломатическую и правовую основу взаимовыгодного сотрудничества между нашими странами.
Отношения стратегического партнерства, основанные на взаимном уважении и поддержке, благодаря нашей общей политической воле за последние годы поднялись на качественно новый уровень и обогатились практическим содержанием. Активизировались политические контакты на высшем уровне, межпарламентские и межрегиональные связи.
В рамках межправительственных комиссий по вопросам торгово-экономического, научно-технического и культурно-гуманитарного сотрудничества, а также комиссии по вопросам водного хозяйства, мы предпринимаем решительные усилия по всем направлениям двустороннего взаимодействия.
В ходе наших с Вами дружеских и плодотворных встреч в Ташкенте, Самарканде и Ашхабаде в 2022 году мы еще раз подтвердили нашу заинтересованность в последовательном развитии многоплановых и долгосрочных отношений сотрудничества.
Вместе с тем хочу отметить, что Узбекистан и Туркменистан имеют еще не задействованный огромный потенциал во благо наших народов, и мы готовы значительно увеличить взаимный товарооборот и расширить номенклатуру продукции, еще больше усилить промышленную кооперацию.
Уважаемый Сердар Гурбангулиевич!
Я уверен, что установившиеся между нашими государствами отношения стратегического партнерства, достойные быть образцом для других, будут и впредь успешно развиваться во имя общих интересов и благополучия наших братских стран.
Пользуясь случаем, желаю Вам крепкого здоровья, семейного счастья, больших успехов в Вашей ответственной деятельности, а народу братского Туркменистана - мира, постоянного прогресса и дальнейшего процветания.