O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 18-dekabr kuni Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Davlat rahbarlari kengashining videoanjuman shaklidagi majlisi bo‘lib o‘tadi.
Sammit kun tartibidan MDH doirasidagi siyosiy, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar hamkorlikning barcha yo‘nalishlarida, shuningdek, yangi xatar va tahdidlarga qarshi birgalikda kurashish sohasida ko‘p qirrali munosabatlarning bugungi holati va ularni rivojlantirish istiqbollarini baholash masalalari o‘rin olgan.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida Hamdo‘stlikning uzoq muddatli vazifalari borasida O‘zbekiston Respublikasi nuqtai nazarini taqdim etishi va amaliy sheriklikni kengaytirishga doir aniq takliflarni ilgari surishi kutilmoqda.
Majlisda delegatsiyalar rahbarlari MDHni 2030-yilgacha bo‘lgan muddatda yanada rivojlantirish konsepsiyasi loyihasini va uni amalga oshirish rejasini ko‘rib chiqadilar. Ushbu hujjatlarda hamkorlikning yaqin va o‘rta muddatli istiqboldagi strategik maqsadlari va asosiy tadbirlari belgilangan.
Uchrashuv yakunida Birlashgan Millatlar Tashkilotiga asos solinganining 75 yilligi munosabati bilan hamda xalqaro axborot xavfsizligini ta’minlash sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi qo‘shma bayonotlar, shuningdek, Hamdo‘stlik faoliyatining turli jihatlariga doir, shu jumladan, 2021-yilda Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi majlisi o‘tkazish joyi to‘g‘risidagi qarorlar qabul qilinishi rejalashtirilgan.
Ta’kidlash joiz, joriy yilda O‘zbekiston MDHga raislik qilishdek mas’uliyatli vazifani ilk bor o‘z zimmasiga olgan edi.
Pandemiya bilan bog‘liq murakkab sharoitlarga qaramay, mamlakatimizning Hamdo‘stlikka raisligi konsepsiyasi to‘liq hajmda amalga oshirildi.
Hukumat rahbarlari kengashi, Iqtisodiy kengash, Tashqi ishlar vazirlari kengashi, MDHning boshqa ustav va tarmoq organlarining majlislari muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Qator muhim hujjatlar, jumladan, 2030-yilgacha muddatga mo‘ljallangan Iqtisodiy taraqqiyot strategiyasi, Transport sohasidagi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari, turizm, sport va yoshlarga oid siyosat sohalarida hamkorlik strategiyalari va boshqalar qabul qilindi.
Umuman, 60 ga yaqin ko‘p tomonlama tadbir o‘tkazildi, Hamdo‘stlikni yanada rivojlantirish va mustahkamlashga xizmat qiladigan 70 dan ziyod hujjat qabul qilindi.

Под председательством Президента Республики Узбекистан пройдет саммит СНГ
18 декабря под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева пройдет заседание Совета глав государств Содружества Независимых Государств в формате видеоконференции.
В повестку дня саммита включены вопросы оценки современного состояния и перспектив развития многоплановых отношений в рамках СНГ по всем направлениям политического, торгово-экономического и культурно-гуманитарного сотрудничества, а также в сфере совместного противодействия новым вызовам и угрозам.
Ожидается, что глава нашего государства в своем выступлении обозначит видение Республики Узбекистан долгосрочных задач СНГ и озвучит конкретные предложения по расширению практического партнерства.
В ходе заседания главы делегаций также рассмотрят проект Концепции дальнейшего развития СНГ на период до 2030 года и План по ее реализации, в которых определены стратегические цели и основные мероприятия взаимодействия на ближайшую и среднесрочную перспективу.
По итогам встречи планируется принять совместные заявления по случаю 75-летия создания Организации Объединенных Наций и о сотрудничестве в области обеспечения международной информационной безопасности, а также решения по разным аспектам деятельности Содружества, в том числе о месте проведения очередного заседания Совета глав государств в 2021 году.
Следует отметить, что в этом году Республика Узбекистан впервые взяла на себя ответственную миссию председательства в СНГ.
Несмотря на непростые условия, связанные с распространением пандемии, в полном объеме выполнена Концепция председательства нашей страны в СНГ.
Успешно проведены заседания Совета глав правительств, Экономического совета, Совета министров иностранных дел, других уставных и отраслевых органов СНГ.
Принят ряд важных документов, среди которых рассчитанные до 2030 года Стратегия экономического развития, Приоритетные направления сотрудничества в сфере транспорта, стратегии сотрудничества в области туризма, спорта и молодежной политики, многие другие.
В целом, проведено около 60 многосторонних мероприятий, принято свыше 70 документов, которые способствуют дальнейшему развитию и укреплению СНГ.