Hurmatli Sadir Nurgojoyevich!
Hamkasblarimning so‘zlariga qo‘shilgan holda, hurmatli Sadir Nurgojoyevichga ushbu uchrashuvimizni tashkil etgani uchun minnatdorlik bildirmoqchiman.
Qirg‘izistonning YEOIIdagi faol raisligi mamlakatlarimizning Yevroosiyo birlashmasi doirasidagi ko‘p qirrali hamkorligini kengaytirishga xizmat qilishiga ishonaman.
O‘zbekiston kuzatuvchi davlat sifatida Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi bilan sheriklik munosabatlarini rivojlantirishni davom ettirmoqda. Bu biz uchun juda muhim yo‘nalish, chunki YEOII mamlakatlari tabiiy hamkorlarimizdir.
Birgalikdagi sa’y-harakatlar bilan pandemiyaning salbiy oqibatlarini yumshatish va mamlakatlarimizning savdo-iqtisodiy hamkorligida ijobiy sur’atni ta’minlashga muvaffaq bo‘lganimiz bizni quvontiradi.
Xususan, O‘zbekistonning birlashmaga a’zo davlatlar bilan tovar ayirboshlash hajmi o‘tgan yil yakunlariga ko‘ra 30 foizga, joriy yilning birinchi to‘rt oyida esa yana 33 foizga oshdi.
YEOII mamlakatlaridan jalb qilinayotgan investitsiyalar yiliga qariyb 25 foizga ko‘paymoqda.
Shu bilan bir qatorda, dunyoda ro‘y berayotgan shiddatli o‘zgarishlar va inqirozli hodisalar mamlakatlarimiz barqarorligi uchun jiddiy xatardir.
Globallashuv davri yangi jahon tartiboti shakllanishi bosqichiga o‘tmoqda.
Ilgari kuzatilmagan miqyosdagi cheklov choralari kiritilayotgani, mahsulotlar yetkazib berishning logistik zanjirlari va kooperatsiya aloqalari uzilayotgani, xomashyo va oziq-ovqat mahsulotlarining narxlari o‘sayotgani, ijtimoiy keskinlik kuchayib borayotganining guvohi bo‘lib turibmiz.
Yuzaga kelgan vaziyatda umumiy sa’y-harakatlar bilan birgalikdagi chora-tadbirlar majmuasini ishlab chiqish, noodatiy yechimlar topish va hamkorlikning nostandart mexanizmlaridan foydalanishni muhim, deb hisoblaymiz.
Bugun savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish uchun qulay sharoitlarni shakllantirish vazifasi har qachongidan dolzarb ahamiyatga ega.
O‘zbekiston va YEOII mamlakatlari o‘rtasidagi o‘zaro savdoda texnik to‘siqlarni bartaraf etishni davom ettirish va sertifikatlashtirishni tan olish tovarlarning bozorlarimizga kirib borishini ancha soddalashtirish imkonini beradi.
Shu ma’noda, oziq-ovqat va xomashyoni chetga chiqarish bo‘yicha cheklovlar O‘zbekistonga nisbatan tatbiq etilmasligi masalasida bizni qo‘llab-quvvatlashlariga niyat qilamiz.
Shuningdek, birgalikda qishloq xo‘jaligi ekinlarini yetishtirish va oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarish orqali agrosanoat kooperatsiyasini kengaytirishni muhim, deb hisoblaymiz.
Ushbu ishlar natijadorligini oshirish uchun Agrokooperatsiya dasturini ishlab chiqishni taklif etamiz.
Ushbu dastur bozorlarimizni kafolatli to‘ldirish maqsadida YEOII mamlakatlarida don va moyli ekinlarni birgalikda yetishtirish hamda meva-sabzavot ekinlarini, shu jumladan, ularning ertapishar navlarini O‘zbekistonda yetishtirish masalalarini qamrab olishi mumkin. Ayni paytda dasturni amalga oshirish uchun, birinchi navbatda, mamlakatlarimiz hududlarining salohiyatini ishga solish maqsadga muvofiq.
Yangi xavf-xatarlar muqobil transport yo‘laklarini yanada rivojlantirish, Janub va Sharq yo‘nalishlarida transport bog‘liqligini mustahkamlashni taqozo etmoqda.
Eng yaqin vaqtda Osiyo-Tinch okeani mintaqasi bozorlariga chiqish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratadigan “O‘zbekiston – Qirg‘iziston – Xitoy” temir yo‘lini qurish loyihasini amaliy ro‘yobga chiqarishga kirishishni rejalashtirmoqdamiz. Ushbu yo‘l “Sharq – G‘arb” yo‘nalishida mavjud temir yo‘l magistrallarining imkoniyatlarini kengaytiradi.
Shu bilan bir qatorda biz Janubiy Osiyoga va uning 2 milliard iste’molchiga ega bozoriga chiqish uchun eng qisqa yo‘lni ta’minlaydigan Termizdan Pokistonning Peshovarigacha transafg‘on temir yo‘lini barpo etish loyihasini amalga oshirish borasida YEOIIdagi sheriklarimiz bilan hamkorlik qilishga tayyormiz.
Bundan tashqari, mamlakatlarimizning innovatsion salohiyatidan yanada samarali foydalanish hamda sanoat kooperatsiyasining yangi shakllarini, eng avvalo, yuqori texnologiyalar sohasida rivojlantirish tarafdorimiz.
Toshkent shahrida «INNOPROM. Markaziy Osiyo» xalqaro sanoat ko‘rgazmasi o‘tkazilgani bu borada birinchi amaliy qadam bo‘ldi. Uning ishida birlashma mamlakatlarining mingdan ziyod kompaniyasi ishtirok etdi. Biz ushbu muhim maydonni yanada kengaytirish niyatidamiz.
Shu maqsadda, eng avvalo, kimyo, farmatsevtika, mashinasozlik, uskunasozlik, elektronika sohalarida kooperatsiya aloqalarini rag‘batlantirish va mahalliylashtirishni chuqurlashtirish bo‘yicha qo‘shma “Yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqishni taklif etamiz.
Bunda yangi kompetensiyalarni shakllantirayotgan ilmiy-tadqiqot institutlari va texnologik markazlar imkoniyatlarini ishga solish muhim.
Mamlakatlarimizda mehnat migratsiyasi va mutaxassislar harakati bilan bog‘liq masalalar dolzarbligi ortmoqda.
YEOIIga a’zo va kuzatuvchi mamlakatlar iqtisodiyotlarining tez o‘zgarib borayotgan ehtiyojlariga muvofiq mehnat resurslarini samarali jalb qilish imkonini beradigan zarur hujjatlarni qabul qilish va soddalashtirilgan tartib-taomillarni qabul qilishni taklif etamiz.
Pandemiya oqibatlarini yengib o‘tish sharoitida turizm sohasi iqtisodiy taraqqiyotning tabiiy drayveriga aylanishi mumkin. Yil boshidan buyon O‘zbekistonga, birinchi navbatda YEOII mamlakatlaridan turistlar oqimi sezilarli o‘sayotganini kuzatmoqdamiz.
Joriy yil kuzida O‘zbekistonda yetakchi kompaniyalarimiz ishtirokida Turizm industriyasini rivojlantirish forumini o‘tkazishni taklif etamiz.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi yo‘lovchi transporti qatnovini to‘liq hajmda tiklash masalasini ishlab chiqish ham muhimdir.
So‘zimning yakunida O‘zbekistonning Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni izchil rivojlantirishga intilishi qat’iy ekanini yana bir bor tasdiqlamoqchiman.
Bugungi uchrashuv natijalari ko‘p qirrali sheriklikni yanada mustahkamlash, mamlakatlarimizda barqaror iqtisodiy rivojlanish va farovonlikni yuksaltirishga xizmat qilishiga ishonaman.
E’tiborlaringiz uchun rahmat.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27-may kuni Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashining yig‘ilishida tashkilot huzuridagi kuzatuvchi davlat rahbari sifatida ishtirok etdi.

Уважаемый Садыр Нургожоевич!
Хочу присоединиться к словам моих коллег и выразить признательность уважаемому Садыру Нургожоевичу за организацию нашей встречи.
Уверен, что активное председательство Кыргызстана в ЕАЭС послужит углублению многопланового сотрудничества наших стран в рамках Евразийского объединения.
Узбекистан продолжает развивать партнёрские отношения с Евразийским экономическим союзом в качестве государства-наблюдателя. Это для нас очень важное направление, так как страны ЕАЭС являются нашими естественными партнёрами.
Отрадно, что совместными усилиями удалось смягчить негативные последствия пандемии и обеспечить положительную динамику в торгово-экономическом сотрудничестве наших стран.
Так, товарооборот Узбекистана с государствами объединения по итогам прошлого года увеличился на 30%, а за первые четыре месяца этого года – вырос ещё на треть.
Ежегодные темпы роста привлекаемых инвестиций из стран ЕАЭС составляют порядка 25%.
Вместе с тем происходящие в мире стремительные изменения и кризисные явления являются серьёзным вызовом для стабильности наших стран.
Эпоха глобализации переходит в фазу формирования нового мирового порядка.
Мы становимся свидетелями введения беспрецедентных по масштабам ограничительных мер, разрыва логистических цепочек поставок продукции и кооперационных связей, роста цен на сырьевые и продовольственные товары, усугубления социальной напряжённости.
Считаем, что в сложившейся ситуации важно общими усилиями выработать комплекс совместных действий, находить неординарные решения и использовать нестандартные механизмы взаимодействия.
Сегодня как никогда остро стоит задача формирования благоприятных условий для наращивания торгово-экономического сотрудничества.
Дальнейшее устранение технических барьеров и признание сертификации во взаимной торговле между Узбекистаном и странами ЕАЭС позволят значительно упростить доступ товаров на наши рынки.
В данном контексте рассчитываем на поддержку в вопросе нераспространения на Узбекистан ограничений на вывоз продовольствия и сырья.
Считаем также важным расширить агропромышленную кооперацию путём совместного производства сельхозкультур и продовольственных товаров.
Для повышения результативности этих действий предлагаем разработать Программу агрокооперации.
Эта Программа могла бы охватить вопросы совместного выращивания зерновых и масличных культур в странах ЕАЭС, а также плодоовощной продукции, включая ранние сорта, в Узбекистане, с целью гарантированного насыщения наших рынков. При этом для её реализации целесообразно задействовать в первую очередь потенциал регионов наших стран.
Новые вызовы диктуют необходимость дальнейшего развития альтернативных транспортных коридоров, укрепления транспортной взаимосвязанности в Южном и Восточном направлениях.
В ближайшее время мы планируем приступить к практической реализации проекта строительства железной дороги «Узбекистан – Кыргызстан – Китай», которая создаст дополнительные возможности для выхода на рынки Азиатско-Тихоокеанского региона. Этот маршрут дополнит имеющиеся железнодорожные магистрали по направлению «Восток-Запад».
Наряду с этим готовы к взаимодействию с партнёрами по ЕАЭС в реализации проекта строительства трансафганской железной дороги от Термеза до пакистанского Пешавара, которая обеспечит кратчайший выход в Южную Азию с рынком в 2 миллиарда потребителей.
Кроме того, выступаем за более эффективное использование инновационного потенциала и развитие новых форм промышленной кооперации наших стран, прежде всего в сфере высоких технологий.
Первым практическим шагом в данном направлении стало проведение в Ташкенте Международной промышленной выставки «ИННОПРОМ. Центральная Азия». В её работе приняли участие более тысячи компаний из стран Объединения. Мы намерены и далее расширять эту важную площадку.
В этих целях предлагаем также разработать совместную «Дорожную карту» по стимулированию кооперационных связей и программ углубления локализации, прежде всего в сферах химии, фармацевтики, машиностроения, приборостроения и электроники.
При этом важно задействовать возможности наших научно-исследовательских институтов и технологических центров, где формируются новые компетенции.
Повышается актуальность вопросов, связанных с трудовой миграцией и перемещением специалистов в наши страны.
Предлагаем принять необходимые документы и внедрить упрощённые процедуры, которые позволят обеспечить эффективное привлечение трудовых ресурсов в соответствии с быстроменяющимися потребностями экономик стран-членов и наблюдателей ЕАЭС.
В условиях преодоления последствий пандемии естественным драйвером экономического развития может стать сфера туризма. С начала года мы наблюдаем заметный рост притока туристов в Узбекистан, в первую очередь из стран ЕАЭС.
Предлагаем осенью этого года провести в Узбекистане Форум по развитию туриндустрии с участием наших ведущих компаний.
Важно также проработать вопрос возобновления в полном объёме пассажирского транспортного сообщения между нашими странами.
В заключение хотел бы ещё раз подтвердить приверженность Узбекистана поступательному развитию взаимовыгодного сотрудничества с Евразийским экономическим союзом.
Уверен, что результаты сегодняшней встречи будут способствовать дальнейшему укреплению многопланового партнёрства, устойчивому экономическому развитию и росту благосостояния в наших странах.