Muhtaram Rais janoblari!
Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje In Janobi Oliylarini koronavirus oqibatlarini birgalikda yengib oʻtish va sherikligimizni kengaytirish masalalariga bagʻishlangan ushbu muhim tadbirda ishtirok etish taklifi uchun minnatdorlik bildiraman.
Jahondagi mushkul vaziyat va global inqiroz sharoitida aynan shunday koʻp tomonlama muloqot yangi xatar va tahdidlarga samarali qarshi turish uchun imkoniyat yaratib, mamlakatlarimiz barqarorligi, farovonligi va izchil taraqqiyotini taʼminlashga xizmat qiladi.
Hurmatli forum ishtirokchilari!
Biz Oʻzbekistonda Koreya Respublikasi Prezidentining keng Yevroosiyo makonida xavfsizlikni taʼminlash va koʻp qirrali hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan “Yangi shimoliy siyosati”ni yuksak baholaymiz.
Mintaqaviy siyosatning eng muhim jihatlari va hamkorligimiz istiqbollariga qisqacha toʻxtalib oʻtmoqchiman.
Birinchidan. COVID-19ning global miqyosda tarqalishi mintaqa davlatlari oʻrtasida yaqin muvofiqlashuv va keng xalqaro hamkorlik boʻlishi zarurligini koʻrsatdi.
Koreyalik va boshqa sheriklarimizni Oʻzbekistonda ushbu kasallikka qarshi kurashishda koʻrsatilgan koʻmak uchun minnatdorlik bildiraman.
Birgalikdagi ishlarni quyidagi yoʻnalishlarda davom ettirishni taklif etaman:
- Koreya kompaniyalari bilan birgalikda tashkil etilayotgan farmatsevtika klasteri negizida samarali vaksina va zardoblar, kasalliklarni tez va aniq tashxislash tizimlarini ishlab chiqish;
- zamonaviy laboratoriyalar tashkil etish va chegaralarimizdagi sanitariya nazorati punktlarini modernizatsiya qilish;
- Koreya Respublikasining yetakchi oliy taʼlim muassasalari ishtirokida epidemiolog va virusolog vrachlarni tayyorlash;
- tibbiy chiqindilarni utilizatsiya qilish korxonalarini tashkil etish;
- mintaqada epidemiologik vaziyatni monitoring qilish va barvaqt prognozlashtirishning integratsiyalashgan tizimini joriy etish.
Ikkinchidan. Biz Koreya Respublikasini mamlakatimizga raqamli va “yashil” texnologiyalarni keltirishda asosiy hamkorlardan biri deb bilamiz.
Bugungi kunda Koreyaning yetakchi kompaniya va banklari ishtirokida Oʻzbekistonda yuqori texnologik tarmoqlarda oʻnlab yirik loyihalar amalga oshirilmoqda.
Biz koreyalik investorlar faoliyatini bundan buyon ham har tomonlama qoʻllab-quvvatlaymiz va ragʻbatlantiramiz.
Shuningdek, Seul shahrida boʻlib oʻtadigan “Yashil” taraqqiyot va 2030-yilga qadar global maqsadlar uchun sheriklik xalqaro sammitida faol ishtirok etishga tayyormiz.
Uchinchidan. “Yangi shimoliy siyosat”ning izchil amalga oshirilishi samarali mintaqaviy transport yoʻlaklarini rivojlantirishning dolzarb ahamiyatini koʻrsatmoqda.
Bu borada soʻz yuritilganda, avvalo, Transsibir magistrali va “Gʻarbiy Yevropa – Gʻarbiy Xitoy” yoʻlagi marshrutlarini mintaqamizdagi yangi temir yoʻllar qurish loyihalari bilan oʻzaro bogʻlash zarurligini qayd etish lozim.
Bunday sharoitda Koreya yarimoroli Tinch okeani mintaqasini Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlari bilan bogʻlaydigan gʻoyatda muhim kommunikatsiya koʻprigi boʻlib xizmat qilishi mumkin.
Ushbu noyob imkoniyatlarni ekspertlar darajasida koʻrib chiqishni taklif etamiz.
Toʻrtinchidan. Sherikligimizni mustahkamlashda “Markaziy Osiyo – Koreya Respublikasi” forumi muhim rol oʻynaydi.
Uning doirasida yangi tashabbus va loyihalar amalga oshirilmoqda, investitsiyalar, innovatsiyalar, transport, sogʻliqni saqlash, taʼlim va madaniyat sohalaridagi oʻzaro manfaatli hamkorlik kengayib bormoqda.
Shu bilan birga, bugungi kunda hamkorligimizni yangi, yana-da yuqori bosqichga olib chiqish hamda Forum yigʻilishini davlatlarimiz hukumatlari rahbarlari ishtirokida oʻtkazishga obyektiv zarurat sezilmoqda.
Ishonchim komil, birgalikda “Markaziy Osiyo – Koreya Respublikasi” forumini ustuvor dastur va loyihalarni ilgari surishning taʼsirchan mexanizmiga aylantiramiz.
Beshinchidan. Prezident Mun Chje Inning Koreya yarimorolida mustahkam tinchlikka erishish borasidagi faol saʼy-harakatlarini Oʻzbekiston har tomonlama qoʻllab-quvvatlaydi hamda ularga mintaqaviy va global xavfsizlikni taʼminlashga muhim hissa sifatida qaraydi.
Biz Markaziy Osiyoda yadroviy quroldan xoli hudud yaratish borasida noyob tajriba toʻpladik.
Oʻzbekiston tashabbusi bilan ilgari surilgan tegishli shartnoma ishtirokchilar oʻrtasida murakkab kelishish jarayonidan oʻtib, eng yirik yadroviy davlatlarning zarur kafolatlarini olgan.
Bugungi kunda ushbu shartnoma Markaziy Osiyoda yadroviy xavfsizlikni taʼminlashning samarali siyosiy-huquqiy mexanizmi hisoblanadi.
Keng tajriba almashish maqsadida Yadroviy qurolsizlanish, yadroviy quroldan xoli hududlar yaratish masalalari boʻyicha xalqaro ekspertlik forumini oʻtkazishni taklif etamiz.
Muhtaram xonimlar va janoblar!
Koreya Respublikasi Oʻzbekiston Respublikasining alohida ahamiyatga ega, ishonchli strategik sherigidir.
Mamlakatlarimiz oʻrtasidagi diplomatik, savdo va madaniy aloqalar bir necha ming yillik tarixga ega.
Doʻstligimiz xalqlarimizning oʻxshash mentaliteti, milliy qadriyat va anʼanalariga asoslangan.
Oʻzbekistondagi koʻp sonli koreys diasporasi buzilmas rishtalarimizni mustahkamlab turuvchi muhim omildir.
Bu fuqarolarimiz mamlakat rivojiga munosib hissa qoʻshib kelmoqdalar.
Soʻzim yakunida yana bir bor ishonch bilan aytmoqchiman: bugungi forum mamlakatlarimizning uzoq muddatli va serqirra hamkorligini butun mintaqa tinchligi va ravnaqi yoʻlida rivojlantirish uchun yangi istiqbollar ochib beradi.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на Втором Международном форуме северного экономического сотрудничества
Уважаемый господин Председатель!
Участники форума!
Мне доставляет огромное удовольствие приветствовать всех участников второго Международного форума северного экономического сотрудничества.
Благодарю Его Превосходительство Президента Республики Корея господина Мун Чжэ Ина за приглашение принять участие в этом важном мероприятии, посвященном вопросам совместного преодоления последствий пандемии коронавируса и расширения нашего партнерства.
В условиях непростой ситуации в мире и глобального кризиса именно такой многосторонний диалог позволяет эффективно противостоять новым вызовам и угрозам, способствуя обеспечению стабильности, благополучия и устойчивого развития наших стран.
Мы в Узбекистане высоко оцениваем «Новую северную политику» Президента Республики Корея, направленную на обеспечение безопасности и углубление многопланового сотрудничества на обширном Евразийском пространстве.
Хотел бы коротко остановиться на наиболее важных аспектах региональной политики и перспективах нашего взаимодействия.
Первое. Глобальное распространение COVID-19 показало востребованность тесной координации и широкого международного сотрудничества государств региона.
Благодарю наших корейских и других партнеров за поддержку в борьбе с этим заболеванием в Узбекистане.
Предлагаем продолжить совместную работу по следующим направлениям:
- разработка эффективных вакцин и сывороток, систем быстрого и точного диагностирования заболеваний на базе фармацевтического кластера, создаваемого совместно с корейскими компаниями;
- организация современных лабораторий и модернизация пунктов санитарного контроля на наших границах;
- подготовка врачей-эпидемиологов и вирусологов с участием ведущих вузов Республики Корея;
- создание предприятий по утилизации медицинских отходов;
- внедрение интегрированной системы мониторинга и раннего прогнозирования эпидемиологической ситуации в регионе.
Второе. Мы рассматриваем Республику Корея в качестве одного из ключевых проводников цифровых и «зеленых» технологий в нашу страну.
В настоящее время с участием ведущих корейских компаний и банков в Узбекистане реализуются десятки крупных проектов в высокотехнологичных отраслях.
Мы намерены и далее всесторонне поддерживать и поощрять деятельность корейских инвесторов.
Готовы также принять самое активное участие в Международном саммите партнерства ради «зеленого» развития и глобальных целей до 2030 года в городе Сеуле.
Третье. Последовательная реализация «Новой северной политики» обозначила актуальность развития эффективных региональных транспортных коридоров.
Речь идет прежде всего о сопряжении маршрутов Транссибирской магистрали и коридора «Западная Европа – Западный Китай» с проектами новых железных дорог в нашем регионе.
В этих условиях Корейский полуостров может стать важнейшим коммуникационным мостом, связывающим Тихоокеанский регион со странами Центральной и Южной Азии.
Предлагаем на экспертном уровне рассмотреть эти уникальные возможности.
Четвертое. Важную роль в укреплении нашего партнерства играет Форум «Центральная Азия – Республика Корея».
В его рамках идет реализация новых инициатив и проектов, расширяется взаимовыгодное сотрудничество в области инвестиций, инноваций, транспорта, здравоохранения, образования и культуры.
Вместе с тем сегодня назрела объективная необходимость вывести наше взаимодействие на новый, более высокий уровень и провести заседание Форума с участием глав правительств наших государств.
Убежден, что совместно мы превратим Форум «Центральная Азия – Республика Корея» в действенный механизм продвижения приоритетных программ и проектов.
Пятое. Узбекистан всесторонне поддерживает активные усилия Президента Мун Чжэ Ина по достижению прочного мира на Корейском полуострове и рассматривает их как важный вклад в обеспечение региональной и глобальной безопасности.
У нас в Центральной Азии накоплен уникальный опыт по созданию зоны, свободной от ядерного оружия.
Инициированный Узбекистаном соответствующий Договор прошел сложный процесс согласования между участниками, получил необходимые гарантии крупнейших ядерных держав.
Сегодня это – эффективный политико-правовой механизм обеспечения ядерной безопасности в Центральной Азии.
Для широкого обмена опытом предлагаем провести Международный экспертный форум по вопросам ядерного разоружения, создания зон, свободных от ядерного оружия.
Республика Корея является особым, надежным стратегическим партнером Республики Узбекистан.
История дипломатических, торговых и культурных связей наших стран насчитывает не одно тысячелетие.
Эти отношения дружбы основаны на близости менталитетов, национальных ценностей и традиций наших народов.
Важным фактором, укрепляющим наши прочные связи, является многочисленная корейская диаспора в Узбекистане.
Эти наши граждане вносят достойный вклад в развитие страны.
В заключение хотел бы выразить уверенность в том, что сегодняшний Форум откроет новые перспективы для развития долгосрочного и многогранного сотрудничества наших стран в интересах мира и процветания всего региона.