Oʻzbekiston Respublikasi mustaqilligining 29 yilligi munosabati bilan Prezident Shavkat Mirziyoyev nomiga xorijiy davlatlar va hukumatlar, nufuzli xalqaro tashkilotlar rahbarlari, taniqli davlat, jamoat va din arboblaridan samimiy qutlovlar kelmoqda.
Ularda Oʻzbekistonning davlat va jamiyat qurilishida erishgan muvaffaqiyatlari, mamlakatning barqaror taraqqiyotini taʼminlash va aholi turmush darajasini oshirish, respublikamizning xalqaro maydondagi nufuzini mustahkamlashga qaratilgan keng miqyosli ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar natijalari eʼtirof etilgan.
Maktublarda davlatimiz rahbari va Oʻzbekistonning koʻp millatli xalqiga farovonlik, tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tilaklari izhor etilib, xalqaro hamjamiyat oldida turgan umumiy global xatarlar tez fursatda yengib oʻtilishiga ishonch bildirilgan.
******
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti
Shavkat Mirziyoyev Janobi Oliylariga
Janobi Oliylari!
Mustaqillik kuni munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasi xalqiga samimiy tabriklarimni izhor etishga ijozat bergaysiz.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining har bir aʼzosi oʻzining betakror madaniyati va tarixiga ega, ularning xilma-xilligi BMT va dunyoni boyitmoqda. Mamlakatingiz Birlashgan Millatlar Tashkiloti faoliyatida xalqaro kun tartibidagi barcha masalalar borasida ishtirok etishi juda ham muhim.
Joriy yilda, Barqaror taraqqiyot sohasidagi maqsadlarga erishish boʻyicha harakatlarning birinchi oʻn yilligida, barchaning manfaatiga xizmat qiladigan adolatli globallashuvni barpo etishda umumiy maqsadlarimizni kuchaytirishimiz lozim.
Dunyoni barcha uchun yana-da tinch, adolatli va barqaror qilishga intilar ekanmiz, bu boradagi barcha saʼy-harakatlarda Oʻzbekiston Respublikasining hissasi va koʻmagidan umidvorman.
Janobi Oliylari, Sizga boʻlgan eng yuksak ehtiromimni qabul qilgaysiz.
Antoniu Guterrish
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi
Shavkat Miromonovich Mirziyoyev Janobi Oliylariga
Muhtaram Shavkat Miromonovich!
Oʻzbekiston Respublikasining milliy bayrami – Mustaqillik kuni munosabati bilan samimiy tabriklarimni qabul qilgaysiz.
Oʻzbekistonning ijtimoiy va iqtisodiy sohalarda erishgan muvaffaqiyatlari barchaga maʼlum. Mamlakatingiz jahon maydonida eʼtirof etilgan obroʻ-eʼtibor qozongan, xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalarni hal etishda muhim oʻrin tutadi.
Rossiya-Oʻzbekiston munosabatlari strategik sheriklik va ittifoqchilik ruhida rivojlanib bormoqda. Ishonchim komil, birgalikdagi saʼy-harakatlar bilan koʻp qirrali ikki tomonlama munosabalarni doʻst xalqlarimiz farovonligi yoʻlida yana-da rivojlantiramiz.
Sizga, muhtaram Shavkat Miromonovich, sihat-salomatlik va davlat rahbari sifatidagi faoliyatingizda ulkan zafarlar, Oʻzbekistonning barcha fuqarolariga esa baxt-saodat va farovonlik tilayman.
Hurmat bilan,
Vladimir Putin
Rossiya Federatsiyasi Prezidenti
Hurmatli Prezident Janoblari!
Xitoy Xalq Respublikasi hukumati va xalqi nomidan, shaxsan oʻz nomimdan Sizni va Siz orqali birodar Oʻzbekiston xalqini davlat mustaqilligining 29 yilligi munosabati bilan samimiy tabriklashga ijozat bergaysiz.
Keyingi yillar Oʻzbekistonda Sizning zabardast rahbarligingizda turli yoʻnalishlarda islohotlar amalga oshirildi, davlat qurilishi sohasida katta muvaffaqiyatlarga erishildi. Xitoy bundan chin yurakdan mamnun. Koronavirus infeksiyasi tarqalganidan soʻng Oʻzbekiston ushbu epidemiyaga qarshi kurashishda jipslashdi. Oʻzbekiston xalqi bunda albatta gʻalaba qozonishiga qatʼiy ishonaman.
Joriy yilning may oyida telefon orqali doʻstona ruhda muloqot qildik, koronavirusga qarshi umumiy kurashimiz va ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash boʻyicha muhim kelishuvlarga erishdik.
Xitoy-Oʻzbekiston munosabatlarini rivojlantirishga katta eʼtibor qaratmoqdaman hamda oʻrtamizdagi namunali ishchan munosabatlarimiz va shaxsiy doʻstlikni yuksak qadrlayman.
Siz bilan birgalikda Xitoy-Oʻzbekiston har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini mamlakatlarimiz va xalqlarimiz farovonligi yoʻlida rivojlantirishda yangi natijalarga erishish uchun harakat qilishga tayyorman.
Doʻst Oʻzbekistonga ravnaq va kuch-qudrat, uning xalqiga esa baxt-saodat va farovonlik tilayman.
Si Szinpin
Xitoy Xalq Respublikasi Raisi
Muhtaram Prezident Janoblari!
Amerika xalqi nomidan Ciz va Oʻzbekiston xalqini mamlakatingiz mustaqilligining 29 yilligi bilan tabriklayman. Amerika Qoʻshma Shtatlari davlatingiz suvereniteti, mustaqilligi va hududiy yaxlitligini qoʻllab-quvvatlashda sizga yelkadoshdir.
Oʻtgan yil ichida, hatto global xatarlarga qaramay, yana-da chuqurlashgan keng miqyosli hamkorligimizni yuqori baholayman. Markaziy Osiyo mamlakatlari oʻrtasidagi aloqalarni mustahkamlash hamda Afgʻoniston bilan hamkorlik va rishtalarni yaxshilash boʻyicha tashabbusingizni olqishlayman. Shuningdek, men katta maqsadlarni koʻzlovchi islohotlar dasturingizni yuqori qadrlayman, u toʻliq amalga oshgach, Oʻzbekiston xalqi va umuman mintaqaning yana-da ochiq va farovon kelajagini taʼminlaydi.
Amerika Qoʻshma Shtatlari ushbu tashabbuslarda va COVID-19 ga qarshi kurashda sherigingiz ekanidan faxrlanadi. Kelgusi yilda hamkorligimizning yana-da samarali natijalariga umid qilib qolaman.
Donald Tramp
Amerika Qoʻshma Shtatlari Prezidenti
Oʻzbekiston Respublikasining milliy bayrami - Mustaqillik kuni munosabati bilan samimiy tabriklarimni qabul qilgaysiz.
Tarixan qisqa davrda mamlakatingiz katta yutuqlarga erishdi - u nafaqat Markaziy Osiyoda, balki xalqaro maydonda ham faol ishtirokchiga aylandi.
Qardosh Oʻzbekistonga farovonlik va jadal taraqqiyot, oʻzbek xalqi Siz rahbarligingizda porloq kelajakka erishishini chin yurakdan tilayman.
Sizning mintaqamiz davlatlari oʻrtasida sheriklik va hamkorlikni, shu jumladan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvlari doirasida mustahkamlashdagi saʼy-harakatlaringizni alohida taʼkidlamoqchiman.
Men mamlakatlarimiz oʻrtasidagi koʻp asrlik anʼanaviy hamkorlik asosida shakllangan strategik sheriklik bundan buyon ham rivojlanib borishiga ishonaman.
Fursatdan foydalanib, muhtaram Shavkat Miromonovich, Sizga mustahkam sogʻlik va ulkan muvaffaqiyatlar, qardosh Oʻzbekiston xalqiga esa tinchlik va farovonlik tilaymiz.
Samimiyat ila,
Nursulton Nazarboyev
Qozogʻiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Elboshi
Oʻzbekiston Respublikasining Mustaqillik bayrami munosabati bilan samimiy tabriklarimni qabul qilgaysiz.
Sizning kuchli va ehtiromga sazovor rahbarligingizda Oʻzbekiston barqaror rivojlanishni taʼminlashga, xalqaro maydondagi mavqeini mustahkamlashga xizmat qilayotgan keng miqyosli, uzoq istiqbolga moʻljallangan islohotlarni ishonch bilan amalga oshirmoqda.
Qozogʻiston Oʻzbekiston erishgan yutuqlardan chin dildan xursand hamda mamlakatlarimiz oʻrtasidagi birodarlik rishtalari va har tomonlama hamkorlikni yana-da mustahkamlashga katta ahamiyat beradi.
Ishonchim komil, ikki davlat oʻrtasidagi oʻzaro munosabatlarning barcha masalalari boʻyicha oʻzaro ishonchga asoslangan faol muloqotimiz bundan buyon ham Qozogʻiston-Oʻzbekiston doʻstlik, yaxshi qoʻshnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini izchil rivojlantirish uchun mustahkam asos boʻlib xizmat qiladi.
Sizga, muhtaram Shavkat Miromonovich, davlat rahbari sifatidagi faoliyatingizda yangi muvaffaqiyatlar, qardosh Oʻzbekiston xalqiga esa farovonlik va ravnaq tilayman!
Qasim-Jomart Toqayev
Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti
Hurmatli Shavkat Miromonovich!
Qadrli birodarim!
Turkmaniston xalqi va Hukumati nomidan va shaxsan oʻz nomimdan Sizni va Siz orqali butun Oʻzbekiston Respublikasi xalqini mamlakatingiz Mustaqillik kuni munosabati bilan samimiy qutlash va eng yaxshi tilaklarimni izhor etish sharafiga muyassarman.
Mustaqillik yillarida qardosh Oʻzbekiston oʻz davlatchiligini mustahkamlash, xalq farovonligini yaxshilash va xalqaro maydondagi nufuzini oshirishda sezilarli yutuqlarga erishdi.
Mamlakatingizning barqaror ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi tanlangan yoʻl naqadar samaradorli ekanining yaqqol tasdigʻidir.
Shuni alohida taʼkidlashni istardimki, Turkmaniston Oʻzbekiston Respublikasi bilan yildan yilga yangi mazmun bilan boyib borayotgan munosabatlarni samimiy qadrlaydi. Muloqotimizga xos boʻlgan iliqlik va oʻzaro ishonch bundan buyon ham ikki qardosh xalq manfaati yoʻlida strategik sheriklikni mustahkamlash va rivojlantirishga xizmat qilishiga ishonaman.
Ushbu yoqimli fursatdan foydalanib, Sizga, muhtaram Shavkat Miromonovich, sihat-salomatlik va baxt-saodat, Oʻzbekiston xalqiga esa tinchlik, farovonlik va ravnaq tilayman.
Chuqur hurmat bilan,
Gurbanguli Berdimuhamedov
Turkmaniston Prezidenti
Hurmatli Shavkat Miromonovich,
Sizni va barcha yurtdoshlaringizni milliy bayram - Mustaqillik kuni bilan chin yurakdan qutlayman.
Shunday muhim kunda Sizga mustahkam sogʻlik, baxt-saodat, ishlaringizda yangi zafarlar, qardosh oʻzbek xalqiga esa abadiy tinchlik, farovonlik va ravnaq tilayman.
Mustaqillik yillarida Oʻzbekiston davlatchilikni barpo etishning katta yoʻlini bosib oʻtdi va ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotda, xalq farovonligi oʻsishini taʼminlashda va oʻzining xalqaro obroʻsini oshirishda salmoqli yutuqlarga erishdi. Ayniqsa, Sizning, muhtaram Shavkat Miromonovich, rahbarligingizda bugun mamlakatning ichki va tashqi siyosatida amalga oshirilayotgan oʻzgarishlar tahsinga sazovor.
Tojikiston-Oʻzbekiston doʻstlik va koʻp qirrali hamkorlik munosabatlarini izchil mustahkamlash va kengaytirish har doim Tojikiston tashqi siyosatining eng muhim yoʻnalishi boʻlgan va shunday boʻlib qolmoqda.
Keyingi yillarda tomonlarning birgalikdagi saʼy-harakatlari bilan Tojikiston va Oʻzbekiston oʻrtasidagi samarali davlatlararo hamkorlik umumiy manfaatlarning barcha sohalarida izchil rivojlanib borayotganini taʼkidlashdan mamnunman.
Ishonchim komil, koʻp asrlik doʻstlik, yaxshi qoʻshnichilik, oʻzaro hurmat va ishonch anʼanalariga asoslanib, biz qardosh xalqlarimiz manfaatlari, mintaqamizda tinchlik, barqarorlik va konstruktiv hamkorlikni yana-da rivojlantirish yoʻlida ikki mamlakat oʻrtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini har tomonlama mustahkamlashda davom etamiz.
Emomali Rahmon
Tojikiston Respublikasi Prezidenti
Qirgʻiz Respublikasi xalqi nomidan va shaxsan oʻz nomimdan Sizni va butun Oʻzbekiston Respublikasi xalqini Mustaqillik kuni bilan samimiy muborakbod etaman.
Sizning rahbarligingizda Oʻzbekistonning mintaqada va butun dunyodagi mavqei sezilarli darajada mustahkamlanganini, mamlakatda amalga oshirilgan keng koʻlamli islohotlar ijobiy natijalar berayotganini taʼkidlamoqchiman.
Ishonchim komilki, sizning koʻmagingiz bilan oʻzaro manfaatli hamkorlik va strategik sheriklik tamoyillariga asoslangan doʻstlik va yaxshi qoʻshnichilik munosabatlari bundan buyon ham ikki xalqning yorqin kelajagi yoʻlida izchil rivojlanib boradi.
Hurmatli Shavkat Miromonovich, Sizga va oilangizga sihat-salomatlik, baxt-saodat, ishlaringizda muvaffaqiyatlar, qardosh Oʻzbekiston xalqiga esa tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tilayman!
Sooronbay Jeenbekov
Qirgʻiz Respublikasi Prezidenti
Muhtaram Prezident, hurmatli qardoshim!
Oʻzbekiston Respublikasining Mustaqillik bayrami munosabati bilan Siz Janobi Oliylarini va Siz orqali butun oʻzbek xalqini xalqim va shaxsan oʻz nomimdan eng samimiy tuygʻularim ila muborakbod etaman.
29 yilligini qutlayotgan doʻst va qardosh oʻlka – Oʻzbekiston Respublikasining mustaqilligi biz uchun buyuk quvonch va baxtiyorlik manbaidir.
Turkiya Respublikasi Oʻzbekistonning va oʻzbek qardoshlarining yonida boʻlishda davom etadi.
Bu yil fevral oyida Strategik hamkorlik Oliy kengashi birinchi yigʻilishi va Prezident Devoni qoshidagi kutubxonaning ochilish marosimiga ishtirok etish uchun yurtimizga amalga oshirgan tashrifingizning goʻzal taassurotlari hamon yodimizda.
Strategik sheriklik darajasiga yetgan munosabatlarimizda kuzatilayotgan oʻzgarishlarni eʼtiborga olganda, erishilgan jadallik surʼatlari saqlanishi va davom ettirilishi katta ahamiyatga ega.
Bu borada Qurbon hayiti munosabati bilan yuborgan tabrik maktubingizda Strategik hamkorlik Oliy kengashining keyingi yigʻilishini oʻtkazish uchun Oʻzbekistonga taklifingizni mamnuniyat bilan oldim. Kelgusida diplomatik kanallar orqali belgilanadigan maqbul sanada Oʻzbekistonga tashrif buyurishdan gʻoyat baxtiyor boʻlaman.
Fursatdan foydalanib Siz Janobi Oliylariga sihat-salomatlik, baxt-saodat, doʻst va qardosh oʻzbek xalqiga omonlik tilaklarimni yoʻllayman.
Rejep Tayyip Erdogʻan
Turkiya Respublikasi Prezidenti
Muhtaram Shavkat Miromonovich,
Sizga va butun Oʻzbekiston xalqiga Oʻzbekiston Respublikasi mustaqilligining 29 yillik bayrami munosabati bilan eng samimiy tabriklarimni izhor etishga ijozat bergaysiz.
Oʻtgan yili Oʻzbekistonga tashrifim davomida alohida strategik sheriklik darajasiga koʻtarilgan mamlakatlarimiz oʻrtasidagi munosabatlar yana-da faol rivojlanib borishiga umid qilaman.
Ayni paytda butun dunyo COVID-19 pandemiyasi bilan bogʻliq murakkab davrni boshidan kechirmoqda. Umid qilamanki, mamlakatlarimiz yaqin hamkorlik orqali koronavirusni aql-zakovat bilan yengib, ikki tomonlama aloqalarni yangi, yuqori darajaga koʻtaradi.
Hurmatli Shavkat Miromonovich, Sizga mustahkam sogʻlik va muvaffaqiyatlar, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasiga cheksiz farovonlik tilayman.
Mun Chje In
Koreya Respublikasi Prezidenti
Prezident Janoblari!
Sizga va mamlakatingiz fuqarolariga Oʻzbekiston Respublikasining Mustaqillik kuni munosabati bilan samimiy tabriklarimni yoʻllayman.
Oʻtgan yilgi oʻzaro tashriflarimizdan buyon Oʻzbekiston va Germaniya oʻrtasidagi munosabatlar mustahkamlanib borayotgani juda quvonarlidir.
Barchamiz uchun jiddiy muammoga aylangan COVID-19 pandemiyasi inqiroz sharoitida ishonch va sheriklik naqadar muhimligini namoyish etmoqda.
Ayni shu paytda Siz boshlagan islohotlar va modernizatsiya jarayonlari koʻrinarli natijalarni bermoqda. Sizga ushbu yoʻlni muvaffaqiyatli davom ettirishingizni tilayman va Germaniya bu borada Oʻzbekistonni qoʻllab-quvvatlashda davom etishga tayyorligini bildiraman.
Sizga eng ezgu tilaklar, Oʻzbekiston xalqiga esa erkinlik, xavfsizlik va farovonlik sharoitida tinch kelajakni tilayman.
Frank-Valter Shtaynmayer
Germaniya Federativ Respublikasi Prezidenti
Shuningdek, quyidagilar oʻz tabriklarini yoʻllagan:
NARUXITO - Yaponiya Imperatori
Ram Nath KOVIND - Hindiston Prezidenti
Ashraf GʻANI - Afgʻoniston Prezidenti
Ilhom ALIYEV - Ozarbayjon Prezidenti
Aleksandr LUKASHENKO - Belarus Prezidenti
Igor DODON - Moldova Prezidenti
Vladimir ZELENSKIY - Ukraina Prezidenti
YELIZAVETA II - Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Qirolichasi
FILIPP - Belgiyaliklar Qiroli
FELIPE VI - Ispaniya Qiroli
VILLEM-ALEKSANDR - Niderlandiya Qiroli
KARL XVI GUSTAV - Shvetsiya Qiroli
Aleksandr Van der BELLEN - Avstriya Prezidenti
Rumen RADEV - Bolgariya Prezidenti
Yanosh ADER - Vengriya Prezidenti
Serjo MATTARELLA - Italiya Prezidenti
Egils LEVITS - Latviya Prezidenti
Andjey DUDA - Polshi Prezidenti
Zuzana CHAPUTOVA - Slovakiya Prezidenti
Milosh ZEMAN - Chexiya Prezidenti
Simonetta SOMMARUGA - Shveysariya Prezidenti
FRANSISK - Rim-katolik cherkovi rahbari
Xalifa bin Zoid OL NAHAYON - BAA Prezidenti
Abdulfattoh AS-SISI - Misr Prezidenti
Hasan RUHONIY - Eron Prezidenti
Imron XON - Pokiston Bosh vaziri
Haysam bin TORIQ - Oʻmon Sultoni
Joko VIDODO - Indoneziya Prezidenti
Sulton Abdulloh Riʼyatuddin Al-Mustafo BILLOH - Malayziya Podshohi
Halima YAQUB - Singapur Prezidenti
Rodrigo DUTERTE - Filippin Prezidenti
Mahmud ABBOS - Falastin Prezidenti
Abdul HAMID - Bangladesh Prezidenti
Shayxa HASINA - Bangladesh Bosh vaziri
Abdulmajid TABBUN - Jazoir Prezidenti
Bunnyang VORACHIT - Laos Prezidenti
Xose Daniel ORTEGA SAAVEDRA - Nikaragua Prezidenti
Muhammad bin Zoid OL NAHAYON - BAA Qurolli kuchlari Oliy bosh qoʻmondoni oʻrinbosari, Abu-Dabi Amirligi valiahdi
Muhammad bin Roshid OL MAKTUM - BAA Vitse-prezidenti, Bosh vaziri, Dubay amirligi hokimi
Syuy DUNYUY - Oziq-ovqat va qishloq xoʻjaligi tashkiloti (FAO) bosh direktori
Zurab POLOLIKASHVILI - Jahon sayyohlik tashkiloti bosh kotibi
Kunio MIKURIYA - Jahon bojxona tashkiloti bosh kotibi
Salim AL-MALIK - Taʼlim, fan va madaniyat masalalari boʻyicha Islom tashkiloti (AYSESKO) bosh direktori
Jilber UNGBO - Qishloq xoʻjaligini rivojlantirish xalqaro jamgʻarmasi prezidenti
Bagʻdat AMREYEV - Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi Bosh kotibi
Sergey LEBEDEV - Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi Ijroiya qoʻmitasi raisi – Ijrochi kotibi
Xorijiy davlatlar va hukumatlar, xalqaro tashkilotlar rahbarlari, taniqli siyosatchilar va jamoat arboblarining qutlovlari kelishi davom etmoqda.

В связи с 29-й годовщиной Независимости Республики Узбекистан на имя главы нашего государства поступают сердечные поздравления руководителей зарубежных стран, ведущих международных организаций, видных государственных, общественных и религиозных деятелей.
В поздравительных посланиях отмечаются успехи, достигнутые Узбекистаном в области государственного и общественного строительства, результаты масштабных социально-экономических реформ, направленных на обеспечение устойчивого развития страны и повышение уровня жизни населения, укрепление авторитета республики на международной арене.
В письмах выражаются искренние пожелания мира и благополучия многонациональному народу Узбекистана и лидеру нашего государства, а также уверенность в скорейшем совместном преодолении стоящих перед мировым сообществом глобальных вызовов и угроз.
******
господину Шавкату Мирзиёеву,
Позвольте передать народу Республики Узбекистан теплые поздравления по случаю Дня независимости.
Каждый член Организации Объединенных Наций имеет свою уникальную культуру и историю, разнообразие которых обогащает ООН и наш мир. Участие Вашей страны в деятельности Организации Объединенных Наций по всему спектру международной повестки дня чрезвычайно важно.
В этом году, в первом Десятилетии действий по достижению целей в области устойчивого развития, мы должны повысить наши коллективные амбиции в построении справедливой глобализации, которая работает для всех, и принять решительные меры по борьбе с изменением климата.
Во всех этих усилиях я рассчитываю на вклад и поддержку со стороны Республики Узбекистан в нашем стремлении к более мирному, справедливому и устойчивому миру для всех.
Примите, Ваше Превосходительство, заверения в моем самом высочайшем уважении.
Антониу Гутерриш
Генеральный секретарь ООН
господину Шавкату Миромоновичу Мирзиёеву
Уважаемый Шавкат Миромонович,
Примите сердечные поздравления по случаю национального праздника Республики Узбекистан – Дня независимости.
Общеизвестны успехи, достигнутые Узбекистаном в экономической и социальной областях. Ваша страна пользуется заслуженным авторитетом на мировой арене, играет значимую роль в решении актуальных вопросов международной повестки дня.
Российско-узбекистанские отношения развиваются в духе стратегического партнерства и союзничества. Уверен, что совместными усилиями мы будем и далее наращивать многоплановые двусторонние связи – на благо наших дружественных народов.
Искренне желаю Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, здоровья и успехов в государственной деятельности, а всем гражданам Узбекистана – благополучия и процветания.
Владимир Путин
Президент Российской Федерации
Уважаемый господин Президент,
Позвольте мне от имени Правительства Китайской Народной Республики и китайского народа, от себя лично выразить Вам и дружественному народу Узбекистана сердечные поздравления и наилучшие пожелания по случаю 29-летия государственной независимости Республики Узбекистан.
Последние годы, под Вашим сильным руководством в Узбекистане всесторонне продвинулись реформы в различных областях, достигнуты большие успехи в строительстве государства. Китай этому искренне рад. После вспышки коронавирусной инфекции Узбекистан объединился в борьбе против этой эпидемии. Я твердо верю, что узбекский народ непременно одержит победу над этой эпидемией.
В мае этого года между нами состоялся дружеский телефонный разговор, в ходе которого достигнуты важные договоренности касательно общей борьбы с коронавирусом и углубления двустороннего сотрудничества.
Я уделяю большое внимание развитию китайско-узбекских отношений и высоко ценю сложившиеся с Вами добрые рабочие отношения и личную дружбу.
Я готов вместе с Вами прилагать усилия к достижению новых результатов в развитии китайско-узбекских отношений всестороннего стратегического партнерства на благо двух стран и народов.
Желаю дружественному Узбекистану процветания и могущества, а его народу – счастья и благополучия.
Си Цзиньпин
Уважаемый Господин Президент!
От имени американского народа поздравляю Вас и народ Узбекистана с 29-й годовщиной независимости Вашей страны. Соединенные Штаты вместе с Вами поддерживают суверенитет, независимость и территориальную целостность Вашей страны.
Я высоко ценю наше расширяющееся партнерство, которое за последний год только углублялось, даже несмотря на глобальные вызовы. Я ценю Вашу инициативу по укреплению связей между странами Центральной Азии и улучшению сотрудничества и взаимосвязей с Афганистаном. Я также высоко оцениваю Вашу амбициозную программу реформ, которая, когда она будет полностью реализована, обеспечит более открытое и процветающее будущее для народа Узбекистана и региона в целом.
Соединенные Штаты гордятся тем, что являются Вашим партнером в этих инициативах и в борьбе с COVID-19. Надеюсь на еще более продуктивные результаты нашего сотрудничества в предстоящем году.
Дональд Трамп
Примите мои искренние поздравления по случаю государственного праздника Республики Узбекистан – Дня независимости.
За прошедший по историческим меркам короткий срок Ваша страна достигла больших успехов – превратилась в активного участника не только Центральной Азии, но и в международной арене.
Сердечно желаю процветания и динамичного развития братскому Узбекистану, достижения светлого будущего для узбекского народа, возглавляемого Вами.
Хочу отметить Ваши усилия в рамках укрепления партнерства и взаимодействия между странами нашего региона, в том числе в рамках Консультативных встреч глав государств Центральной Азии.
Уверен, что стратегическое партнерство, сформированное на основе многовекового традиционного сотрудничества между нашими странами, будет и впредь развиваться.
Пользуясь случаем, уважаемый Шавкат Миромонович, желаем Вам огромного здоровья и больших успехов, а братскому народу Узбекистана – мира и благополучия.
Искренне,
Нурсултан Назарбаев
Первый Президент Республики Казахстан – Елбасы
Примите сердечные поздравления по случаю Дня независимости Республики Узбекистан.
Под Вашим сильным и авторитетным руководством Узбекистан уверенно претворяет в жизнь широкомасштабные, далекоидущие реформы, которые способствуют обеспечению устойчивого развития узбекского государства, укреплению его позиций на международной арене.
В Казахстане искренне рады достижениям Узбекистана и придают большое значение дальнейшему укреплению братских уз и всестороннего сотрудничества между нашими странами.
Убежден, наш доверительный и активный диалог по всем вопросам взаимодействия двух государств будет и впредь служить надежной основой поступательного развития казахско-узбекских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Желаю Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, новых успехов в Вашей государственной деятельности, а братскому народу Узбекистана – благополучия и процветания!
Касым-Жомарт Токаев
Мой дорогой брат!
От имени народа и Правительства Туркменистана, а также от себя лично имею честь направить Вам и в Вашем лице всему народу Республики Узбекистан сердечные поздравления и наилучшие пожелания по случаю Дня независимости Вашей страны.
За годы независимости братский Узбекистан добился значительного прогресса в укреплении своей государственности, улучшении благосостояния народа и повышении авторитета на международной арене. Устойчивое социально-экономическое развитие Вашей страны является наглядным подтверждением эффективности выбранного курса.
Особо хочу подчеркнуть, что в Туркменистане искренне дорожат отношениями с Республикой Узбекистан, которые благодаря обоюдному стремлению сторон год от года наполняются новым содержанием. Твердо убежден в том, что теплота и взаимное доверие, которые присущи нашему диалогу, будут и в дальнейшем способствовать укреплению и развитию стратегического партнерства во благо двух братских народов.
Пользуясь этой приятной возможностью, искренне желаю Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, крепкого здоровья и счастья, а народу Узбекистана – мира, благополучия и процветания.
Гурбангулы Бердымухамедов
Дорогой Шавкат Миромонович,
От всей души поздравляю Вас и всех Ваших сограждан с национальным праздником – Днем независимости Республики Узбекистан.
В столь знаменательный день желаю Вам крепкого здоровья, счастья и новых успехов в работе, а братскому узбекскому народу – вечного мира, благополучия и процветания.
За годы независимости Узбекистан прошел большой путь строительства государственности и добился значительных успехов в социально-экономическом развитии, в обеспечении роста благосостояния народа и укреплении своего международного авторитета. Особо впечатляют преобразования, осуществляемые сегодня во внутренней и внешней политике страны под Вашим, уважаемый Шавкат Миромонович, руководством.
Последовательное углубление и расширение таджикско-узбекских отношений дружбы и многогранного сотрудничества всегда было и продолжает оставаться важнейшей составляющей внешнеполитического курса Таджикистана.
Отрадно отметить, что в последние годы совместными усилиями сторон плодотворное межгосударственное взаимодействие Таджикистана и Узбекистана неуклонно развивается во всех сферах общих интересов.
Убежден, что мы, основываясь на многовековых традициях дружбы, добрососедства, взаимного уважения и доверия, будем и далее всемерно укреплять отношения стратегического партнерства двух стран на благо наших братских народов, в интересах обеспечения мира, стабильности и дальнейшего развития конструктивного сотрудничества в нашем регионе.
Эмомали Рахмон
От имени народа Кыргызской Республики и от себя лично искренне поздравляю Вас и весь народ Республики Узбекистан с Днем независимости.
Хочу отметить, что под Вашим руководством значительно укреплена позиция Узбекистана в регионе и во всем мире, дают положительные результаты масштабные реформы, проводимые внутри страны.
Глубоко убежден, что с Вашей поддержкой отношения дружбы и добрососедства, основанные на принципах взаимовыгодного сотрудничества и стратегического партнерства, будут и впредь динамично укрепляться ради светлого будущего двух народов.
Уважаемый Шавкат Миромонович, желаю Вам и Вашей семье крепкого здоровья, счастья, успехов в работе, а братскому народу Узбекистана – мира и процветания!
Сооронбай Жээнбеков
Уважаемый господин Президент, мой дорогой брат!
От имени нашего народа и от себя лично искренне, от всего сердца поздравляю Вас, Ваше Превосходительство, и в Вашем лице весь народ Узбекистана с Днем независимости.
29-летие Независимости Узбекистана - дружеской и братской страны, является для нас большим источником радости и счастья.
Турецкая Республика и дальше будет поддерживать Узбекистан и узбекских братьев.
Мы все еще помним прекрасные моменты Вашего визита в нашу страну в феврале этого года для участия в первом заседании Высшего совета по стратегическому сотрудничеству и открытии библиотеки при Администрации Президента.
Учитывая интенсивность наших отношений, которые выведены на уровень стратегического партнерства, важно сохранять и поддерживать достигнутую динамику.
В этой связи мне было приятно получить Ваше поздравительное письмо по случаю праздника Курбан хайит и Ваше приглашение в Узбекистан для проведения очередного заседания Высшего совета по стратегическому сотрудничеству. Буду очень рад посетить Узбекистан в будущем в удобную дату, которая будет определена по дипломатическим каналам.
Пользуясь случаем, желаю Вам, Ваше Превосходительство, здоровья, счастья и благополучия, а дружественному и братскому узбекскому народу – процветания.
Реджеп Тайип Эрдоган
Президент Турецкой Республики
Разрешите от всей души передать Вам и народу Узбекистана самые теплые поздравления в связи с празднованием 29-летней годовщины обретения Независимости Республики Узбекистан.
Я надеюсь, что отношения между нашими странами, которые были подняты до уровня «Особого стратегического партнерства» в рамках моего визита в Узбекистан в прошлом году, и впредь получат еще более активное развитие.
В настоящее время весь мир переживает трудные времена в связи с пандемией COVID-19. При этом я надеюсь, что наши страны посредством тесного сотрудничества смогут с мудростью побороть COVID-19 и поднять уровень двусторонних отношений на новый, более высокий уровень.
Уважаемый Шавкат Миромонович, разрешите пожелать Вам крепкого здоровья и успехов, а также бесконечного процветания Республике Узбекистан.
Мун Чжэ Ин
Президент Республики Корея
Господин Президент,
Направляю Вам и гражданам Вашей страны свои сердечные поздравления с Днем независимости Республики Узбекистан.
Очень отрадно, что со времени наших взаимных визитов в прошлом году отношения между Узбекистаном и Германией продолжили укрепляться.
Пандемия COVID-19, ставшая серьезным вызовом для всех нас, демонстрирует важность доверительного и партнерского сотрудничества в условиях кризиса.
Именно сейчас зримые плоды приносят в том числе и инициированные Вами процессы реформ и модернизации. Желаю Вам и далее успешно следовать этому курсу и могу заверить, что Германия и впредь готова поддерживать Узбекистан на этом пути.
Желаю Вам лично всего самого доброго, а народу Узбекистана – мирного будущего в условиях свободы, безопасности и благосостояния.
Франк-Вальтер Штайнмайер
Президент Федеративной Республики Германия
Также свои поздравительные послания направили:
НАРУХИТО - Император Японии
Рам Натх КОВИНД - Президент Индии
Ашраф ГАНИ - Президент Афганистана
Ильхам АЛИЕВ - Президент Азербайджана
Александр ЛУКАШЕНКО - Президент Беларуси
Игорь ДОДОН - Президент Молдовы
Владимир ЗЕЛЕНСКИЙ - Президент Украины
ЕЛИЗАВЕТА II - Королева Великобритании и Северной Ирландии
ФИЛИПП - Король бельгийцев
ФЕЛИПЕ VI - Король Испании
ВИЛЛЕМ-АЛЕКСАНДР - Король Нидерландов
КАРЛ XVI ГУСТАВ - Король Швеции
Александр Ван дер БЕЛЛЕН - Президент Австрии
Румен РАДЕВ - Президент Болгарии
Янош АДЕР - Президент Венгрии
Серджо МАТТАРЕЛЛА - Президент Италии
Эгилс ЛЕВИТС - Президент Латвии
Анджей ДУДА - Президент Польши
Зузана ЧАПУТОВА - Президент Словакии
Милош ЗЕМАН - Президент Чехии
Симонетта ОММАРУГА - Президент Швейцарии
ФРАНЦИСК - Глава Римско-католической церкви
Халифа бин Заид АЛЬ НАХАЯН - Президент ОАЭ
Абдель Фаттах АС-СИСИ - Президент Египта
Хасан РУХАНИ - Президент Ирана
Имран ХАН - Премьер-министр Пакистана
Хейсам бен Тарик - Султан Омана
Джоко ВИДОДО - Президент Индонезии
Султан Абдулла Риъятуддин Аль-Мустафа Биллах - Король Малайзии
Халима ЯКОБ - Президент Сингапура
Родриго ДУТЕРТЕ - Президент Филиппин
Махмуд АББАС - Президент Палестины
Абдул ХАМИД - Президент Бангладеш
Шайха ХАСИНА - Премьер-министр Бангладеш
Абдель Маджид ТАББУН - Президент Алжира
Буннянг ВОРАЧИТ - Президент Лаоса
Хосе Даниэль ОРТЕГА СААВЕДРА - Президент Никарагуа
Мухаммад бин Заид АЛЬ НАХАЯН - Заместитель Верховного главнокомандующего Вооруженными силами ОАЭ, наследный принц Абу Даби
Мухаммад бин Рашид АЛЬ МАКТУМ - Вице-президент, Премьер-министр ОАЭ, правитель эмирата Дубай
ЦЮЙ ДУНЪЮЙ - Генеральный директор Продовольственной и сельскохозяйственной организации (ФАО)
Зураб ПОЛОЛИКАШВИЛИ - Генеральный секретарь Всемирной туристской организации
Кунио МИКУРИЯ - Генеральный секретарь Всемирной таможенной организации
Салим АЛЬ-МАЛИК - Генеральный директор Исламской организации по вопросам образования, науки и культуры (АЙСЕСКО)
Жильбер УНГБО - Президент Международного фонда сельскохозяйственного развития
Багдад АМРЕЕВ - Генеральный секретарь Совета сотрудничества тюркоязычных государств
Сергей ЛЕБЕДЕВ - Председатель Исполнительного комитета – Исполнительный секретарь СНГ
Поздравительные послания глав зарубежных государств, правительств, международных организаций, видных политиков и общественных деятелей продолжают поступать.