O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 6-oktabr kuni Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje In bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlatimiz rahbari suhbat avvalida O‘zbekistonning ko‘p millatli xalqi nomidan va shaxsan o‘z nomidan Prezident Mun Chje Inni va do‘st koreys elini Koreya tashkil topgan kun va an’anaviy Chusok bayrami bilan samimiy tabriklab, tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tiladi.
O‘zbekiston va Janubiy Koreya yetakchilari mamlakatlarimiz o‘rtasidagi alohida strategik sheriklik maqomidagi ikki tomonlama munosabatlarning holati va ularni yanada rivojlantirish istiqbollarini batafsil ko‘rib chiqdilar, shuningdek, xalqaro siyosatning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Koronavirus global miqyosda tarqalishining keng ko‘lamli O‘zbekiston-Koreya aloqalari uchun oqibatlarini kamaytirish maqsadida turli darajalarda faol hamkorlik va muntazam samarali muloqotni davom ettirish muhim ekani ta’kidlandi.
O‘zbekiston Prezidenti pandemiyaga qarshi samarali kurashni tashkil etish, ushbu kasallikni profilaktika qilish va davolash bo‘yicha ilg‘or tajribani joriy etishga Koreya Respublikasi tomonidan ko‘rsatilgan amaliy ko‘mak uchun hamkasbiga minnatdorlik bildirdi.
Sog‘liqni saqlash vazirliklari va boshqa manfaatdor tashkilotlar darajasida yaqindan o‘zaro muvofiqlashuvni, shu jumladan, davolash metodikasini takomillashtirish, vaksinalar ishlab chiqish va ulardan foydalanishni ta’minlash borasida davom ettirishga kelishib olindi.
Suhbat chog‘ida bo‘lajak oliy darajali uchrashuvlarning kun tartibini tayyorlashga alohida e’tibor qaratildi.
Xususan, Prezidentlar savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik, o‘zaro tovar ayirboshlashni kengaytirish va kooperatsiyani kuchaytirish uchun qulay shart-sharoitlarni shakllantirish, shu jumladan, zarur huquqiy bazani mustahkamlash va ishbilarmonlik tashabbuslarini ilgari surishga ko‘maklashish masalalarini ko‘rib chiqdilar.
Davlat rahbarlari ikki mamlakat hukumatlariga investitsiyaviy, moliyaviy-texnik va gumanitar hamkorlik doirasida amalga oshirilayotgan 65 ta qo‘shma loyihani, eng avvalo, Koreya xalqaro hamkorlik agentligi va Iqtisodiy taraqqiyot va hamkorlik jamg‘armasi doirasida sog‘liqni saqlash va ta’lim sohalaridagi ijtimoiy ahamiyatga ega dasturlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashni davom ettirish bo‘yicha topshiriq berdilar.
Bundan tashqari, O‘zbekiston va Janubiy Koreyaning yetakchi kompaniyalari va bank-moliya institutlari ishtirokidagi hozirgi kunda umumiy qiymati 4 milliard dollardan ortiq bo‘lgan istiqbolli loyihalar portfelini kengaytirish yuzasidan o‘zaro muvofiqlashgan choralar qabul qilinadi.
Muloqot so‘ngida Prezidentlar ikki xalq o‘rtasidagi ko‘p asrlik do‘stlik rishtalariga asoslangan serqirra munosabatlarni yanada mustahkamlash hamda keng ko‘lamli amaliy hamkorlikni ilgari surish borasida qat’iy ekanliklarini yana bir bor tasdiqladilar.

6 октября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Президентом Республики Корея Мун Чжэ Ином.
В начале беседы глава нашего государства от имени многонационального народа Узбекистана и от себя лично сердечно поздравил Президента Мун Чжэ Ина и дружественный корейский народ с Днем образования Кореи и традиционным праздником Чусок, выразив теплые пожелания мира, благополучия и процветания.
Лидеры Узбекистана и Южной Кореи предметно рассмотрели состояние и перспективы дальнейшего развития двусторонних отношений особого стратегического партнерства, а также обменялись мнениями по актуальным вопросам международной политики.
Подчеркнута важность продолжения активного взаимодействия и регулярного продуктивного диалога на разных уровнях в целях минимизации последствий глобального распространения коронавируса для узбекско-корейского многопланового сотрудничества.
Президент Узбекистана также искренне поблагодарил своего коллегу за оказанное Южной Кореей практическое содействие в организации эффективной борьбы с пандемией, во внедрении передового опыта профилактики и лечения этого заболевания.
Достигнута договоренность о дальнейшей тесной координации на уровне министерств здравоохранения и других заинтересованных организаций, в том числе в области совершенствования лечебной методики, разработки и обеспечения доступа к вакцинам.
В ходе разговора особое внимание было уделено подготовке повестки предстоящих встреч на высшем уровне.
В частности, Президенты рассмотрели вопросы торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, формирования благоприятных условий для роста товарооборота и усиления кооперации, включая расширение необходимой правовой базы и содействие в продвижении деловых инициатив.
Поручили правительствам двух стран продолжить всемерную поддержку реализуемых 65 совместных проектов инвестиционного, финансово-технического и гуманитарного сотрудничества, прежде всего социально значимых программ в области здравоохранения и образования по линии Корейского агентства международного сотрудничества и Фонда экономического развития и сотрудничества.
Кроме того, будут предприняты скоординированные меры по наращиванию портфеля перспективных проектов с участием ведущих компаний и банковско-финансовых институтов Узбекистана и Южной Кореи, который в настоящее время уже превышает 4 миллиарда долларов.
В завершение телефонного разговора главы государств вновь подтвердили решительную приверженность дальнейшему укреплению многогранных отношений, основанных на прочных узах многовековой дружбы, и продвижению полномасштабного практического взаимодействия.