O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Misr Arab Respublikasi Prezidenti Abdulfattoh as-Sisi bilan 27-mart kuni o‘tgan telefon orqali muloqotida oliy darajada erishilgan kelishuvlar ijrosining tahlili batafsil ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston va Misr yetakchilari suhbatni muborak Ramazon oyi kirib kelgani bilan bir-birini samimiy qutlashdan boshlab, do‘st xalqlarimizga farovonlik, tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladilar.
Ikki mamlakat yetakchi kompaniyalarining energetika, tog‘-kon, charm va zargarlik tarmoqlari, sog‘liqni saqlash va telekommunikatsiya sohalari kabi yo‘nalishlarda aniq kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Qo‘shma loyihalarni samarali amalga oshirish uchun faol muloqotlarni davom ettirish va qulay sharoitlarni shakllantirish muhimligi qayd etildi.
Shu maqsadda ikki tomonlama Hukumatlararo komissiya va Ishbilarmonlar kengashi yig‘ilishlarini muntazam o‘tkazib borish zarurligi ta’kidlandi.
Xalqaro va mintaqaviy kun tartibining dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashildi.
Investitsiya, eksport va xalqaro hamkorlik masalalari muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 27-mart kuni investitsiya, eksport va xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.

Анализ исполнения договоренностей на высшем уровне был подробно рассмотрен в ходе телефонного разговора Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева
с Президентом Арабской Республики Египет Абдельфаттахом ас-Сиси, состоявшегося 27 марта.
Лидеры Узбекистана и Египта начали беседу с обмена теплыми поздравлениями по случаю наступления священного месяца Рамазан, искренне пожелав дружественным народам благополучия, мира и процветания.
Особое внимание было уделено продвижению конкретных проектов кооперации ведущих компаний в таких направлениях, как энергетическая, горнодобывающая, кожевенная и ювелирная отрасли, здравоохранение и телекоммуникации.
Подчеркнута важность продолжения интенсивных контактов и формирования благоприятных условий для эффективной практической реализации совместных проектов.
В этих целях отмечена необходимость регулярного проведения заседаний двусторонней Межправительственной комиссии и Делового совета.
Обсуждены вопросы в области инвестиций, экспорта и международного сотрудничества
Президент Шавкат Мирзиёев 27 марта провел совещание по вопросам инвестиций, экспорта и международного сотрудничества.