O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-dekabr kuni Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Ozarbayjon yetakchisini tavallud kuni bilan samimiy qutlab, unga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va yangi zafarlar, qardosh Ozarbayjon xalqiga esa tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi.
Oliy darajadagi muntazam va samarali muloqotlar tufayli O‘zbekiston-Ozarbayjon strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlari barcha yo‘nalishlarda jadal rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Xususan, yil boshidan tovar ayirboshlash 50 foizga oshdi. Turli yo‘nalishlarda, shu jumladan energetika sohasida, avtomobillar ishlab chiqarishni kengaytirish, paxta-to‘qimachilik va ipakchilik klasterlarini tashkil etish, qurilish materiallari va boshqa mahsulotlarni ishlab chiqarish bo‘yicha kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Istiqbolli loyihalarni qo‘llab-quvvatlash uchun qo‘shma investitsiya fondi tashkil etilmoqda.
Davlat rahbarlari to‘g‘ridan-to‘g‘ri savdo shartnomalari va uzoq muddatli investitsiya bitimlarining portfelini kengaytirish muhimligini qayd etdilar.
Shu kunlarda O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi hamkorlik loyihalarining amalga oshirilishini tezlashtirish choralarini kelishish uchun Boku shahrida bo‘lib turgani alohida ta’kidlandi.
O‘zbekiston va Ozarbayjon Prezidentlarining telefon orqali muloqoti har doimgidek samimiy, ochiq va do‘stona ruhda o‘tdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Harbiy prokuratura organlari tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar hisoboti bilan tanishdi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 декабря провел телефонный разговор с Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.
В начале беседы глава нашего государства сердечно поздравил лидера Азербайджана с днем рождения, тепло пожелав ему крепкого здоровья, благополучия и новых успехов, а также мира и процветания братскому азербайджанскому народу.
С глубоким удовлетворением отмечено, что благодаря регулярному и плодотворному диалогу на высшем уровне узбекско-азербайджанские отношения стратегического партнерства и многопланового сотрудничества динамично развиваются по всем направлениям.
Так, с начала этого года товарооборот вырос на 50 процентов. Ведется практическая реализация проектов кооперации, в том числе в энергетической сфере, по расширению производства автомобилей, созданию хлопково-текстильных и шелководческих кластеров, выпуску строительных материалов и другой продукции.
Для поддержки перспективных проектов кооперации создается совместный инвестиционный фонд.
Главы государств подчеркнули важность наращивания портфеля прямых торговых контрактов и долгосрочных инвестиционных соглашений.
Особо отмечено, что в эти дни в городе Баку пребывает делегация Республики Узбекистан для согласования мер по ускорению реализации проектов сотрудничества.
Телефонный разговор Президентов Узбекистана и Азербайджана прошел в традиционно тёплой, открытой и дружеской атмосфере.