1-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov telefon orqali muloqot qildilar.
Suhbatda kuni kecha o‘tgan muloqotlar davomi sifatida ikki davlat rahbarlari Qirg‘iziston-Tojikiston chegarasidagi vaziyatning rivojlanishini muhokama qildilar.
O‘z vaqtida ko‘rilgan va o‘zaro muvofiqlashgan sa’y-harakatlar tufayli davlat chegarasi qismidagi vaziyatni barqarorlashtirishga erishilgani va uning keskinlashishiga yo‘l qo‘yilmagani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zbekiston va Qirg‘iziston yetakchilari Markaziy Osiyo mintaqasidagi barcha masalalarni birodar mamlakatlar va xalqlar o‘rtasida do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va sheriklik munosabatlarini mustahkamlash maqsadida konstruktiv va ishonchga asoslangan muloqot orqali birgalikda hal qilish borasida qat’iy ekanliklarini yana bir bor ta’kidladilar.

1 мая проведен телефонный разговор между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Кыргызской Республики Садыром Жапаровым.
В продолжение контактов, проведенных накануне, лидеры двух стран обсудили вопросы развития ситуации на кыргызско-таджикской границе.
С глубоким удовлетворением отмечено, что благодаря своевременным и скоординированным усилиям удалось обеспечить нормализацию ситуации на участке государственной границы и не допустить ее эскалации.
Главы Узбекистана и Кыргызстана вновь подтвердили твердую приверженность совместному решению всех имеющихся вопросов в регионе Центральной Азии путем конструктивного и доверительного диалога в целях укрепления отношений дружбы, добрососедства и партнерства между братскими странами и народами.
Президент Шавкат Мирзиёев 1 мая посетил место закладки нового парка в Кибрайском районе Ташкентской области.