O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 9-may kuni Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlat rahbarlari bir-birini, mamlakatlarimizning birodar xalqlari va faxriylarini Ikkinchi jahon urushidagi G‘alaba kuni bilan samimiy muborakbod etib, sihat-salomatlik, baxt-saodat va farovonlik, tinchlik va ravnaq tiladilar.
O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi. O‘zaro savdo va investitsiyalar ko‘rsatkichlari izchil oshib borayotgani, parlamentlar, hukumatlar va hududlar o‘rtasidagi aloqalar faollashgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Savdo, sanoat kooperatsiyasi, transport va logistika, energetika, infratuzilma va boshqa ustuvor yo‘nalishlardagi qo‘shma loyiha va dasturlarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Prezidentlar mintaqaviy kun tartibining dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashib, bo‘lajak oliy darajadagi ikki va ko‘p tomonlama tadbirlar rejasini ko‘rib chiqdilar.

Лидеры Узбекистана и Казахстана провели телефонный разговор
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 мая провел телефонный разговор с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.
В начале беседы главы государств тепло поздравили друг друга, братские народы и ветеранов двух стран с днем Победы во Второй мировой войне, а также обменялись искренними пожеланиями здоровья, счастья и благополучия, мира и процветания.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-казахстанских отношений многопланового сотрудничества, стратегического партнерства и союзничества. С удовлетворением отмечен поступательный рост показателей взаимной торговли и инвестиций, интенсивные контакты на уровне парламентов, правительств и регионов.
Особое внимание уделено продвижению реализации совместных проектов и программ в сферах торговли, промышленной кооперации, транспорта и логистики, энергетики, инфраструктуры и других приоритетных направлениях.
Президенты обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной повестки, а также рассмотрели график предстоящих двусторонних и многостороних мероприятий на высшем уровне.