Ushbu ilmiy muassasa Vengriya qishloq xo‘jaligi va tabiiy fanlar universiteti bilan hamkorlikda Qishloq xo‘jaligida bilim va innovatsiyalar tizimi negizida tashkil etilgan.
Davlatimiz rahbari bu tarmoqqa alohida e’tibor qaratgani bejiz emas. Kartoshka aholining kundalik iste’mol mahsulotlaridan biridir. Uning sifatli va arzon bo‘lishi har bir oila farovonligiga ta’sir qiladi.
Kartoshkaga bo‘lgan ichki bozor talabini qondirish uchun katta miqdorda urug‘lik zarur. Xususan, yurtimizga iste’mol uchun 200-300 ming tonna, urug‘lik uchun 17 ming tonna kartoshka chetdan keltiriladi.
Endi yangi markaz Vengriyadan keltirilgan navlarni sinovdan o‘tkazish va urug‘lik kartoshka ishlab chiqarish bilan shug‘ullanadi. Bu yerda mahalliy va xorijiy navlarni chatishtirish orqali kartoshka yetishtirishning barcha bosqichlarida sifatni ta’minlashga qaratilgan kompleks tizim ishlab chiqiladi. 50 dan ortiq navlar mahalliylashtirilib, kartoshkachilik genofondi yaxshilanadi.
Innovitsion usullar samarasida 2021-2023-yillarda hosildorlikni 30-50 foizgacha oshirish mo‘ljallangan. 2024-yilga borib, 21 ming tonna urug‘lik kartoshka yetishtirish, bu boradagi import o‘rnini to‘liq qoplash maqsad qilingan.
Shavkat Mirziyoyev va Viktor Orban bu yerda yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi.
Ilmiy markazda «in vitro», o‘simliklar patologiyasi, kartoshkani saqlash fiziologiyasi, sifat nazorati bo‘yicha laboratoriyalar tashkil etilgan. Namunalar tayyorlash, yetishtirish va saqlash xonalari zamonaviy jihozlangan. Markaz faoliyatini yo‘lga qo‘yish uchun Vengriyadan 4 nafar ilmiy xodim kelgan.
Davlatimiz rahbari mutaxassis va mutasaddilar bilan muloqot qildi. Kadrlar tayyorlashni kengaytirish, dehqon va fermerlarni bu yerda o‘qitib, sohadagi yutuqlarni barcha hududlarga yetkazish zarurligini ta’kidladi.
Mehmonlar fermerlar uchun tashkil etilgan agroxizmatlar markazi, yurtimiz qishloq xo‘jaligida qo‘llanilayotgan texnika va texnologiyalarni ham ko‘zdan kechirdi.

Президент Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Виктор Орбан посетили узбекско-венгерский научный центр картофелеводства в Юкоричирчикском районе Ташкентской области.
Учреждение было создано в сотрудничестве с Венгерским университетом сельскохозяйственных и естественных наук на основе системы знаний и инноваций в сельском хозяйстве.
Особое внимание развитию картофелеводства со стороны главы нашего государства - не случайно. Картофель - один из базовых потребительских продуктов. Его качество и доступность влияют на благополучие каждой семьи.
Для удовлетворения спроса внутреннего рынка на картофель требуется большое количество семян. Сегодня наша страна импортирует 200-300 тысяч тонн потребительского и 17 тысяч тонн семенного картофеля.
Новый центр будет заниматься испытаниями венгерских сортов и производством семенного картофеля. Будет разработана комплексная система обеспечения качества для всего процесса производства картофеля путем скрещивания венгерских и узбекских сортов. Будет локализовано более 50 сортов и улучшен генофонд картофеля.
В результате применения инновационных методов в 2021-2023 годах планируется увеличить урожайность на 30-50 процентов. К 2024 году намечено заготовить 21 тысячу тонн семенного картофеля и полностью заместить его импорт.
Шавкат Мирзиёев и Виктор Орбан ознакомились с созданными здесь условиями.
В научно-исследовательском центре действуют лаборатории in vitro и по патологии растений, физиологии хранения картофеля, контролю качества, помещения для подготовки, выращивания и хранения образцов, оснащенные современным оборудованием. Для организации деятельности центра прибыли четыре ученых из Венгрии.
Глава нашего государства встретился со специалистами и ответственными лицами. Он подчеркнул необходимость расширения подготовки кадров, обучения в центре фермеров, доведения успехов картофелеводства до всех регионов.
Гости также осмотрели центр агроуслуг для фермеров, технику и технологии, используемые в сельском хозяйстве нашей страны.