Bugun, 29-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida davlat rahbarlari bo‘lajak muhim sanalar munosabati bilan bir-birini samimiy tabriklab, ezgu tilaklar bildirdilar. Joriy yilda XXRda Xitoy Kommunistik partiyasi tashkil topganining 100 yilligi, mamlakatimizda esa O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 30 yilligi keng nishonlamoqda. Yetakchilar do‘st xalqlarimizga tinchlik, farovonlik va ravnaq tiladilar.
Muloqotda ikki tomonlama va xalqaro kun tartibining dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Keyingi yillarda O‘zbekiston-Xitoy do‘stlik va har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarida yuksak darajaga erishilgani, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik jadal rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
XXR Raisi O‘zbekistonda aholi turmush darajasi va sifatini yuksaltirishga qaratilgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar va yangilanishlarni yuqori baholadi va ularni qo‘llab-quvvatlashini bildirdi. Kambag‘allikka qarshi kurashish bo‘yicha Xitoyda to‘plangan katta tajribani chuqur o‘rganish masalasida yaqindan hamkorlikni davom ettirishga kelishib olindi.
Davlatimiz rahbari koronavirus pandemiyasiga qarshi kurashda ko‘rsatilgan amaliy yordam uchun XXR yetakchisiga samimiy minnatdorlik bildirdi.
O‘zbekiston va Xitoyning vakolatli idora va tashkilotlari sog‘liqni saqlash sohasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlab, aholini ommaviy emlash bo‘yicha birgalikdagi samarali ishlarni kengaytiradilar.
O‘zbekiston Prezidenti “Yagona Xitoy” siyosatini hamda “uch yovuz kuch” – terrorizm, ekstremizm va separatizmga qarshi kurashish borasidagi sa’y-harakatlarni doimo qo‘llab-quvvatlashini yana bir bor ta’kidladi.
“Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi doirasidagi samarali muloqot, shu jumladan mintaqada muhim infratuzilmaviy loyihalarni, ular qatorida “XXR – Qirg‘iziston - Xitoy” avtomobil va temir yo‘llarini qurish loyihasini ilgari surish ishlari davom etayotgani qayd etildi. O‘zbekistonning Markaziy va Janubiy Osiyo o‘zaro bog‘liqligini mustahkamlash bo‘yicha taklifi qo‘llab-quvvatlandi.
Yetakchilar savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va moliyaviy hamkorlikni kengaytirish masalalariga alohida to‘xtaldilar.
Murakkab sharoitlarga qaramasdan, pandemiyaning salbiy oqibatlarini kamaytirish va joriy yil boshidan o‘zaro savdoning 33 foizga o‘sishini ta’minlashga erishilgani ta’kidlandi. Muhim qo‘shma dastur va loyihalarni amalga oshirish davom etmoqda. Mamlakatlarimiz yaqin yillarda tovar ayirboshlash hajmini 10 milliard dollarga yetkazish, shuningdek, eksport va import ko‘rsatkichlarining mutanosibligini ta’minlash sari muvaffaqiyatli harakat qilmoqdalar. O‘zbekiston Shanxay shahrida o‘tadigan navbatdagi Import mahsulotlari Xitoy xalqaro ko‘rgazmasida faol ishtirok etadi.
Davlat rahbarlari O‘zbekiston va Xitoy yetakchi korxonalarining turli tarmoqlardagi kooperatsiyasini kuchaytirish, shuningdek, iqtisodiyotning yuqori texnologik tarmoqlaridagi loyihalarni ilgari surishda o‘zaro ko‘maklashish zarurligini qayd etdilar. Keng ko‘lamli savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik bo‘yicha o‘rta muddatli qo‘shma dasturni tayyorlash va qabul qilish yuzasidan kelishuvga erishildi.
Mamlakatimiz yetakchi bank-moliya institutlarining Xitoy Davlat taraqqiyot banki va Eksimbanki, Ipak yo‘li fondi bilan hamda xalqaro moliyaviy tashkilotlar doirasidagi sherikligining bugungi darajasi yuksak baholandi.
Yetakchilar O‘zbekiston-Hitoy hukumatlarararo qo‘mitasi faoliyatini kuchaytirish va yaqin fursatda uning navbatdagi majlisini o‘tkazish topshirig‘ini berdilar.
Parlamentlararo aloqalarni davom ettirish, ikki mamlakat hududlari o‘rtasidagi faol almashinuvlarni qayta tiklash, madaniy-gumanitar sohadagi hamkorlik dasturlarini kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
Suhbat chog‘ida xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar, shu jumladan “Xitoy – Markaziy Osiyo” formatidagi hamkorlik yuzasidan ham fikr almashildi.
Shanxay hamkorlik tashkiloti doirasidagi ko‘p tomonlama munosabatlar va amaliy hamkorlikni kengaytirish, mamlakatimizda ushbu tashkilotning sammitini o‘tkazish masalalari muhokama qilindi. ShHT Muloqot guruhining Afg‘onistondagi tinchlik jarayoniga ko‘maklashish va ushbu mamlakatni iqtisodiy tiklashdagi muhim o‘rni qayd etildi.
Yetakchilar bo‘lajak oliy darajadagi tadbirlar rejasini ko‘rib chiqdilar hamda rejadagi XXR Raisining O‘zbekiston Respublikasiga tashrifiga keng ko‘lamli hamkorlikni rivojlantirish, ko‘p asrlik mustahkam do‘stlik rishtalari va har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashda muhim tarixiy ahamiyat kasb etadigan voqea sifatida puxta tayyorgarlik ko‘rish muhim ekanini qayd etdilar.
O‘zbekiston Prezidenti va XXR Raisining telefon orqali muloqoti har doimgidek, ochiq, do‘stona va o‘zaro ishonch ruhida o‘tdi.

Сегодня, 29 апреля, состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином.
В начале беседы главы государств обменялись теплыми поздравлениями и наилучшими пожеланиями в связи с предстоящими важными юбилейными датами: в этом году в КНР широко празднуется 100-летие со дня образования Коммунистической партии Китая, в нашей стране – 30-летие независимости Республики Узбекистан. Лидеры пожелали двум дружественными народам мира, благополучия и процветания.
В ходе разговора были обсуждены актуальные вопросы двусторонней и международной повестки.
С глубоким удовлетворением отмечены достигнутый в последние годы высокий уровень узбекско-китайских отношений дружбы и всестороннего стратегического партнерства, динамичное развитие многопланового сотрудничества между нашими странами.
Председатель КНР дал высокую оценку и выразил всемерную поддержку проводимым в Узбекистане социально-экономическим реформам и преобразованиям, направленным на повышение уровня и качества жизни населения в стране. Достигнута договоренность о продолжении тесного взаимодействия в вопросах глубокого изучения большого накопленного опыта Китая в области борьбы с бедностью.
Глава нашего государства искренне поблагодарил лидера КНР за практическую помощь в борьбе с распространением пандемии коронавируса.
Уполномоченные ведомства и организации Узбекистана и Китая будут расширять взаимовыгодное сотрудничество в области здравоохранения, углублять совместную эффективную работу по массовой вакцинации населения.
Президент Узбекистана вновь подтвердил неизменную поддержку политики «Единого Китая» и противостояния «трем силам зла» – терроризму, экстремизму и сепаратизму.
Отмечен продолжающийся плодотворный диалог в рамках инициативы «Один пояс, один путь», в том числе по продвижению важных инфраструктурных проектов в регионе, включая автомобильную и железную дороги «КНР-Кыргызстан-Узбекистан». Поддержано предложение узбекской стороны по укреплению взаимосвязанности Центральной и Южной Азии.
Лидеры отдельно остановились на вопросах расширения торгово-экономического, инвестиционного и финансового сотрудничества.
Подчеркнуто, что в непростых условиях удалось минимизировать негативные последствия пандемии и обеспечить рост взаимной торговли на 33 процента с начала этого года. Продолжается реализация важных совместных программ и проектов. Обе страны успешно продвигаются к достижению в ближайшие годы товарооборота в 10 миллиардов долларов, а также обеспечению сбалансированности показателей экспорта и импорта. Узбекистан примет активное участие в очередной Международной китайской выставке импортных товаров в городе Шанхае.
Главы государств выступили за усиление кооперации между ведущими предприятиями Узбекистана и Китая в разных отраслях экономики, а также взаимное содействие в продвижении проектов в высокотехнологичных отраслях экономики. Согласована подготовка и принятие совместной среднесрочной Программы полномасштабного торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
Высоко оценен современный уровень плодотворного партнерства ведущих банковско-финансовых институтов нашей страны с Государственным банком развития и Эксимбанком Китая, Фондом Шелкового пути, а также в рамках международных финансовых организаций.
Лидеры поручили усилить деятельность узбекско-китайского Межправительственного комитета и провести в ближайшее время его очередное заседание.
Особое внимание было уделено продолжению межпарламентских связей, возобновлению интенсивных обменов между регионами двух стран, а также расширению программы сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере.
В ходе беседы также состоялся обмен мнениями по вопросам международной повестки и регионального взаимодействия, в том числе в формате «Китай – Центральная Азия».
Обсуждены вопросы углубления многосторонних отношений и практического взаимодействия в рамках Шанхайской организации сотрудничества, проведения саммита этой организации в нашей стране. Отмечена важная роль действующей Контактной группы ШОС в вопросах содействия мирному процессу и экономическому восстановлению в Афганистане.
Лидеры рассмотрели график предстоящих мероприятий на высшем уровне и подчеркнули важность тщательной подготовки запланированного визита Председателя КНР в Республику Узбекистан как важного исторического события в развитии полномасштабного сотрудничества, укреплении многовековых уз крепкой дружбы и отношений всестороннего стратегического партнерства.
Телефонный разговор Президента Узбекистана и Председателя КНР прошел в традиционно открытой, дружественной и доверительной атмосфере.