Vatan ozodligi yo‘lida shahid ketganlar xotirasi mangu barhayotdir
Shahidlar xotirasi xiyobonida qatag‘on qurbonlarini yod etish marosimi bo‘ldi. Marosimda Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi.
Qur’on tilovat etilib, o‘tganlar haqiga duo qilindi. Elga osh tortildi.
Mustaqillik kunlarida millatimiz oydinlari xotirasini e’zozlash, xizmatlarini eslash yaxshi an’ana. Chunki ular xalqimiz ozodligi uchun, bugungidek emin-erkin kunlar uchun intilgan edi. Bu sana Vatanga fidoyilik unutilmasligini, hamisha qadrlanishini anglatadi.
Mustabid tuzum davrida yurtimizda ming-minglab odamlar qatag‘onga uchragan. Oilalari xonavayron bo‘lib, bolalari yetim qolgan. Birgina 1937-38-yillardagi katta qirg‘in davrida 7 mingga yaqin vatandoshimiz otilgan.
Hozirgi xiyobon shunday qatllar ijro etiladigan mudhish joy bo‘lgan. Mustaqillik yillarida u obod maskanga aylantirildi. Bu yerda “Qatag‘on qurbonlari xotirasi” muzeyi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda uning filiallari tashkil etildi. Ayni paytda muzeyda Turkiston ma’rifatparvarlariga bag‘ishlangan ko‘rgazma ochilgan.
Xiyobondagi ramziy qabr yonida ham Qur’on tilovat qilindi.
- Har safar bu yerga kelib, xalqimiz ozodligi yo‘lida qurbon bo‘lgan jasur bobolarimizni eslab, ko‘nglimiz taskin topadi. Ularni xotirlash, ezgu ishlarini davom ettirish biz uchun ham qarz, ham farz. Qatag‘on qilingan yetakchilarimizning taqdiri barchamizni mustaqilligimizni qadrlashga, uni asrab-avaylashga undaydi. Mana shunday mustaqillikda, tinchlikda yashashning o‘zi Alloh taoloning katta marhamati, ne’mati. Buning uchun shukronalik bilan, uning qadriga yetish kerak, - dedi Prezident.
1937-53-yillarda O‘zbekistonda 100 ming odam qatag‘onga uchragani, ularning 13 ming nafari otib tashlangani yana bir bor yodga olindi. Afsuski, tazyiqlar bu bilan cheklanib qolmagan.
O‘tgan asrning 80-yillarida ham minglab yurtdoshlarimiz adolatsizlik qurboni bo‘lgan. “Paxta ishi”, “o‘zbek ishi” degan soxta ayblovlar bilan respublikamiz bo‘yicha 40 ming kishi tergov qilingan, 5 ming nafari jinoiy javobgarlikka tortilgan.
Davlatimiz rahbari O‘zbekistonga yigirma besh yil rahbarlik qilgan, o‘zbek xalqining buyuk farzandi Sharof Rashidov ham o‘limidan keyin siyosiy qatag‘onga uchragani alamli ekanini aytdi.
Jadid bobolarimiz hayotini o‘rganish, nohaq qatag‘onga uchragan insonlar xotirasini abadiylashtirish bo‘yicha xayrli ishlar qilinayotgani ta’kidlandi.
- Bu borada adolatni tiklash bo‘yicha ko‘p ishlar qilyapmiz. Tarixchi olimlar ishtirokida komissiyalar tuzildi, arxiv hujjatlari o‘rganilayapti. Oxirgi ikki yilda O‘zbekiston Oliy sudi 850 nafardan ziyod, bu yil 240 nafar ana shunday jabrdiyda vatandoshlarimizning nomini oqladi. Bunday izlanishlarni hech qachon to‘xtatmasligimiz kerak. Negaki haqiqatni xalqimiz bilishi kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu davrga oid tarix yangi topilayotgan hujjatlar va ashyolar bilan boyib bormoqda. Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri bo‘yicha “Xotira” kitoblari tayyorlandi. Ularga 40 mingga yaqin vatandoshimiz to‘g‘risidagi ma’lumotlar kiritildi. Bu to‘plamlar yaqin vaqt ichida chop etiladi.
Prezidentimiz shular bilan birga qatag‘on qurbonlari yashagan mahallalarda ularning nomlari, faoliyatini muhrlab qo‘yish zarurligini ta’kidladi.
– Muzeylar qildik, kitoblar chiqayapti, ko‘pchiligi oqlanyapti. Lekin shu bilan unutilishi kerak emas. Mening nazarimda, qatag‘on qurbonlari tug‘ilib o‘sgan yoki bugun avlodlari yashayotgan mahallada, o‘sha yerdagi maktabda ularning nomlarini yozib qo‘ysak, ham savobli, ham ibratli ish bo‘lardi. Qolaversa, mana shunday bayramlarda, xotira kunlarida xonadonlarini ziyorat qilish kerak. Nega urush qatnashchilarini uyiga boramizu, qatag‘on qurbonlarini eslamaymiz?! Ularning har birining hayoti – qahramonlik. Biz buni o‘rganib, tashviqot qilib, yoshlarimizga yetkazishimiz kerak, – dedi davlatimiz rahbari.
Mutasaddilarga jadid bobolarimiz tarixini o‘rganayotgan tadqoqotchilarga maqsadli grantlar ajratish, ular haqida hujjatli va badiiy filmlar olish, matbuot va internet nashrlarda materiallar chop etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
– Xalqimiz u davrni yaxshi bilishi, faxrlanishi kerak. Yoshlar “Bizning bobolarimiz istiqlol orzusida kurashgan, o‘zini ayamagan, biz mustaqillik uchun nima qilayapmiz” deb o‘ziga savol berishi zarur. Mustaqillikning mustahkam zamini nima o‘zi? Avvalo, vatanparvarlik, bilim, ma’naviyat. Jamiyatimizda ana shunday vatanparvarlik ruhini, shukronalik ruhini kuchaytirishimiz kerak, – deya ta’kidladi Prezident.

Память о павших во имя свободы Родины - вечна
На Аллее «Шахидлар хотираси» состоялась церемония поминовения жертв репрессий. В ней принял участие Президент Шавкат Мирзиёев.
Были прочитаны суры из Корана и дуа в память об ушедших. Подан поминальный плов.
В дни празднования независимости наш народ традиционно отдает дань уважения памяти патриотов, вспоминает их борьбу за свободу и независимость, вклад в достижение нынешних благополучных дней. Эта традиция подтверждает, что наш народ никогда не забывает и всегда ценит самоотверженное служение Родине.
Во время тоталитарного строя тысячи людей в нашей стране были подвергнуты репрессиям. Семьи были разрушены, а дети остались сиротами. В одних только 1937-1938 годах, когда репрессии приобрели наибольший масштаб, были расстреляны около 7 тысяч наших соотечественников.
Расстрелы приводились в исполнение на месте, где сейчас стоит нынешняя аллея. В годы независимости здесь была проведена благоустроительная работа, создан музей Памяти жертв репрессий. Филиалы музея открыты в Республике Каракалпакстан и областях. Сейчас в музее организована выставка, посвященная деятелям просвещения Туркестана.
У символического надгробия на аллее также состоялось чтение Корана.
- Каждый раз, приходя сюда, вспоминая наших отважных предков, павших во имя свободы нашего народа, мы находим утешение. Хранить память о них, продолжить их благородные дела – и честь, и обязанность. Судьба наших репрессированных предков призывает нас ценить и оберегать нашу независимость. Жить в этой независимой стране, в мире и благополучии – это огромное благо, дар Всевышнего. Поэтому необходимо с чувством благодарности ценить все это, - сказал Президент.
Отмечалось, что в период 1937-1953 годов в Узбекистане были репрессированы 100 тысяч человек, из них 13 тысяч были расстреляны. К сожалению, репрессии не закончились на этом.
В 80-х годах прошлого века еще тысячи наших соотечественников пострадали от несправедливости. Под лживыми обвинениями, ставшими основой для так называемых «хлопкового дела», «узбекского дела», были подвергнуты следствию 40 тысяч жителей республики, 5 тысяч привлечены к уголовной ответственности.
Глава нашего государства подчеркнул, что особое сожаление вызывают политические репрессии в отношении великого сына узбекского народа, на протяжении двадцати пяти лет возглавлявшего Узбекистан Шарофа Рашидова, которые были развернуты после его смерти.
Отмечалась проводимая благая работа по изучению жизни джадидов, увековечиванию памяти тех, кто был несправедливо репрессирован.
- Мы делаем многое, чтобы восстановить справедливость. Были образованы комиссии с участием ученых-историков, изучаются архивные документы. За последние два года Верховный суд Узбекистана реабилитировал более 850, а в этом году – еще 240 наших соотечественников. Мы не должны останавливать эти исследования. Наш народ должен знать правду, - сказал Шавкат Мирзиёев.
История того времени пополняется новыми документами и вещественными доказательствами. В Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте подготовлены Книги памяти, в которые включены сведения об около 40 тысячах наших соотечественников. Эти сборники будут изданы в скором времени.
Президент отметил, что вместе с тем необходимо увековечить память жертв репрессий непосредственно в махаллях, в которых они жили.
– Да, организованы музеи, выходят книги, продолжается реабилитация. Но мы не должны останавливаться на этом. Думаю, будет всесторонне правильно, если мы установим таблички с именами там, где родились жертвы репрессий и где сейчас живут их потомки, в школах. Более того, именно в такие памятные дни необходимо посещать их дома. Мы же навещаем участников войны, почему же не вспоминаем жертв репрессий?! Ведь и их жизнь полна героизма. Мы должны изучать ее, пропагандировать, доводить до молодежи, – сказал глава государства.
Ответственным лицам даны указания по выделению целевых грантов исследователям, изучающим историю джадидов, производству документальных и художественных фильмов о них, публикации материалов в прессе и интернет-изданиях.
– Наш народ должен иметь широкое представление о тех временах, гордиться. Молодежи следует задаться вопросом: "Наши деды боролись за мечту о свободе, не жалели себя, а что мы делаем для независимости?". Что укрепляет независимость? Прежде всего патриотизм, знания, духовность. Мы должны сделать так, чтобы в нашем общество были сильные чувства патриотизма и благодарности, - отметил Президент.