2020-yilning 9-sentabr kuni Oʻzbekiston Respublikasining Jeneva shahridagi BMT boʻlimi va boshqa xalqaro tashkilotlardagi doimiy vakili Ulugʻbek Lapasov “Amnesty International” (“AI”) va “International Service for Human Rights” xalqaro nodavlat tashkilotlarining BMTning Inson huquqlari boʻyicha 2021-2023-yillarda inson huquqlari sohasidagi ustuvor yoʻnalishlari kengashiga nomzod mamlakatlar bilan munozarasiga bagʻishlangan qoʻshma yigʻilishida ishtirok etdi.
Hukumatlar, turli nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyatlarining 150 ga yaqin ishtirokchilarini birlashtirgan mazkur tadbir Niderlandiya va Marshal orollari hukumatlari tomonidan ham tashkil etildi.
Maʼlumki, Oʻzbekiston 2021 — 2023-yillarda BMTning Inson huquqlari boʻyicha Kengashiga aʼzolikka oʻz nomzodini Osiyo-Tinch okeani mintaqasidan koʻrsatdi.
Interaktiv muloqot davomida diplomatik vakolatxona rahbari Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlar, BMTning turli institutlari bilan samarali hamkorlikning hozirgi darajasi, shu jumladan inson huquqlari masalalari toʻgʻrisida toʻliq maʼlumot berdi. BMT Bosh assambleyasining 60/251 sonli qaroriga muvofiq Kengashga saylangan taqdirda qabul qilingan mamlakatimizning ixtiyoriy majburiyatlari batafsil bayon etilgan.
Shu nuqtayi nazardan, Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning BMT homiyligida pandemiya davrida mamlakatlarning Xalqaro ixtiyoriy majburiyatlar kodeksini qabul qilish tashabbusiga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Tadbirda oʻzbek tomonining ishtiroki maʼruzalarning mazmuni va oʻziga xosligi tashkilotchilar tomonidan yuqori baholandi.
O‘zbekiston Qatar poytaxti Doha shahrida Afg‘oniston Hukumati va “Tolibon” Harakati o‘rtasida inklyuziv muzokaralar boshlanganini olqishlaydi.

Представлены приоритеты Узбекистана в Совете ООН по правам человека
9 сентября 2020 года постоянный представитель Узбекистана при Отделении ООН в Женеве Улугбек Лапасов принял участие в ежегодном совместном заседании международных НПО «Amnesty International» («AI») и «International Service for Human Rights», посвященном обсуждению со странами-кандидатами в Совет ООН по правам человека на 2021-2023 годы их приоритетов в области прав человека.
Соорганизаторами мероприятия, которое объединило порядка 150 участников, представляющих правительства, различные НПО и гражданское общество, также выступили правительства Нидерландов и Маршалловых Островов.
Как известно, Узбекистан выдвинул свою кандидатуру в члены Совета ООН по правам человека на 2021-2023 годы от Азиатско-Тихоокеанского региона.
В ходе интерактивного диалога глава дипмиссии представил полную информацию об осуществляемых в Узбекистане широкомасштабных реформах, текущем уровне плодотворного сотрудничества с различными институтами ООН, в том числе по линии правозащитной тематики. Подробно разъяснены добровольные обязательства нашей страны, которые принимаются в случае избрания в члены Совета согласно Резолюции Генассамблеи ООН 60/251.
В этом контексте отдельное внимание уделено инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева по принятию Международного кодекса добровольных обязательств стран в период пандемии под эгидой ООН.
Участие узбекской стороны в мероприятии было высоко оценено организаторами за содержательность и конкретику выступлений.