Bu yerdagi ahvol mahalla nomiga zid. Ichimlik suvi yo‘q, ichki yo‘llar yomon, atrof obodonlashtirilmagan. Mahalla idorasining o‘zi ham harob, bino orqasida chiqindilar yotibdi.
Davlat rahbari mahalla raisi va maslahatchisi bilan muloqotda bo‘ldi.
- Sizlar odamlarni uyushtirishingiz, boshqalarga o‘rnak bo‘lishingiz kerak. Shu mahallaning egasi-ku sizlar! Mo‘min-musulmon-ku sizlar! Daraxt eksa bo‘ladimi? Chiqindini tozalatib qo‘ysa bo‘ladimi? Devorni oqlasa bo‘ladimi? Shunga ko‘p narsa kerakmi? Biz mahallaga shuncha e’tibor qaratyapmiz, katta vakolatlar beryapmiz. Bu holatda qanday islohotchi bo‘lasizlar, odamlarni qanday ergashtirasizlar, - deya savollar qo‘ydi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident Namangan shahar hokimi va ushbu mahallaga mas’ul sektor rahbari bo‘lgan shahar prokuroriga ham tanbeh berdi.
- Balandparvoz gaplar bilan hisobot berasizlar. Qanday vijdon bilan lavozimda o‘tiribsizlar?! Bu mahallada 12 ming odam yashaydi. Ahvolni qaranglar, bu sizning yuzingiz, - dedi davlat rahbari.
Shu yerga to‘plangan aholi bilan ham muloqot bo‘ldi. Nuroniylardan biri mahallada ichimlik suvi, tabiiy gaz, ishlab chiqarish korxonasi yo‘qligini, yo‘llar ta’mirga muhtojligini aytdi.
- Men shuning uchun kelganman, - dedi Prezident.
Mutasaddilarga zarur muhandislik tarmoqlarini tortib, mahalladagi sharoitlarni yaxshilash bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Shavkat Mirziyoyev: Namanganga o‘ttiz yillik tarixda buncha mablag‘ kelmagan
Xalq deputatlari kengashining sessiyasida Namangan viloyatini har tomonlama rivojlantirish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
19.02.2021Keyingisi
Prezident mehribonlik uyidagi bolalarni bag‘riga oldi: Orzu-umidlaring ortida Xudoning marhamati, ertangi quvonch bor
Davlatimiz rahbari Namangan shahridagi 26-Mehribonlik uyida bo‘ldi. Sharoitlarni ko‘zdan kechirib, bu yerda tarbiyalanayotgan bolalar bilan suhbatlashdi.

Президент Шавкат Мирзиёев 19 февраля посетил махаллю Бунёдкор в Намангане.
Ситуация здесь плачевная: нет питьевой воды, внутренние дороги в плохом состоянии, окрестности не благоустроены. За ветхим зданием схода граждан махалли разбросаны отходы.
Глава государства встретился с председателем и его советником.
- Вы должны объединять людей, показывать другим пример. Ведь вы здесь за главного! Вы же мусульмане! Можно посадить деревья или нет? Убрать отходы? Побелить стену? Много для этого нужно? Мы уделяем столько внимания махалле, предоставляем ей столько возможностей! Как в такой ситуации вы будете реформаторами, как будете вести за собой народ?, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент также отчитал хокима города Намангана и прокурора города - руководителя сектора, за которым закреплена данная махалля.
- Вы даете высокопарные отчеты. Как вам только совесть позволяет занимать должность?! В этой махалле проживают 12 тысяч человек. Посмотрите вокруг - это ваше лицо, - сказал глава государства.
Состоялась беседа с местными жителями. Один из представителей старшего поколения сообщил, что в махалле нет питьевой воды, природного газа, каких-либо предприятий, а дороги требуют ремонта.
- Вот поэтому я и приехал, - сказал Президент.
Ответственным лицам поручено проложить к махалле необходимые инженерные сети и улучшить условия жизни.
На сессии кенгаша народных депутатов обсуждены меры по всестороннему развитию Наманганской области.
19.02.2021Следующее
Глава государства посетил Дом милосердия №26 в городе Намангане. Ознакомившись с условиями, он побеседовал с воспитанниками.