Abbos ota Appanov 1924-yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan. 1942-yil fevralda Smolensk shahriga urushga borib, keyinchalik Belarus, Polsha, Germaniyada bo‘lgan shiddatli janglarda ishtirok etgan. 1946-yilda yurtimizga qaytgan Abbos ota uzoq yillar Achaobod mahallasidagi umumta’lim maktabida nemis va ingliz tili fanidan saboq bergan, boshlang‘ich sinflar uchun “Nemis tili” darsligini ham yozgan.
Bu insonning tinchlik yo‘lidagi xizmatlari munosib baholanib, ko‘plab davlat mukofotlari bilan taqdirlangan.
– Sizlarni ko‘rib, yaqindan gaplashay, hol-ahvol so‘rab, sihat-salomatlik tilay deb o‘zim keldim. Avvalo, sizni, siz orqali barcha urush qatnashchilarini, xalqimizni bayram bilan tabriklayman. Hamisha sog‘-salomat bo‘lib, duogo‘yimiz bo‘lib, yoshlarimizga namuna bo‘lib yurishlaringizni tilayman, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
– Allohning inoyati, davlatimizning g‘amxo‘rligi va mehribonchiligidan mana shunday yoshlarga yetib yuribmiz. Sizga ham Allohdan madad, xalqimiz manfaati yo‘lidagi ishlaringizga baraka tilayman. Hurmat uchun rahmat, – deya minnatdorlik bildirdi Abbos ota.
– Sizlar bu hurmatga sazovorsizlar, – dedi Prezident. – Keksalarni e’zozlash ulug‘ qadriyatimiz. Biz buni davom ettirayapmiz. Yoshlarimiz ham bilsin, bundan o‘rnak olsin.
Piru badavlat boboning farzandlari ham nafaqada. Bugun 21 nafar nabira, 55 nafar evara va 7 nafar chevara bilan umrguzaronlik qilmoqda.
Davlatimiz rahbari Yashnobod tumanida yashayotgan Fyodor Fedin xonadonida ham bo‘ldi.
Fyodor Semyonovich 1927-yilda Rossiyaning Mordoviya o‘lkasida tug‘ilgan. 1944-yilda armiyaga chaqirilib, urushda aloqachi va instruktor vazifasini bajargan. Minsk shahri yaqinidagi janglarda ishtirok etgan. Urush tugaganidan so‘ng, bir necha Xitoyda xizmat qilgan. 1949-yilda Toshkent shahriga kelib, aviatsiya zavodida ishlagan. Ko‘plab mehnat mukofotlarini qo‘lga kiritgan. Turmush o‘rtog‘i bilan birga ikki qizni tarbiyalab, voyaga yetkazgan.
Prezidentimiz ushbu faxriylarning salomatligi, yashash sharoitlarini so‘radi. Bugungi tinchlikka qo‘shgan hissasi, ko‘p yillik samarali faoliyati uchun ularga minnatdorlik bildirdi.
Davlatimiz rahbari Mirzo Ulug‘bek tumanida yashovchi Akmal ota Akromovni ham ziyorat qildi.
Akmal ota 1924-yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan. 1941-yilda maktabni tamomlab, mashinasozlik zavodida ishlagan. 1942-yildan urushda qatnashib, qattiq yarador bo‘lgan.
Yurtimizga qaytgach, savdo, oziq-ovqat sanoati sohalarida mehnat qilgan. Nafaqa yoshida Toshkent shahar Urush va mehnat faxriylari jamiyati raisi, “Nuroniy” jamg‘armasining shahar bo‘limi rahbari lavozimlarida faoliyat yuritgan.
– Urushda qatnashib, qahramonlik ko‘rsatib, urushdan keyin davlatimizga juda ko‘p xizmat qilib, farzandlarni, nevaralarni tarbiyalab, mana shunday mo‘’tabar yoshga yetganingiz juda katta baxt-kamol. Sizlarning hayotingiz, har bir gapingiz bizga maktab. Ilohim, sog‘ligingiz mustahkam, umringiz yanada uzoq bo‘lsin. Yoshlarimizga sizlarning yo‘lingizni, umringizni bersin, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Akmal ota ham barcha urush faxriylari nomidan davlatimiz rahbarini tabrikladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 9-may – Xotira va qadrlash kuni munosabati bilan G‘alaba bog‘iga tashrif buyurdi.

Президент навестил ветеранов
Аббос ота родился в 1924 году в Ташкенте. В феврале 1942 года он ушел на войну, участвовал в ожесточенных боях за Смоленск, затем в Беларуси, Польше и Германии. Вернувшись с войны в 1946 году, много лет преподавал немецкий и английский языки в средней школе махалли Ачаобод, а также написал учебник немецкого языка для начальных классов.
Заслуги Аббоса Аппанова были достойно оценены, он награжден многими государственными наградами.
- Я пришел, чтобы повидать вас, сердечно побеседовать, пожелать вам здоровья. Прежде всего поздравляю вас и в вашем лице всех участников войны, наш народ с праздником. Желаю, чтобы вы и дальше, в добром здравии, были нашим светочем и примером для молодежи, - сказал Шавкат Мирзиёев.
- Милостью Всевышнего, благодаря заботе и доброте нашего государства нам довелось дожить до такого возраста. И вам желаю, чтобы Аллах даровал вам сил и успеха в ваших добрых делах на благо нашего народа. Спасибо за внимание, - сказал Аббос ота.
- Вы достойны такого уважения, — сказал Президент. - Почитать старших - наша большая ценность. Мы продолжаем это делать. Пусть наша молодежь знает и следует этому примеру.
Дети ветерана уже на пенсии, у него 21 внук, 55 правнуков и 7 праправнуков.
Глава государства посетил также дом Фёдора Федина, проживающего в Яшнабадском районе.
Федор Семенович родился в 1927 году в Мордовском крае России. В 1944 году был призван в армию, в ходе которой служил связистом и инструктором. Участвовал в боях под Минском. После войны несколько лет служил в Китае. В 1949 году приехал в Ташкент и начал работать на авиазаводе. Имеет множество трудовых наград. Он вместе с супругой воспитали двух дочерей.
Президент поинтересовался состоянием здоровья и условиями жизни ветерана. Поблагодарил его за вклад в нынешние мирные дни и многолетний плодотворный труд.
Глава государства посетил также дом Акмала ота Акромова, проживающего в Мирзо-Улугбекском районе.
Акмал ота родился в 1924 году в Ташкенте. По окончании школы в 1941 году пошел работать на машиностроительный завод. С 1942 года воевал на фронте, получил тяжелое ранение.
Вернувшись с войны, ветеран трудился в сфере торговли, пищевой промышленности. На пенсии возглавлял Ташкентское городское общество ветеранов войны и труда, городское отделение фонда «Нуроний».
– Вы прошли славный путь – участвовали в войне, проявили героизм, после войны плодотворно трудились, воспитали внуков и дожили до этого почтенного возраста. Ваша жизнь, каждое ваше слово – это школа для нас. Крепкого вам здоровья, долгой жизни, – сказал Шавкат Мирзиёев.