O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18-fevral kuni Namangan viloyatining Yangiqo‘rg‘on tumaniga keldi.
Davlatimiz rahbari o‘tgan yili iyunda viloyatda bo‘lganida Kosonsoy, Chortoq, Yangiqo‘rg‘on tumanlarini bog‘dorchilikka ixtisoslashtirish yaxshi samara berishini aytgan edi. Joriy yil 11-yanvarda esa «Namangan viloyatining Kosonsoy, Chortoq va Yangiqo‘rg‘on tumanlarida meva-sabzavotchilik va uzumchilikni rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida» Prezident qarori qabul qilindi.
Shunga muvofiq, ushbu tog‘li tumanlarda zamonaviy bog‘ va tokzorlar tashkil etilmoqda.
Ulardan biri – Yangiqo‘rg‘ondagi “Sura General Investments” mas’uliyati cheklangan jamiyatining bog‘i. Bu yer ilgari sug‘orilmas, shu sababli undan unumli foydalanilmas edi. Birlashgan Arab Amirliklarining 3 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyasi hisobiga 103 gektar maydonda intensiv bog‘ barpo etildi.
Avvalo, 250 metr chuqurlikdan suv chiqarildi. Hovuz qazilib, tomchilatib sug‘orish tizimi o‘rnatildi. O‘tgan yili Italiyadan ko‘chatlar olib kelinib, 48 gektarga gilos, 26 gektarga o‘rik, 22 gektarga shaftoli, 7 gektarga olxo‘ri ekildi.
Prezidentimiz bog‘ning iqtisodiy samaradorligi bilan qiziqdi. Bu yerdagi mevalarning hosildorligi oddiy usuldagisiga nisbatan 3 barobar yuqori. Navlari ham bozorbop. Tomchilatib sug‘orish tizimi natijasida har gektar yerdan 2 barobar ko‘p suv iqtisod qilish mumkin.
Daraxtlar kelgusi yili hosilga kiradi. Bog‘ning yillik quvvati 5 ming tonna bo‘ladi. 4 million dollarlik mahsulot eksport qilish rejalashtirilgan. Korxona yana ming gektarda bog‘ yaratishni maqsad qilgan.
Bog‘da 40 kishi ish bilan ta’minlangan. Qator oralarida sabzavot yetishtirish uchun ishsiz yoshlarga yer bo‘lib berilgan.
Davlatimiz rahbari shunday yoshlar bilan suhbatlashdi.
- Sizlarning ishli bo‘lganlaringni, kayfiyatlaringni ko‘rib xursandman. Yo‘llaringizni topib, ish bilan bo‘lib, biringizni ikki qilib, farzandlar kamolini ko‘rib yashasalaringiz - mening eng katta maqsadim shu. Buning uchun shu bilan chegaralanmay, ko‘proq bilim olishingiz, yangi marralarga intilishingiz kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ilgari namanganlik 160 ming kishi xorijga ish izlab ketgani, bugun yaratilayotgan imkoniyatlar natijasida 100 mingi yurtimizga qaytib kelgani ta’kidlandi.
- Yoshlar yo‘lini tasavvur qilolsa, kuch paydo bo‘ladi. Qiyinchiliklardan, sinovlardan xafa bo‘lmaslik kerak. Hayot maktabini o‘tagan inson dunyoga boshqacha qaraydi. Yoshlarning yaxshisiyam, yomoniyam bizning farzandlarimiz. Sizlarga o‘xshagan intiluvchan, ertangi kuniga befarq bo‘lmagan, kasb-hunarli yoshlar boshqa tengdoshlariga o‘rnak bo‘lishi kerak, - dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari intensiv bog‘ning investori bilan muloqotda bo‘ldi.
Shu yerda Namangan viloyatida qishloq xo‘jaligi sohasida amalga oshiriladigan loyihalar taqdimoti o‘tkazildi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 18 февраля прибыл в Янгикурганский район Наманганской области.
В ходе прошлой поездки в регион в июне 2020 года глава государства указал на перспективность специализации Касансайского, Чартакского и Янгикурганского районов на садоводстве. С учетом этого в указанных горных районах создаются современные сады и виноградники.
В их числе - сад общества с ограниченной ответственностью «Sura General Investments» в Янгикургане. Прежде здешние земли не орошались и использовались неэффективно. За счет 3 миллионов долларов прямых инвестиций из ОАЭ здесь был заложен интенсивный сад площадью 103 гектара.
Сначала налажена добыча воды из глубины 250 метров. Был вырыт бассейн и установлена система капельного орошения. В прошлом году из Италии были завезены саженцы - посажены черешня на 48 гектарах, абрикос на 26 гектарах, персик на 22 гектарах и слива на 7 гектарах.
Президент поинтересовался экономической эффективностью сада. Было отмечено, что урожайность интенсивного сада в 3 раза выше, чем при традиционном способе садоводства. Благодаря системе капельного орошения можно экономить в 2 раза больше воды.
Деревья начнут плодоносить в следующем году. Годовая мощность сада составит 5 тысяч тонн. Планируется экспортировать продукцию на 4 миллиона долларов.
В саду трудятся 40 человек. Безработной молодежи выделены наделы для выращивания овощей между рядами.
Глава государства побеседовал с молодыми людьми.
- Мне приятно видеть, что у вас есть работа, что у вас приподнятое настроение. Моя самая большая цель - чтобы вы нашли свой путь, имели работу, источник дохода, видели благополучие своих детей. Для этого нужно, чтобы вы не ограничивались этой работой, а больше учились и стремились к новым рубежам, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Было отмечено, что 160 тысяч человек из Наманганской области выехали за рубеж в поисках работы, а в результате созданных сегодня возможностей 100 тысяч из них вернулись в нашу страну.
- Если у молодых людей есть четкое представление своего пути, у них появляется сила. Не надо расстраиваться из-за трудностей и испытаний. Человек, прошедший школу жизни, иначе смотрит на мир. Молодежь, талантливая или нет, - все они наши дети. Поэтому такие целеустремленные, неравнодушные к своему будущему, трудолюбивые молодые люди, как вы, должны быть примером для других, - сказал Президент.
Глава государства побеседовал с инвестором интенсивного сада.
11 января текущего года Президент подписал постановление «О мерах по развитию плодоовощеводства и виноградарства в Касансайском, Чартакском и Янгикурганском районах Наманганской области». Документом определены прогнозные показатели сокращения зерновых площадей, создания интенсивных садов и виноградников, выращивания овощей, картофеля, бобовых и масличных культур. ООО «Sura General Investments» планирует создать сады еще на тысяче гектаров.
Здесь же состоялась презентация сельскохозяйственных проектов, которые будут реализованы в Наманганской области.