Prezident Shavkat Mirziyoyev 30-iyun – Yoshlar kuni munosabati bilan “Yangi O‘zbekiston” bog‘ida o‘tayotgan bayramga tashrif buyurdi.
Bu yerda Amir Temur, Mirzo Ulug‘bek, Al-Xorazmiy, Alisher Navoiy, Zahiriddin Muhammad Bobur, Jaloliddin Manguberdi nomidagi pavilonlar tashkil etilgan. Ularda yoshlarning ilm-fan, ijod, sport va san’at sohalarida erishgan yutuqlari ifodalangan.
Davlatimiz rahbari ushbu ko‘rgazmalar bo‘ylab yurib, ularni ko‘zdan kechirdi. Yoshlar bilan suhbatlashdi.
– Bugungi yoshlarimizning bilimi, harakatlari meni cheksiz quvontiradi. Aslida shunday bo‘lishi ham kerak. Chunki tanangizda buyuk bobolarning qoni oqyapti. Tariximiz o‘ttiz bir yillik emas, uch ming yillik. Ajdodlarimiz ikkita renessansga asos solgan. Endi biz Uchinchi renessans poydevorini qurmoqchimiz. Kimga ishonib? Sizlarga ishonib. Eng katta zaminimiz ta’lim, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bog‘da “Besh tashabbus olimpiadasi” natijalari ham namoyish etildi. Ma’lumki, ushbu musobaqalar O‘zbekiston Prezidentining shu yil 11 apreldagi qaroriga muvofiq yo‘lga qo‘yildi. Uning mahalla, sektor, tuman, shahar, viloyat va respublika bosqichlarida 6 milliondan ziyod o‘g‘il-qizlar qatnashdi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasining Bo‘zatov tumanida bo‘lib o‘tgan «Yoshlar ovozi» tanlovi san’at yo‘nalishlaridagi iste’dodlarni kashf etdi. Prezidentimiz ushbu tanlov g‘oliblari bilan suhbatlashib, ularga muvaffaqiyat tiladi.
Mamlakatimizda yoshlar siyosatiga ustuvor ahamiyat qaratilmoqda. Bu borada alohida davlat tashkiloti – Yoshlar ishlari agentligi tashkil etilgan. Joriy yildan, mahallalarda 9 ming 500 nafar yoshlar yetakchisi faoliyat boshladi.
“Yoshlar daftari”ga kiritilgan 700 mingdan ortiq yigit-qizlarning muammolarini hal etishga 650 milliard so‘m yo‘naltirildi. So‘nggi ikki yilda 174 ming nafar yoshning tadbirkorlik loyihalari uchun 4 trillion 400 milliard so‘m imtiyozli kreditlar berildi. 560 ming nafariga dehqonchilik uchun yer maydoni ajratilib, bandligi ta’minlandi.
Ta’lim sifatini oshirishga ham katta e’tibor qaratilmoqda. Ixtisoslashgan maktablar ko‘lami kengayib, o‘quvchilarga chuqur bilim berilmoqda. Birgina Prezident maktablarini bitirgan yoshlarning 102 nafari xorijdagi yetakchi oliy ta’lim muassasalarida o‘qimoqda.
So‘nggi ikki yilda 400 nafar yoshlar “El-yurt umidi” jamg‘armasi orqali chet elga o‘qishga yuborildi. So‘nggi bir yilda xalqaro fan olimpiadalarida 255 ta medal qo‘lga kiritildi. Joriy yilda 382 nafar yosh sportchimiz nufuzli xalqaro musobaqalarda 419 ta sovrinli o‘rinlarni egalladi.
Bularning barchasi bayram maydonchalarida namoyon bo‘ldi. Shundan so‘ng, Prezident amfiteatr maydoniga kelib, mamlakatimiz yoshlarini bayram bilan tabrikladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev mamlakatimiz o‘g‘il-qizlarini Yoshlar kuni bilan tabriklab, nutq so‘zladi.

В парке также были организованы павильоны имени Амира Темура, Мирзо Улугбека, Аль-Хорезми, Алишера Навои, Захириддина Мухаммада Бабура, Джалолиддина Мангуберди, где представлены изобретения, творчество, спортивное мастерство, художественные выступления молодежи.
Глава государства посетил выставки, ознакомился с их экспозицией, побеседовал с молодежью.
- Знания, энергичность нашей сегодняшней молодежи бесконечно радуют меня. Так и должно быть. Потому что в ваших жилах течет кровь великих предков. Наша история насчитывает не тридцать один год, а целых три тысячелетия. Наши предки положили начало двум ренессансам. Теперь мы собираемся построить фундамент Третьего ренессанса. На кого мы полагаемся? На вас. Наша самая важная опора при этом – образование, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В парке представлены и результаты олимпиады Пяти инициатив. Как известно, эти соревнования начали проводиться в соответствии с постановлением Президента Узбекистана от 11 апреля текущего года. В районных, секторальных, районных, городских, областных и республиканском этапе олимпиады приняли участие более 6 миллионов молодых людей.
Прошедший в Бузатауском районе Республики Каракалпаксан конкурс “Ёшлар овози” раскрыл множество талантов. Президент побеседовал с победителями конкурса, пожелал им удачи.
В нашей стране молодежная политика - в приоритете. В связи с этим была создана отдельная государственная организация - Агентство по делам молодежи. Начиная с текущего года в махаллях начали работать 9,5 тысячи лидеров молодежи.
На решение проблем более 700 тысяч юношей и девушек, включенных в «Молодежную тетрадь», направлено 650 миллиардов сумов. За последние два года на бизнес-проекты 174 тысяч молодых людей выдано льготных кредитов на сумму 4 триллиона 400 миллиардов сумов. 560 тысячам молодых людей выделены земли для ведения сельского хозяйства, обеспечена их занятость.
Большое внимание уделяется также повышению качества образования. Расширяется масштаб деятельности специализированных школ, в которых учащиеся получают углубленные знания. Одни только Президентские школы уже выпустили 102 молодых людей, которые поступили в ведущие зарубежные вузы.
За последние два года через фонд «Эл-юрт умиди» на обучение за границу отправлено 400 молодых людей. В прошлом году на международных научных олимпиадах было завоевано 255 медалей. В этом году 382 наших юных спортсмена завоевали 419 призов на престижных международных соревнованиях.
Все это нашло свое отражение в павильонах праздника. Затем Президент прибыл в амфитеатр и поздравил молодежь страны с праздником.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 29 июня провел телефонный разговор с Председателем Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.