O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22-may kuni mamlakatimizda rasmiy tashrif bilan bo‘lib turgan Rossiya Federatsiyasi mudofaa vaziri Sergey Shoyguni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlar ekan, O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari izchil mustahkamlanib borayotgani, shuningdek, amaliy hamkorlik tomonlarni qiziqtirgan barcha yo‘nalishlarda jadal sur’atlar bilan rivojlanayotganini chuqur mamnuniyat bilan qayd etdi.
Ikki mamlakat idoralari, hududlari va ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi aloqalar faollashgani, iqtisodiyotning turli tarmoqlari hamda ijtimoiy sohada istiqbolli kooperatsiya dasturlari va loyihalari amalga oshirilayotgani, madaniy-gumanitar sohada samarali hamkorlik qilinayotgani alohida ta’kidlandi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi harbiy va harbiy-texnikaviy hamkorlikni, jumladan, vazirliklararo sheriklikni yanada kengaytirish, ikki tomonlama tadbirlar o‘tkazish, professional harbiy kadrlar tayyorlash va boshqa masalalar ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, xalqaro siyosat va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Mudofaa vaziri Sergey Shoygu davlatimiz rahbariga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
O‘zbekiston Qurolli Kuchlarini modernizatsiya qilish va mudofaa qobiliyatini mustahkamlash borasida amalga oshirilayotgan keng miqyosli islohotlar qo‘llab-quvvatlanishi bildirildi. Mamlakatimizning mintaqaviy xavfsizlik, barqarorlik va izchil taraqqiyotni ta’minlashga doir tashabbuslari yuqori baholandi.
Rossiya mamlakatlarimiz va xalqlarimiz farovonligi yo‘lida O‘zbekiston Respublikasi bilan Rossiya Federatsiyasi o‘rtasidagi keng ko‘lamli va o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish va mustahkamlashga tayyor ekani qayd etildi.

Сегодня, 22 мая, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял министра обороны Российской Федерации Сергея Шойгу, находящегося в нашей стране с официальным визитом.
Тепло приветствуя гостя, Глава нашего государства выразил глубокое удовлетворение последовательным укреплением узбекско-российских отношений стратегического партнёрства и союзничества, а также высокой динамикой развития практического сотрудничества по всем направлениям, представляющим взаимный интерес.
Особо отмечены интенсификация контактов и обменов между ведомствами, регионами и деловыми кругами двух стран, совместная реализация перспективных программ и проектов кооперации в различных отраслях экономики и социальном секторе, плодотворное взаимодействие в культурно-гуманитарной сфере.
В ходе беседы были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения военного и военно-технического сотрудничества между Узбекистаном и Россией, в том числе тесного межведомственного партнёрства, проведения двусторонних мероприятий, профессиональной подготовки военных кадров и другие.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным аспектам международной политики и региональной повестки.
Министр обороны Сергей Шойгу выразил благодарность Главе нашего государства за радушный приём и передал искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Российской Федерации Владимира Путина.
Выражена поддержка проводимым в республике масштабным реформам по модернизации Вооружённых Сил и укреплению обороноспособности нашей страны, а также высоко оценены инициативы Узбекистана по обеспечению региональной безопасности, стабильности и устойчивого развития.
Подчеркнута готовность российской стороны к дальнейшему расширению и углублению полномасштабного и взаимовыгодного сотрудничества между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией на благо двух стран и народов.