Markazda 10 ta davolash korpusi bo‘lib, 370 ta o‘ringa ega. Bu yerda yiliga 9 mingdan ortiq bemorga statsionar, 43 ming nafariga ambulator tartibda xizmat ko‘rsatilmoqda.
Toshkent va Qo‘qon shaharlari, Qoraqalpog‘iston va viloyatlarda markazning hududiy filliallari tashkil etilgan. Ularning har birida palliativ yordam bo‘limlari ochilgan. Ilk bor, barcha hududiy onkologik muassasalar jami 22 ta zamonaviy nur terapiyasi uskunalari bilan jihozlandi. Tibbiyot markazi bilan barcha filiallar o‘rtasida telemeditsina amaliyoti yo‘lga qo‘yilgan. So‘nggi uch yilda tizimdagi 150 nafar mutaxassis nufuzli xorijiy klinikalarda davlat hisobidan malaka oshirgan.
Bemorlar uchun eng qiyini kerakli dorilarni topish va sotib olishdir. Shu bois bu borada davlat tomonidan ham ko‘mak ko‘rsatilmoqda. Onkologiya xizmati uchun dori-darmon va sarflov vositalariga 2016-yilda 8 milliard so‘m ajratilgan bo‘lsa, 2021-yilda bu ko‘rsatkich qariyb 62 milliard so‘mga yetgan.
Davlatimiz rahbari markazda davolanayotgan bolalarga shifo tilab, ota-onalariga dalda berdi.
- Bu bir sinov. Ana shu sinovlardan bardosh bilan o‘tib, tezroq sog‘ayib, uyga qaytsalaringiz, hammamiz xursand bo‘lamiz. Men bolalar, yoshlar haqida ko‘p gapiraman, ularga katta umidlar bog‘layman. Ilohim, mana shu bolalarning ham kasalligi esdan chiqib, xalqimizga xizmat qiladigan farzandlar bo‘lib yetishsin. Ulug‘ ayyom kunlarida Xudodan shuni so‘raymiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident markazning hozirgi imkoniyatlari yetarli emasligini ta’kidlab, Toshkent tibbiyot akademiyasi klinikasining bo‘sh turgan hududida Respublika onkologiya markazining yangi binolarini barpo etish bo‘yicha topshiriq berdi.
Shu yerda onkologiya tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Kasalliklarni erta aniqlash maqsadida mobil brigadalar tuzib, xavf guruhiga kiruvchi aholi uchun profilaktik ko‘riklar o‘tkazish zarurligi ta’kidlandi. Buning uchun har bir hududga mobil mammograflar va pozitron-emission tomograflar yetkazib beriladi. Saraton kasalliklarini erta aniqlaydigan laboratoriyalar tashkil etilib, maxsus onkomarkerlar tekshiruvlari yo‘lga qo‘yiladi.
Ikkinchi asosiy masala - davolash sifatini oshirish. Shu maqsadda joylardagi onkologiya va gematologiya shifoxonalarini ta’mirlab, zamonaviy uskunalar bilan jihozlash, malakali mutaxassislarni jalb qilish vazifasi belgilandi. Kasallik oqibatida oyoq-qo‘li amputatsiya bo‘lgan bemorlarni protez mahsulotlari bilan ta’minlash masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi va viloyat hokimlari, shifokorlar o‘z hududlarida onkologik va gematologik kasalliklarni davolashni yaxshilash bo‘yicha takliflarini bildirdi.
Mazkur barcha vazifa va takliflarni inobatga olgan holda, onkologik va gematologik kasalliklarni davolashni tubdan o‘zgartirish bo‘yicha Prezident qarori qabul qilinadigan bo‘ldi.
Videoselektordan so‘ng, davlatimiz rahbari Toshkent tibbiyot akademiyasi hududiga borib, Onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi binosi uchun mo‘ljallangan joyni ko‘rdi. Yangi binoni Janubiy Koreya tajribasi va loyihasi asosida qurish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Ayni kunlarda xalqimiz Ramazon hayitini tinchlik-xotirjamlikda, shukronalik bilan bayram qilmoqda. O‘zaro mehr-oqibat yanada oshib, ehtiyojmand oilalarga muruvvat ko‘rsatish, bemorlar holidan xabar olishdek savob ishlar ko‘paymoqda.
14.05.2021Keyingisi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahrining Uchtepa tumanidagi Tepaqo‘rg‘on mahallasi hayoti bilan tanishdi.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр онкологии и радиологии.
Центр располагает 10 лечебными корпусами на 370 коек. За год здесь оказывают стационарную помощь более чем 9 тысячам больным, амбулаторную помощь 43 тысячам пациентам.
Действуют местные филиалы центра в Ташкенте и Коканде, Каракалпакстане и областях. В каждом филиале открыты отделения паллиативной помощи. Впервые все 22 онкологических учреждения на местах были оснащены современными аппаратами лучевой терапии. Между центром и всеми филиалами налажена телемедицина. За последние три года 150 специалистов сферы прошли обучение за счет государства в престижных зарубежных клиниках.
Чаще всего пациенты сталкиваются с проблемой поиска и приобретения лекарств. Поэтому государство расширяет помощь в этом вопросе. Если в 2016 году на приобретение лекарств и оборудования онкологического направления было выделено 8 миллиардов сумов, то в 2021 году эта цифра достигла почти 62 миллиардов сумов.
Глава государства пожелал лечащимся в центре детям скорейшего выздоровления, выразил слова поддержки их родителям.
- Это испытание. Мы все будем счастливы, если вы поборете эту беду, побыстрее вылечитесь и вернетесь домой. Я много говорю о детях и молодежи, возлагаю на них большие надежды. Пусть и эти дети поскорее оставят болезнь позади и станут в будущем людьми, готовыми послужить нашему народу. Это то, о чем мы просим у Всевышнего в эти светлые праздничные дни, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Отметив, что нынешние возможности центра недостаточны, Президент поручил построить новые корпусы Республиканского центра онкологии на свободной территории клиники Ташкентской медицинской академии.
Здесь же состоялось видеоселекторное совещание по мерам совершенствования системы онкологической помощи.
Подчеркнута необходимость создания мобильных бригад для раннего выявления заболеваний и проведения профилактических осмотров людей из группы риска. Для этого в каждый регион будут доставлены мобильные маммографы и позитронно-эмиссионные томографы. Будут созданы лаборатории для раннего выявления рака и проводиться тесты на онкомаркеры.
Второй ключевой вопрос - улучшение качества лечения. Для этого поставлена задача отремонтировать местные онкологические и гематологические больницы, оснастить их современным оборудованием и привлечь квалифицированных специалистов. Обсужден также вопрос обеспечения протезами пациентов, у которых конечности были ампутированы в результате заболевания.
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан и хокимы областей, врачи высказали предложения по совершенствованию лечения онкологических и гематологических заболеваний в своих регионах.
С учетом поставленных задач и прозвучавших предложений будет принято постановление Президента касательно кардинального преобразования системы лечения онкологических и гематологических заболеваний.
После совещания глава государства посетил Ташкентскую медицинскую академию и осмотрел место строительства будущего нового здания медицинского центра онкологии и радиологии. Даны указания по использованию при проектировании и строительстве южнокорейского опыта.
В эти дни наша страна в мире и спокойствии празднует Рамазан хайит. Все более ярко проявляются присущие нашему народу доброта и душевная щедрость, стремление помочь нуждающимся семьям, навестить и поддержать больных.