Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida sanoat tarmoqlaridagi 9 oylik natijalar va yil yakunigacha bajarilishi lozim boʻlgan vazifalar muhokamasi boʻyicha videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Pandemiya oqibatlari sanoat ishlab chiqarish surʼatlariga ham taʼsir oʻtkazmay qolmadi. Shu bois davlatimiz tomonidan har bir tarmoqni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha tezkor choralar koʻrildi. Karantin davrida ham ishlab chiqarish davom etdi. Bularning natijasida sanoatda yuzaga kelishi mumkin boʻlgan jiddiy yoʻqotishlarning oldi olindi.
Eʼtiborlisi, iqtisodiyotda yuqori qoʻshilgan qiymatni taʼminlovchi qayta ishlash sanoatida 9 oyda qariyb 3 foiz oʻsish qayd etildi. Xususan, elektr texnikasi ishlab chiqarish 25 foiz, toʻqimachilik mahsulotlari 12 foiz, metall rudalari qazish 7 foiz va qurilish materiallari 6 foizga oʻsdi.
Shuningdek, avtomobillar 1,5 baravar, elektr texnikasi mahsulotlari 1,3 barobar, toʻqimachilik tovarlari 16 foiz, mis sim 15 foiz koʻp eksport qilindi.
Natijada yalpi ichki mahsulotning oʻsish surʼati 0,4 foiz ijobiy darajada saqlab qolindi va byudjet daromadi 1,9 trillion soʻm ortigʻi bilan bajarilishiga erishildi.
Shu bilan bir qatorda, ayrim tarmoq va hududlarda ishlab chiqarishda qoloqlikka yoʻl qoʻyilgani oqibatida sanoat mahsulotlari boʻyicha umumiy koʻrsatkich 2,7 foizga kamaygan.
Yigʻilishda bunga sabab boʻlgan omillar tanqidiy tahlil qilinib, yil yakunigacha ishlab chiqarish hajmlarini taʼminlash chora-tadbirlari koʻrib chiqildi. Shu bilan birga, sanoat tarmoqlari va hududlarda yana qanday zaxiralar borligi, ularni ishga solish uchun nimalar qilish kerakligi batafsil muhokama qilindi. Pirovard maqsad – eksport, daromad, manfaat.
– Sanoat korxonalari boshqaruv tizimida muammolar bor. Mahsulotlar tannarxini tushirish kerak. Bu raqobat muhitini yaratishning muhim asosidir, – deya taʼkidladi Prezident.
Avval neft-gaz tarmogʻidagi ishlar tahlil qilindi. Qoloqlikka yoʻl qoʻygan korxonalar faoliyati tanqidiy baholanib, rahbarlarning lavozimlariga loyiqlik masalasi koʻrib chiqildi.
Yil yakuni bilan tabiiy gaz qazib olishni koʻpaytirish, ichki bozorga qoʻshimcha gaz yetkazib berish boʻyicha topshiriqlar berildi. Shuningdek, 740 ming tonna neft va kondensat qazib olish, 203 ming tonna suyultirilgan gaz va 125 ming tonna polietilen ishlab chiqarish vazifasi qoʻyildi.
“Oʻzkimyosanoat” korxonalarida hali rezervlar mavjudligi, ishlab chiqarish hajmini oshirib, eksportga yoʻnaltirish zarurligi taʼkidlandi. Qoʻqon superfosfat zavodining birinchi bosqichini modernizatsiya qilish, “Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyatida ammiak va karbamid kompleksini ishga tushirish choralari belgilandi.
“Oʻzavtosanoat” boshqaruviga oʻtgan qishloq xoʻjaligi mashinasozligi tarmogʻida traktor va seyalkalar ishlab chiqarish 2 barobar kamaygani koʻrsatib oʻtildi. IV chorakda avtomobillar ishlab chiqarishni 62 mingtaga yetkazib, 165 million dollarlik eksport qilish, butlovchi va ehtiyot qismlarni xorijiy bozorlarga sotishni yoʻlga qoʻyish zarurligi aytildi. Xalqaro ekspertlar bilan birga avtomobil sanoatini rivojlantirish strategiyasini ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi.
Qurilish materiallari, elektr texnikasi va yengil sanoatda ham hali ishlatilmagan zaxiralar bor.
Masalan, qurilish materiallari boʻyicha yil yakunigacha 11 ta loyiha amalga oshiriladi. Bu orqali yangi mahsulotlar oʻzlashtirilib va mavjud korxonalar quvvati oshirilib, import oʻrnini qoplashga erishiladi.
Elektr texnikasi sanoatida 12 xil mahsulotni mahalliylashtirish loyihasi rejalashtirilgan. Davlatimiz rahbari ushbu quvvatlarni tezroq ishga tushirib, raqobatni taʼminlash, tovarlar narxini arzonlashtirib, eksportni kengaytirish muhimligini aytdi.
“Oʻztoʻqimachiliksanoat” uyushmasiga mavjud quvvatlarni toʻla ishga solish, 100 dan ziyod yangi korxonaga AQSH va Yevropada tan olingan xalqaro sertifikatlar olishda koʻmaklashib, ularni eksportga jalb qilish vazifasi qoʻyildi.
Bozor mexanizmlari toʻliq kirib bormagan tarmoqlarni transformatsiya qilish dolzarb boʻlib bormoqda. Shu bois Prezidentimiz sanoat korxonalari faoliyatini takomillashtirish, xalqaro boshqaruv tizimini joriy etish boʻyicha koʻrsatmalar berdi.
Yigʻilishda hududiy sanoat korxonalarida mavjud rezervlardan foydalanib, qoʻshimcha ishlab chiqarishni yoʻlga qoʻyish masalalari ham muhokama qilindi.
Oʻtgan 9 oyda mahalliylashtirish borasida 55 ta hududiy loyiha ijrosi kechikkan, 144 ta loyiha boʻyicha ishlab chiqarish hajmi taʼminlanmagan. Oqibatda 720 milliard soʻmlik mahsulot tayyorlash imkoniyati yoʻqotilgan.
Tegishli vazirlik va hokimliklarga qoloqlikka yoʻl qoʻyilgan loyihalardagi muammolarni bartaraf etish, import oʻrnini bosuvchi yangi istiqbolli yoʻnalishlarni oʻrganib, mahalliylashtirish dasturiga kiritish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Umuman, qolgan uch oyda qiymati 7 milliard dollarlik 80 ta tarmoq va 44 ta hududiy yirik loyihani ishga tushirish muhimligi taʼkidlandi.
Yigʻilishda ishlab chiqarishni kengaytirish orqali eksport hajmini oshirish masalasiga alohida eʼtibor qaratildi.
– Bugun eksportchi korxonalarni moliyaviy qoʻllab-quvatlashni kengaytirish boʻyicha farmonni imzoladim. Endi bunday korxonalar uchun yangi tashkil qilinayotgan Eksportni qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasi orqali qoʻshimcha mablagʻlar ajratiladi. Shu maqsadda jamgʻarmaga 100 million dollar berilmoqda. Bu, oʻz navbatida, mahsulotlarni tashqi bozorlarga uzluksiz yetkazib berish uchun korxonalarning aylanma mablagʻlariga yoʻnaltiriladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bosh vazir oʻrinbosarlariga bu boradagi vazifalarni tezkor, samarali va manzilli hal qilib borib, yil yakuniga belgilangan koʻrsatkichlarni taʼminlash boʻyicha topshiriqlar berildi.

Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание, посвященное обсуждению продуктивности отраслей промышленности за 9 месяцев текущего года и задач на период до конца года.
Последствия пандемии серьезно сказались и на темпах промышленного производства. В связи с этим государством были приняты безотлагательные меры по поддержке каждого сектора. Производственные мощности продолжали работать и в период карантина. В результате удалось обезопасить промышленность от значительных потенциальных потерь.
Примечательно, что перерабатывающая промышленность, обеспечивающая высокую добавленную стоимость в экономике, за 9 месяцев выросла почти на 3 процента. В частности, производство электротехники увеличилось на 25 процентов, текстиля – на 12 процентов, добыча металлических руд – на 7 процентов, производство строительных материалов – на 6 процентов.
Кроме того, экспорт автомобилей вырос в 1,5 раза, электротехники – в 1,3 раза, текстильных изделий – на 16 процентов, медных проводов – на 15 процентов.
Как следствие, сохранилась положительная динамика роста внутреннего валового продукта – 0,4 процента, а доходы бюджета выполнены с профицитом в 1,9 триллиона сумов.
Вместе с этим в некоторых отраслях и регионах допущены недочеты, вследствие чего общий объем промышленного производства уменьшился на 2,7 процента.
На совещании критически проанализированы факторы, ставшие причиной спада, рассмотрены меры по обеспечению объемов производства до конца года. Подробно рассмотрены, в частности, незадействованные в отраслях и регионах резервы и необходимые для их мобилизации меры. Конечная цель – экспорт, доход, выгода, экономический эффект.
– Имеются проблемы в системе управления промышленными предприятиями. Нужно снижать себестоимость продукции. Это важная основа для создания конкурентной среды, – отметил Президент.
В первую очередь проанализировано состояние нефтегазовой отрасли. Критике подвергнута деятельность отстающих предприятий, рассмотрен вопрос соответствия их руководителей занимаемой ими должности.
Поручено обеспечить к концу года наращивание добычи природного газа и дополнительные поставки газа на внутренний рынок. Поставлена задача добыть 740 тысяч тонн нефти и конденсата, произвести 203 тысячи тонн сжиженного газа и 125 тысяч тонн полиэтилена.
В системе «Узкимёсаноат» имеются большие резервы для увеличения производства и экспорта, указано на совещании. Поручено принять меры по модернизации первой очереди Кокандского суперфосфатного завода и запуску аммиачно-карбамидного комплекса в АО «Навоиазот».
Подчеркнуто, что в отрасли сельскохозяйственного машиностроения, переданной в управление АО «Узавтосаноат», вдвое снизилось производство тракторов и сеялок. Отмечена необходимость довести в IV квартале производство автомобилей до 62 тысяч единиц, осуществить экспорт на 165 миллионов долларов, а также начать реализацию комплектующих и запчастей на внешнем рынке. Поручено разработать совместно с международными экспертами стратегию развития автомобильной промышленности в стране.
Указано на наличие неиспользованных резервов в производстве строительных материалов, электротехники и в легкой промышленности.
Так, до конца года будет реализовано 11 проектов по стройматериалам. Благодаря этому будет освоен выпуск новых видов продукции, увеличатся мощности предприятий и будет достигнуто замещение импорта.
В электротехнической отрасли планируется локализовать 12 видов продукции. Глава государства подчеркнул важность скорейшего введения в строй этих мощностей, обеспечения конкуренции, снижения себестоимости и расширения экспорта товаров.
Перед ассоциацией «Узтукимачиликсаноат» поставлена задача в полной мере загрузить имеющиеся мощности, оказать свыше 100 новым предприятиям содействие в получении международных сертификатов, признаваемых в США и Европе, ориентировать их продукцию на экспорт.
Все большее значение приобретает трансформация отраслей, в которых не в полной мере утверждены рыночные механизмы. В связи с этим, Президент дал указания по совершенствованию деятельности промышленных предприятий, внедрению международной системы менеджмента.
На совещании также обсуждены вопросы создания дополнительных производств за счет имеющихся резервов промышленных предприятий в регионах.
За последние 9 месяцев нарушены сроки реализации 55 региональных проектов локализации, не обеспечены целевые объемы производства по 144 проектам. В результате упущена возможность выпуска продукции на 720 миллиардов сумов.
Соответствующим министерствам и хокимиятам поручено решить проблемы в отстающих проектах, изучить новые перспективные направления импортозамещения и включить их в программу локализации.
Подчеркнута важность реализации крупных 80 отраслевых и 44 региональных проектов на сумму 7 миллиардов долларов за оставшиеся три месяца 2020 года.
Рассмотрен вопрос увеличения экспорта за счет расширения производства.
– Сегодня я подписал указ о расширении финансовой поддержки предприятий-экспортеров. Теперь для таких предприятий будут выделены дополнительные средства через создаваемый ныне Фонд поддержки экспорта. На эти цели фонду выделяется 100 миллионов долларов. Они будут направлены на формирование оборотных средств предприятий для бесперебойной поставки продукции на внешний рынок, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Заместителям Премьер-министра даны поручения по оперативному и адресному решению поставленных задач, а также достижению намеченных на конец года показателей.