O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Vengriya Bosh vaziri Viktor Orban muzokaralarni ikki mamlakat rasmiy delegatsiyalari ishtirokida davom ettirdilar.
Davlatimiz rahbari pandemiya sharoitiga qaramay Vengriyadan shunday katta delegatsiya kelgani o‘zaro do‘stlik va hurmat mustahkam ekanidan dalolat berishini ta’kidladi.
O‘zbek va vengr xalqlarini mushtarak tarixiy ildizlar, yaqin hamkorlik rishtalari birlashtirib keladi. Bugungi kunda esa Vengriya O‘zbekistonning Yevropadagi muhim sheriklaridan biri hisoblanadi. Birgalikdagi intilish va amaliy ishlar natijasida bu sheriklik yildan yilga mustahkamlanib bormoqda.
So‘nggi to‘rt yilda ikki mamlakat o‘rtasidagi o‘zaro savdo aylanmasi hajmi salkam uch barobarga o‘sgan. Murakkab pandemiya sharoitiga qaramay, o‘tgan yili ham bu ijobiy dinamika saqlab qolingan.
Ishbilarmonlar va hududlar o‘rtasida yaqin aloqalar yo‘lga qo‘yilgani bunda muhim omil bo‘lmoqda. Xususan, shu yil fevral oyida Budapeshtda iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishi va biznes-forum o‘tkazilgan edi. Kecha Toshkentda ikki mamlakat Ishbilarmonlar kengashining birinchi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Muzokarada ikki tomonlama hamkorlik bobida hali ishga solinmagan juda katta imkoniyatlar borligi ta’kidlandi. Shu bois asosiy e’tibor savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va moliyaviy aloqalarni yanada rivojlantirish masalalariga qaratildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev mamlakatlarimiz o‘rtasidagi tovar ayirboshlashni ko‘paytirish, savdo hajmi muvozanatini tenglashtirish, zarur mahsulotlarni o‘zaro yetkazib berishni ko‘paytirish muhimligini ta’kidladi.
Bu borada Budapeshtda tashkil etilayotgan O‘zbekiston-Vengriya savdo uyi imkoniyatlaridan samarali foydalanish zarurligi qayd etildi.
Sanoat kooperatsiyasi – hamkorlikning yana bir ustuvor yo‘nalishidir. Vengriyaning ilg‘or tajribasi asosida O‘zbekistonda oziq-ovqat sanoati, farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash, kimyo va mashinasozlik sohalarida yangi loyihalarni amalga oshirishga kelishib olindi.
Hududlar o‘rtasidagi aloqalar ham rivojlanmoqda. Samarqand va Jizzax viloyatlarida iqtisodiy va ijtimoiy sohalarni modernizatsiya qilish, jumladan, qishloq xo‘jaligini sanoatlashtirish, eksport salohiyatini oshirish borasida Vengriya tajribasini tatbiq etish mo‘ljallanmoqda. Shu maqsadda Vengriyadan yuqori malakali ekspertlar guruhi O‘zbekistonga keldi.
Davlatimiz rahbari ikki mamlakat hududlari o‘rtasida sheriklik aloqalarini o‘rnatish, har yili Mintaqalar forumini o‘tkazish taklifini bildirdi.
Vengriya qishloq xo‘jaligi, mevalarni saqlash va qayta ishlash, baliqchilik hamda urug‘chilik sohalaridagi ilg‘or tajriba va texnologiyalar bilan almashishga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuvda madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish masalalariga ham katta e’tibor qaratildi.
Mamlakatlarimiz sog‘liqni saqlash, ilm-fan va ta’lim bo‘yicha tajriba almashib kelmoqda. Joriy o‘quv yilida o‘zbekistonlik talabalar uchun Vengriyadagi oliy o‘quv yurtlarida 100 dan ortiq grant ajratilgan. Joriy yilda Toshkentda Debretsen universiteti ish boshlaydi.
Bu sohalardagi ishlarni izchil davom ettirish, ilm-fan va madaniyat muassasalari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga kelishib olindi.
Tomonlar Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi kabi xalqaro va mintaqaviy tuzilmalar doirasida ham bir-birini qo‘llab-quvvatlab kelmoqda.
Mutasaddilarga muzokaralarda erishilgan kelishuvlar ijrosini to‘liq ta’minlash uchun “yo‘l xaritasi” ishlab chiqish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан продолжили переговоры с участием официальных делегаций двух стран.
Глава государства с удовлетворением отметил, что приезд многочисленной венгерской делегации несмотря на условия пандемии свидетельствует о прочной дружбе и взаимном уважении наших стран.
Народы Узбекистана и Венгрии связывают общие исторические корни, тесные партнерские связи. Сегодня Венгрия является одним из важных партнеров Узбекистана в Евросоюзе. Благодаря взаимным усилиям и практическому взаимодействию это партнерство с каждым годом укрепляется.
За последние четыре года объем торговли между двумя странами увеличился почти в три раза. Несмотря на сложные обстоятельства пандемии в прошлом году удалось сохранить эту положительную динамику.
Важным фактором в этом выступает тесное взаимодействие деловых людей и регионов. В частности, в феврале текущего года в Будапеште прошли очередное заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству и бизнес-форум. Вчера в Ташкенте состоялось первое заседание узбекско-венгерского Делового совета.
В ходе переговоров отмечено наличие огромных незадействованных возможностей для сотрудничества. Основное внимание уделено вопросам дальнейшего укрепления торгово-экономических, инвестиционных и финансовых связей.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил важность наращивания товарооборота, устранения дисбаланса в двусторонней торговле, осуществления взаимных поставок востребованной продукции.
Подчеркнута необходимость эффективного использования возможностей создаваемого в Будапеште Узбекско-Венгерского торгового дома.
Промышленная кооперация – еще один приоритет сотрудничества. Достигнуты договоренности о реализации в Узбекистане новых проектов в области пищевой промышленности, фармацевтики, переработки сельхозпродукции, химии и машиностроения с применением передового опыта Венгрии.
Развивается и межрегиональное взаимодействие. Так, в Самаркандской и Джизакской областях планируется внедрение венгерского опыта по модернизации экономики и социальной сферы, индустриализации сельского хозяйства, повышению экспортного потенциала. С этой целью из Венгрии прибыла группа высококвалифицированных экспертов.
Президент Узбекистана предложил установить партнерские связи между регионами двух стран и проводить ежегодно Форум регионов.
Венгерской стороной выражена готовность к обмену передовым опытом и технологиями в области сельского хозяйства, хранения и переработки фруктов, рыбоводства и семеноводства.
Отдельное внимание на встрече уделено вопросам развития культурно-гуманитарного сотрудничества.
Между нашими странами налажен обмен опытом в сферах здравоохранения, науки и образования. В нынешнем учебном году студенты из Узбекистана получили более 100 грантов для обучения в вузах Венгрии. В этом году в Ташкенте начнет свою работу Дебреценский университет.
На переговорах достигнута договоренность о последовательном продолжении сотрудничества в этом направлении, дальнейшем укреплении связей между учреждениями науки и культуры.
Стороны тесно взаимодействуют и поддерживают друг друга в рамках международных и региональных структур, таких как Организация Объединенных Наций, Совет сотрудничества тюркоязычных государств.
Ответственным лицам поручено разработать “дорожную карту” по полномасштабной реализации достигнутых на переговорах договоренностей.