Qarshi shahrida xalq deputatlari Qashqadaryo viloyati kengashining navbatdan tashqari sessiyasi bo‘lib o‘tmoqda.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etmoqda.
- O‘tgan yili 11-oktabrda bo‘lgan saylovoldi uchrashuvida, sizlar bilan birga Qashqadaryoni kelgusi besh yilda rivojlantirish va aholi hayotini yaxshilash bo‘yicha katta maqsadlarni qo‘ygan edik, - dedi Prezident. - Kecha Qashqadaryoni ertalabdan kechgacha aylanib, odamlarning ko‘ziga qarab, shu rejalarimizga odamlar ishonyaptimi, o‘zgarishlarni sezyaptimi, deb e’tibor berdim. Bularni kim qiladi? Rahbar qiladi - fidoyi, xalqini sevadigan, elni birlashtiradigan rahbar. Agar fidoyi hokim kelsa, odamlar darrov sezadi.
Davlatimiz rahbari hozirgi tahlikali zamonda ichki imkoniyatlarga tayanish va ularni samarali ishga solish zarurligini ta’kidladi.
- Qayerga uddaburron rahbar qo‘yilgan bo‘lsa, natija bo‘layapti. Qashqadaryoga, 3 yarim milliondan ko‘p aholisi bo‘lgan elga rahbar bo‘lish oson emas. Bunday rahbar topish ham oson emas. Qashqadaryoning yeri boy, tuprog‘i unumdor, odamlari mehnatkash. Faqat ularni birlashtirib, yelkadosh bo‘lib, halol ishlash kerak. Hokimni hokim qiladigan, uni ishini ko‘rsatadigan shu xalq. Mahalliy deputatlar, nuroniylar, umuman, odamlar befarq bo‘lmasa, Qashqadaryoning qadamlari tezlashadi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Sessiyada tashkiliy masala ko‘rildi. Davlatimiz rahbari 2021-yil noyabr oyidan buyon Qashqadaryo viloyati hokimi vazifasini bajarib kelayotgan Azimov Murotjon Berdialiyevich nomzodini viloyat hokimi lavozimiga tavsiya etdi.
M.Azimov 1976-yilda Qashqadaryo viloyati Kitob tumanida tug‘ilgan. Buxoro viloyati prokurori, Bosh prokuror o‘rinbosari va birinchi o‘rinbosari, Davlat bojxona qo‘mitasi raisi vazifalarida ishlagan.
Xalq deputatlari, mehnat faxriylari, xotin-qizlar, yoshlar so‘zga chiqib, nomzodni qo‘llab-quvvatladi. Ovozga qo‘yish natijalariga ko‘ra, Murotjon Azimov Qashqadaryo viloyatining hokimi etib tasdiqlandi.

В городе Карши проходит внеочередная сессия Кашкадарьинского областного кенгаша народных депутатов.
- На предвыборной встрече 11 октября прошлого года мы вместе с вами поставили большие задачи по развитию Кашкадарьи и улучшению жизни людей на ближайшие пять лет, — сказал Президент. - Вчера я с утра до вечера ездил по Кашкадарье, встречался с людьми и старался понять: верят ли люди в наши планы, чувствуют ли перемены. Как добиться этого? Нужен самоотверженный руководитель, который любит народ и объединяет его. Когда приходит самоотверженный хоким, люди сразу чувствуют это.
Глава государства подчеркнул необходимость опираться на внутренние возможности и эффективно их использовать в нынешнее непростое время.
- Где работает умный руководитель, там виден результат. Нелегко быть руководителем Кашкадарьи - региона с населением более 3,5 миллиона человек. Найти такого руководителя тоже непросто. У Кашкадарьи богатые недра, плодородная земля, трудолюбивый народ. Необходимо лишь объединить людей, подставить им плечо и работать добросовестно. Люди делают хокима хокимом, они - зеркало его работы. Если у местных депутатов, старейшин и общественности в целом будет чувство сопричастности, развитие Кашкадарьи ускорится, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На сессии рассмотрен организационный вопрос. Глава государства рекомендовал Азимова Муротжона Бердиалиевича, исполняющего обязанности хокима Кашкадарьинской области с ноября 2021 года, на должность главы региона.
М.Азимов родился в 1976 году в Китабском районе Кашкадарьинской области. Работал прокурором Бухарской области, заместителем и первым заместителем Генерального прокурора, председателем Государственного таможенного комитета.
Взявшие слово народные депутаты, ветераны труда, женщины и молодежь выступили в поддержку кандидата. По результатам голосования Муротжон Азимов утвержден хокимом Кашкадарьинской области.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил махаллю "Камаши" Касбинского района.
Президент Шавкат Мирзиёев 22 апреля принял участие во внеочередной сессии Кашкадарьинского областного кенгаша.