Nurafshon shahrida xalq deputatlari Toshkent viloyati kengashining navbatdan tashqari sessiyasi bo‘lib o‘tmoqda. Sessiyada O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etmoqda.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida yig‘ilganlarni yaqinlashib kelayotgan Navro‘z bayrami bilan tabrikladi. Toshkent viloyati mamlakatimiz taraqqiyotida yetakchi o‘rin tutishini ta’kidladi.
- Toshkent viloyatida sanoat, qishloq xo‘jaligi, savdo, xizmat ko‘rsatish bo‘yicha ulkan salohiyat bor. Shuning uchun viloyatga juda katta marra qo‘yganmiz. Lekin, shunga yarasha natija sezilmayapti, o‘rta bo‘g‘in rahbarlari «aravani tortolmayapti». Endi bizga faqat paxta, g‘alla deb yuraveradigan hokimlar kerak emas. Paxta bilan g‘allani manfaat qilishi kerak. Hokim esa hozirgi zamonga munosib, ustuvor yo‘nalishlarni yaxshi biladigan va joy-joyiga qo‘yadigan, viloyatdagi 2 million 994 ming aholini rozi qiladigan bo‘lishi zarur, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Sessiyada tashkiliy masala ko‘rildi. Davlatimiz rahbari Toshkent viloyati hokimi vazifasini bajarib kelayotgan Davron Xidoyatov nomzodini viloyat hokimi lavozimiga tavsiya etdi.
D.Xidoyatov 1976-yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan. 1996-2009-yillarda bank tizimida, 2014-yilgacha avtosanoat tarmog‘ida faoliyat yuritgan. 2014-2020-yillarda Xususiylashtirish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisi, Chilonzor tumani hokimi, Toshkent shahar hokimining birinchi o‘rinbosari lavozimlarida ishlagan.
Xalq deputatlari, viloyat faollari so‘zga chiqib, nomzod haqida fikrlarini bildirdi. Ovozga qo‘yish natijalariga ko‘ra, Davron Xidoyatov Toshkent viloyatining hokimi etib tasdiqlandi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Yuqori Chirchiq tumanidagi “Yevro Global Invest” mas’uliyati cheklangan jamiyati faoliyati bilan tanishdi.
18.03.2021Keyingisi
Xalq deputatlari kengashi sessiyasida Toshkent viloyatini kompleks rivojlantirish bo‘yicha asosiy yo‘nalish va vazifalar muhokama qilindi.

В начале своего выступления глава государства поздравил собравшихся с наступающим праздником Навруз. Он отметил, что Ташкентская область играет ведущую роль в развитии нашей страны.
- В Ташкентской области есть огромный потенциал для промышленности, сельского хозяйства, сферы торговли и услуг. Поэтому по выставили очень высокую планку для области. Но не видно соответствующего результата, руководители среднего звена «не тянут телегу». Сегодня нам не нужны хокимы, занимающиеся хлопком, зерном. Хлопком и зерном должны заниматься те, для кого это представляет интерес. Хоким должен соответствовать современным реалиям, хорошо знать приоритеты и уметь задействовать их, должен быть способен удовлетворить запросы 2 миллионов 994 тысяч человек, проживающих в области, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На сессии рассмотрен организационный вопрос. Глава государства рекомендовал на должность хокима Ташкентской области кандидатуру Даврона Хидоятова, исполняющего обязанности руководителя региона.
Д. Хидоятов родился в 1976 году в городе Ташкенте. С 1996 по 2009 год работал в банковской системе, до 2014 года – в автомобильной отрасли. В 2014-2020 годах занимал должности председателя Государственного комитета по приватизации и развитию конкуренции, хокима Чиланзарского района, первого заместителя хокима города Ташкента.
Взявшие слово народные депутаты, активисты области высказали свои мнения о кандидате. По итогам голосования Даврон Хидоятов утвержден хокимом Ташкентской области.