Joriy yil uchun mazkur viloyatda 737 ta loyiha shakllantirilgan. Ularning umumiy qiymati 25 trillion 500 milliard so‘m bo‘lib, shundan qariyb 900 million dollarini xorijiy investitsiyalar tashkil etadi. Loyihalar natijasida yiliga 11 trillion so‘mlik ishlab chiqarish quvvati, qariyb 36 ming ish o‘rni yaratish maqsad qilingan. Yana bir muhim tomoni, yangi korxonalar 326 million dollarlik mahsulot eksport qilish, 124 million dollarlik import o‘rnini bosish imkonini beradi. Loyihalarni shakllantirishda to‘qimachilik, qurilish materiallari, farmatsevtika va oziq-ovqat sanoati “drayver” sifatida belgilab olingan.
Sirdaryo viloyatida 200 ming tonnadan ziyod paxta yetishtiriladi. Davlatimiz rahbarining qayta ishlashni chuqurlashtirish, xomashyoni qo‘shilgan qiymatli mahsulotga aylantirib sotishga qaratilgan siyosati natijasida bu boradagi ko‘rsatkichlar o‘sib bormoqda. Xususan, 2020 yilda viloyatda mahalliy xomashyodan trikotaj mato tayyorlash darajasi 70, kiyim-kechak ishlab chiqarish darajasi 75 foiz bo‘lgan bo‘lsa, joriy yilda bularni 100 foizga yetkazish mo‘ljallangan.
To‘qimachilik sohasida amalga oshiriladigan 29 ta loyiha bunday muhim o‘rin tutadi. Ularning samarasida qariyb 818 milliard so‘mlik ishlab chiqarish quvvati tashkil etilib, qo‘shilgan qiymat 2,5 barobar ortadi. 6 ming 600 dan ziyod ish o‘rni yaratiladi.
Qurilish materiallari sanoatida 16 ta loyiha rejalashtirilgan. Masalan, Yangiyer shahrida kafel, Sayxunobod tumanida gazoblok, Xovos tumanida gipsokarton ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi. Barcha korxonalarni shu yil ishga tushirib, 2 mingga yaqin kishining bandligini ta’minlash ko‘zda tutilgan.
Oziq-ovqat tarmog‘ida meva-sabzavotlarni qayta ishlash, mosh yetishtirib, eksport qilish, baliqchilik klasteri tashkil etish kabi 51 ta loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Bularning natijasida bozorga arzon va sifatli mahsulotlar chiqarilib, narx-navo barqarorligiga hissa qo‘shiladi. 3 ming 500 ga yaqin kishining bandligi ta’minlanadi.
Farmatsevtika sohasidagi 9 ta loyihaning ham samaradorligi yuqori. Guliston shahri va Sirdaryo tumanida foydalanishga topshiriladigan korxonalarda infuzion eritmalar, tabletkalar va boshqa tibbiy vositalar ishlab chiqariladi.
Davlatimiz rahbari Mirzaobod tumanida Gujarat sanoat zonasini tashkil etish loyihasiga alohida ahamiyat qaratdi. Oliy darajadagi kelishuvlar natijasi bo‘lgan ushbu majmuada iqtisodiyot talab etayotgan muhim loyihalar joylashtirilmoqda. Xususan, u yerda tomchilatib sug‘orish va issiqxona jihozlari, qishloq xo‘jaligi texnikasi agregatlari va minitexnikalar, plastmassa buyumlar, trikotaj, oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqaruvchi 8 ta korxona bo‘ladi. Ularda 1 ming 600 dan ziyod kishi ishlaydi. Yiliga 25 million dollarlik eksport imkoniyati yaratiladi.
bugungi kunda mazkur sanoat zonasi uchun 40 gektar yer ajratilgan. Uni tashkil etishga 100 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiya jalb etilishi belgilangan. Korxonalar 2021-2023 yillarda birin-ketish ishga tushiriladi.
Prezident loyihalar ijrosida sifat va muddatga alohida e’tibor qaratish, import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarishni ko‘paytirish yuzasidan ko‘rsatmalar berdi. Sirdaryo viloyatining Toshkent shahriga yaqinligi, temir yo‘l infratuzilmasidan foydalanib, logistikani rivojlantirish, qo‘shni davlatlar bilan hamkorlikni kengaytirish zarurligini ta’kidladi.
Taqdimotda, shuningdek, aholini kambag‘allikdan chiqarish, yoshlar va ayollar bandligini oshirish borasidagi ishlarga ham to‘xtalib o‘tildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev 2-mart kuni o‘zining iqtisodiy taraqqiyot, samarali boshqaruv va xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha maslahatchisi Suma Chakrabartini qabul qildi.

Рассмотрены проекты, реализуемые в Сырдарьинской области
Президент Шавкат Мирзиёев 1 марта ознакомился с презентацией инвестиционных проектов по Сырдарьинской области.
В текущем году в области сформировано 737 проектов. Их общая стоимость составляет 25 триллионов 500 миллиардов сумов, включая 900 миллионов долларов иностранных инвестиций. В результате реализации проектов планируется создать мощности по производству продукции на 11 триллионов сумов в год и почти 36 тысяч рабочих мест. Новые предприятия, как ожидается, будут экспортировать продукцию на 326 миллионов долларов и заместят импорт на 124 миллиона долларов. При формировании проектов "драйверами" определены текстильная промышленность, производство строительных материалов, фармацевтическая и пищевая промышленность.
В Сырдарьинской области выращивается более 200 тысяч тонн хлопка. В результате политики главы нашего государства, направленной на углубление переработки, превращение сырья в продукцию с добавленной стоимостью, показатели в этой сфере растут. В частности, если в 2020 году в регионе доля местного сырья в производстве трикотажной ткани составил 70 процентов, в производства одежды - 75 процентов, то в нынешнем году планируется довести эти показатели до 100 процентов.
Важную роль в этом сыграют 29 проектов, которые намечено реализовать в текстильной отрасли. В результате будут созданы производственные мощности на сумму около 818 млрд сумов, добавленная стоимость увеличится в 2,5 раза. Будет создано более 6,6 тысячи рабочих мест.
В индустрии строительных материалов запланировано 16 проектов. Например, будет запущено производство кафеля в городе Янгиере, газоблоков в Сайхунабадском районе, гипсокартона в Хавастском районе. Все эти предприятия намечено ввести в строй в текущем году, обеспечив работой около 2 тысяч человек.
В пищевой промышленности планируется реализовать 51 проект, предусматривающий переработку плодоовощной продукции, выращивание и экспорт маша, организацию рыбоводческого кластера. В результате будут налажены поставки недорогой и качественной продукции на рынок, что будет способствовать стабильности цен. Будет трудоустроено около 3,5 тысячи человек.
Перспективными признаны 9 фармацевтических проектов. Предприятия, которые будут организованы в Гулистанском и Сырдарьинском районах, будут производить инфузионные растворы, таблетки и предметы медицинского назначения.
Особое внимание глава государства уделил проекту создания промышленной зоны "Гуджарат" в Мирзаабадском районе. В комплексе, договоренность о создании которого была достигнута между Узбекистаном и Индией на высшем уровне, размещаются важные для экономики проекты. Намечено организовать 8 проектов по производству оборудования для капельного орошения и теплиц, агрегатов сельскохозяйственной техники, мини-техники, пластмассовых изделий, трикотажа и продуктов питания. Появится возможность экспортировать товары на 25 миллионов долларов в год.
В настоящее время для промышленной зоны выделено 40 гектаров земли. На ее организацию планируется привлечь 100 миллионов долларов прямых иностранных инвестиций. Предприятия намечено ввести в строй в 2021-2023 годах.
Глава государства дал указания по качественной и своевременной реализации проектов, увеличению выпуска импортозамещающей продукции. Он отметил необходимость развития логистики и расширения партнерства с соседними государствами, выгодно используя близость Сырдарьинской области к городу Ташкенту и развитость железнодорожной инфраструктуры.
В ходе презентации также рассмотрена предстоящая в области работа по сокращению бедности, увеличению занятости молодежи и женщин.