O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2-fevral kuni mamlakatimizdagi siyosiy partiyalar rahbarlari bilan uchrashdi.
Ochiq muloqot chog‘ida partiyalarning jamiyatimiz siyosiy-ijtimoiy hayotidagi o‘rni va rolini oshirish masalalari, bugungi kunda ular oldida turgan asosiy vazifalar haqida atroflicha fikr almashildi.
Davlat va jamiyat hayotiga doir keng ko‘lamli islohotlarni amalga oshirishda, xalqimiz huquq va manfaatlarini himoya qilishda siyosiy partiyalarning o‘rni kattaligi ta’kidlandi.
Mamlakatimizda hududlarni kompleks rivojlantirish, aholi farovonligini oshirish, kambag‘allikni qisqartirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Iqtisodiy-ijtimoiy sohalarni qamrab olgan ko‘plab dasturlar amalga oshirilmoqda. Tadbirkorlikni rivojlantirish, aholini ish bilan ta’minlash ustuvor vazifa etib belgilangan. Bu boradagi ishlarning ijrosini nazorat qilish Oliy Majlis palatalari va mahalliy kengashlarga ulkan mas’uliyat yuklaydi.
Uchrashuvda ijtimoiy sohalar, ayniqsa, ta’lim va sog‘liqni saqlash tizimini rivojlantirish masalalariga alohida to‘xtalib o‘tildi. Siyosiy partiyalar o‘z deputatlari orqali joylardagi ijtimoiy-iqtisodiy muammolarni o‘rganishi, ularning yechimi bo‘yicha takliflar berishi, ayniqsa, ta’sirchan Parlament va jamoatchilik nazoratini olib borishi muhimligi qayd etildi.
Partiyalar o‘z elektorati, ayniqsa, yoshlar, xotin-qizlar va nuroniylar bilan ishlash, ularning hayotiy muhim manfaatlarini ta’minlashga ko‘maklashishi zarurligi haqida yakdil fikr bildirildi.
Har bir partiya o‘z dasturiy maqsadlarini Parlamentga faol olib chiqishi, o‘z fraksiyalari orqali qonunchilik tashabbuslarini ilgari surishi va qonunlar ijrosini ta’minlashni nazoratiga olishi zarurligi haqida fikr almashildi.
Muloqot jarayonida siyosiy partiyalar faoliyati bugungi zamon talablaridan kelib chiqqan holda, chuqur tahlil qilinib, ularning ishini takomillashtirish va samarasini oshirish bo‘yicha fikr-mulohazalar, amaliy takliflar bildirildi.
Uchrashuvda Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati –O‘zbekiston liberal-demokratik partiyasi, “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi, Xalq demokratik partiyasi, “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi hamda Ekologik partiya, Oliy Majlis Senati va Qonunchilik palatasi rahbarlari

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 2 февраля провел встречу с лидерами политических партий страны.
В ходе открытого диалога состоялся обстоятельный обмен мнениями по вопросам повышении роли и места партий в общественно-политической жизни нашего общества, основных задачах, стоящих перед ними сегодня.
Была отмечена важная роль политических партий в реализации масштабных реформ в жизни государства и общества, защите прав и интересов граждан.
В нашей стране особое внимание уделяется комплексному развитию регионов, повышению благосостояния населения, сокращению бедности. Реализуются многие программы, охватывающие вопросы экономического и социального развития. В числе приоритетов определены развитие предпринимательства, обеспечение занятости населения. Контроль за ходом этой работы возлагает огромную ответственность на палаты Олий Мажлиса и местные кенгаши народных депутатов.
На встрече были затронуты вопросы развития социальных сфер, особенно образования и здравоохранения. Отмечалась важность того, чтобы политические партии через свой депутатский корпус изучали социальные и экономические проблемы на местах, выдвигали предложения по их решению, а также осуществляли действенный парламентский и общественный контроль.
Выражено единое мнение о том, что партиям следует более шире работать со своим электоратом, особенно молодежью, женщинами и представителями старшего поколения, содействовать обеспечению их жизненно важных интересов.
Участники обсудили необходимость активного продвижения каждой партией своих программных целей в парламенте, выдвижения законодательных инициатив через свои фракции, установления контроля за обеспечением исполнения законов.
В ходе встречи высказаны мнения и практические предложения касательно глубокого анализа деятельности политических партий в свете современных требований, совершенствования и повышения эффективности их работы.
Во встрече приняли участие лидеры Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана, Демократической партии «Миллий тикланиш», Народно-демократической партии, Социал-демократической партии «Адолат» и Экологической партии, руководство Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса.
Сегодня, 2 февраля, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял советника Премьер-министра Исламской Республики Пакистан Абдул Разака Давуда.