Prezident Shavkat Mirziyoyev jismoniy tarbiya va sport sohasida kadrlar tayyorlash, ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Mamlakatimizda sportga yaratilayotgan sharoitlar tufayli aholi o‘rtasida bu harakat ommalashmoqda. Yoshlar jismoniy tarbiya bilan doimiy shug‘ullanib, ko‘plari buni kasb sifatida tanlamoqda. Professional sportchilarimiz xalqaro musobaqalarda ulkan yutuqlarga erishmoqda.
Davlatimiz rahbari har doim sog‘lom turmush tarzi, yoshlar bandligi, olimpiya va paralimpiya harakati masalalariga alohida e’tibor qaratib keladi. Shu yil 23-may kuni bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishida sport ta’limini rivojlantirish, sohaga ilmiy yondashuvlarni tatbiq etish vazifasi qo‘yilgan edi.
Taqdimotda shu borada tayyorlangan reja-takliflar ko‘rib chiqildi. Ular uchta muhim yo‘nalishni qamrab olgan: birinchisi – O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti hamda uning Nukus va Farg‘ona filiallarida ta’lim sifatini oshirish, ikkinchisi – sport ta’limi muassasalarida boshqaruv tizimini takomillashtirish, uchinchisi – sohada ilmiy tadqiqotlar tizimini yaxshilash.
Qayd etilishicha, 2023-2024-o‘quv yilidan boshlab ta’lim dasturlari yetakchi xorijiy universitetlarning dasturiga ko‘ra shakllantiriladi. Barcha bakalavriat va magistratura yo‘nalishlariga oid malaka talablari qayta ko‘rib chiqiladi, o‘qituvchilar va bitiruvchilarning bilimi, mahorati va pedagogik ko‘nikmalarini baholovchi kompetensiyaviy sertifikatlash yo‘lga qo‘yiladi.
Bugungi kunda dolzarb bo‘lmagan 5 ta bakalavriat yo‘nalishi tugatilib, 2 ta magistratura mutaxassisligi tashkil etiladi. O‘quv va mashg‘ulotlar jarayoniga federatsiyalarning tajribali mutaxassislari hamda xorijiy ekspertlar jalb qilinadi.
Sport sohasida faxriy unvon va toifa darajasiga ega bo‘lgan, nufuzli xalqaro musobaqalarda g‘olib bo‘lgan abituriyentlar kasbiy imtihonlarni topshirishdan ozod qilinadi. Talabalarni rag‘batlantirish uchun Pahlavon Mahmud nomidagi davlat stipendiyasi joriy etiladi. Iqtidorli bitiruvchilarga sport bo‘yicha hakam hamda ikkinchi toifali trener maqomi beriladi.
Ta’lim va ilm bog‘liqligini mustahkamlash uchun yagona kuzatuv kengashi tuzish rejalashtirilgan. Bu kengash sport muassasalarining boshqaruv, o‘quv-uslubiy, ilmiy-tadqiqot va ma’naviy-ma’rifiy faoliyatini samarali tashkil qilishga bosh-qosh bo‘ladi.
Shuningdek, Jismoniy tarbiya va sport universitetining ilmiy salohiyatini 45 foizgacha chiqarish, professor-o‘qituvchilarning faoliyati natijadorligini oshirish, yangi ishlanma va texnologiyalarni joriy etib, xalqaro reytinglarga kirish maqsadlari belgilanmoqda.
Jismoniy tarbiya va sport ilmiy tadqiqotlari institutiga sport biomexanikasi, fiziologiyasi, farmakologiyasi va genetikasi bo‘yicha tadqiqotlar olib borish, ilmiy-innovatsion faoliyat natijalarini transfer qilish va tijoratlashtirish, startap loyihalarni amalga oshirish kabi yangi vazifalar yuklatilmoqda.
Ilmiy izlanishlarni qo‘llab-quvvatlash va natijadorligini oshirish, yosh kadrlarni xorijiy o‘quv yurtlariga falsafa doktori (PhD) darajasini himoya qilish uchun yuborish ham nazarda tutilgan.
Ma’lumki, poytaxtimizning Yashnobod tumanida Olimpiya shaharchasi barpo etilmoqda. Osiyo o‘yinlari o‘tganidan so‘ng, bu majmuaga Sportni rivojlantirish vazirligi, sport federatsiyalari hamda 2025-yilda faoliyat boshlaydigan O‘zbekiston davlat sport akademiyasi joylashtirilishi mo‘ljallangan.
Davlatimiz rahbari bu takliflarni ma’qullab, qo‘shimcha ko‘rsatmalar berdi.
7-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkmaniston Milliy Kengashi Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedovning telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по развитию подготовки кадров и научных исследований в области физической культуры и спорта.
Благодаря созданным в нашей стране условиям занятие спортом становится все более популярным среди населения. Все большее число молодежи постоянно занимается физкультурой, многие выбирают спорт в качестве профессии. Наши профессиональные спортсмены добиваются больших успехов на международных соревнованиях.
Глава государства уделяет особое внимание вопросам здорового образа жизни, занятости молодежи, олимпийского и паралимпийского движения. На состоявшемся 23 мая этого года видеоселекторном совещании были поставлены задачи по развитию спортивного образования и внедрению научно обоснованных подходов в сферу.
В ходе презентации рассмотрены планы и предложения в этом направлении. Они охватывают три важных аспекта: повышение качества образования в Узбекском государственном университете физической культуры и спорта и его филиалах в Нукусе и Фергане, совершенствование системы управления в учреждениях спортивного образования, совершенствование системы научных исследований в сфере.
Отмечалось, что начиная с 2023-2024 учебного года образовательные программы будут формироваться по программам ведущих зарубежных вузов. Будут пересмотрены квалификационные требования по всем программам бакалавриата и магистратуры, будет проводиться сертификация компетенций для оценки знаний, навыков и педагогического мастерства выпускников и преподавателей.
Принято решение о закрытии 5 потерявших сегодня актуальность направлений бакалавриата и открытии 2 новых специальностей магистратуры. К обучению и тренировочному процессу будут привлекаться опытные специалисты федераций и зарубежные эксперты.
Абитуриенты, имеющие почетные звания и квалификационную категорию, победившие на престижных международных турнирах, будут освобождены от требования сдавать профессиональный экзамен. Для стимулирования студентов будет учреждена государственная стипендия имени Пахлавона Махмуда в области физической культуры и спорта. Лучшим выпускникам будут присваиваться квалификационные категории спортивного судьи и тренера второго класса.
Для укрепления взаимосвязи образования и науки планируется создать единый наблюдательный совет. Этот совет поможет эффективно организовать управленческую, учебно-методическую, научно-исследовательскую и духовно-просветительскую деятельность спортивных учреждений.
Вместе с тем определены цели по повышению научного потенциала Университета физической культуры и спорта до 45 процентов, увеличению результативности деятельности профессорско-преподавательского состава, внедрению новых разработок и технологий, вхождению в международные рейтинги.
Перед Научно-исследовательским институтом физической культуры и спорта поставлены новые задачи, такие как проведение исследований в области спортивной биомеханики, физиологии, фармакологии и генетики, трансфер и коммерциализация результатов научной и инновационной деятельности, реализация стартап-проектов.
Также предусмотрена поддержка и повышение эффективности научных исследований, направление молодых кадров в зарубежные учебные заведения для защиты степени доктора философии (PhD).
Как известно, в Яшнабадском районе столицы строится Олимпийский городок. После Азиатских игр в этом комплексе разместятся Министерство развития спорта, спортивные федерации и Государственная академия спорта Узбекистана, которая начнет работу в 2025 году.