Prezident Shavkat Mirziyoyev 9-iyul kuni sport ta’limini rivojlantirish va Olimpiya zaxiralarini tayyorlash masalalariga doir taqdimot bilan tanishdi.
Bugungi kunda mamlakatimizda 15 ta olimpiya zaxiralari kolleji, 344 ta sport maktabi va 7 ta oliy sport mahorati maktabi faoliyat yuritmoqda. Ularda 380 ming nafar yoshlar 100 dan ortiq sport turi bilan muntazam shug‘ullanmoqda.
So‘nggi uch yilda Olimpiya zaxiralari kollejlari o‘quvchilari xalqaro musobaqalarda 723 ta, respublika turnirlarida 10 mingdan ziyod medallarni qo‘lga kiritgan. Qariyb 4 ming 500 nafar o‘quvchi O‘zbekiston milliy terma jamoalariga qabul qilingan.
Bu sohani yanada rivojlantirish uchun sport ta’limi muassasalarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, murabbiylar malakasini oshirish zarur.
Xususan, ushbu muassasalarda ishlayotgan 14 mingga yaqin murabbiylarning qariyb 6 ming nafari oliy ma’lumotga ega emas. Shuningdek, joylarda ot sporti, zamonaviy besh kurash, regbi, o‘q otish, kamondan otish, velosport, suvga sakrash va sinxron suzish bo‘yicha murabbiylar yetishmaydi.
Taqdimotda sport ta’limi tizimini tubdan yaxshilash, zamonaviy dastur va metodikalarni joriy etish, muassasalarning moddiy-texnik bazasini rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari Olimpiya zaxiralari kollejlari hamda jismoniy tarbiya va sport yo‘nalishidagi oliy ta’lim muassasalari infratuzilmasini yaxshilab, sport ta’limini takomillashtirish, o‘quvchi va talabalar sonini oshirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Sohadagi ta’lim muassasalarining Paralimpiya bo‘limlariga 10 foizgacha qo‘shimcha kvota ajratilishi hamda ota-onalar tomonidan to‘lov tartibi bekor qilinishi belgilandi. Shuningdek, qizlar uchun kvotani ko‘paytirish orqali Xalqaro olimpiya qo‘mitasining gender tenglikka doir tamoyillari ta’minlanadi.
Seleksiya ishlarini kuchaytirish, bu jarayonda ochiqlik va shaffoflikni ta’minlab, korrupsiya holatlariga barham berish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Olimpiya zaxiralari kollejlariga o‘quvchilarni qabul qilish, iqtidorli sportchilarni saralash va musobaqalar tashkil etish bo‘yicha elektron platformani ishga tushirish vazifasi qo‘yildi.
Prezidentimiz Olimpiya zaxiralari kollejlarini sport federatsiyalari bilan uzviy bog‘lash, iqtidorli yoshlarni o‘stirishda promouter, skaut, agent kabi mutaxassislar faoliyatini keng qo‘llash va bu yo‘nalishlarni rivojlantirish muhimligini ta’kidladi.
Sportchilarning jismoniy, tibbiy va psixologik holatini hamda farmakologik ta’minotini yaxshilash bo‘yicha topshiriqlar berildi. Sportchilarni tayyorlash va o‘quv muassasalarini boshqarish tizimini ilmiy asoslangan ravishda rivojlantirish zarurligi aytildi.
2021-2022-o‘quv yilidan boshlab, sport maktablarida davlat buyurtmasi asosida razryadli va unvonli sportchilarni tayyorlash yo‘lga qo‘yilishi belgilandi.
Murabbiylar yetishmayotgan sport turlari bo‘yicha malakali xorijiy mutaxassislarni jalb qilish, ularga mahalliy murabbiy va talabalarni biriktirib, tajribasini o‘rganish kerakligi qayd etildi.
Sport ta’limi muassasalarini qurish va ta’mirlash, zamonaviy jihozlar va sport adabiyotlari bilan ta’minlash bo‘yicha ham ko‘rsatmalar berildi.
Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik masalalariga ham e’tibor qaratildi. Sportchilarimiz Yaponiya poytaxti Tokio shahrida bo‘lib o‘tadigan ushbu nufuzli musobaqaga jami 126 ta yo‘llanmani qo‘lga kiritgan.
Davlatimiz rahbari sportchi va murabbiylarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, yaxshi natijalarga erishishi uchun barcha sharoitlarni yaratish zarurligini ta’kidladi. Shu bilan birga, 2024 yili Fransiyada bo‘lib o‘tadigan Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlikni hozirdan boshlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Joriy yil 1-may kuni Yangi O‘zbekiston bog‘iga ilk ko‘chatlar o‘tqazilib, ko‘kalamzorlashtirish boshlangan edi. Bugungi kunda keng ko‘lamli qurilish va obodonlashtirish ishlari olib borilmoqda. 2 mingdan ziyod quruvchi va ishchi, 200 dan ortiq maxsus texnika jalb qilingan.

Президент Шавкат Мирзиёев 9 июля ознакомился с презентацией по вопросам развития спортивного образования и подготовки олимпийского резерва.
Сегодня в нашей стране действуют 15 колледжей олимпийского резерва, 344 спортивные школы и 7 высших спортивных школ. В них 380 тысяч молодых людей регулярно занимаются более чем 100 видами спорта.
За последние три года учащиеся колледжей олимпийского резерва завоевали 723 медали на международных соревнованиях и более 10 тысяч медалей на республиканских турнирах. В национальную сборную команду Узбекистана принято около 4,5 тысячи студентов.
Для дальнейшего развития этого направления необходимо укреплять материально-техническую базу спортивных образовательных учреждений, повышать квалификацию тренеров.
В частности, почти 6 тысяч из около 14 тысяч тренеров, работающих в этих учреждениях, не имеют высшего образования. Также не хватает тренеров по конному спорту, современному пятиборью, регби, стрелковому спорту, стрельбе из лука, велоспорту, прыжкам в воду и синхронному плаванию.
В связи с этим в ходе презентации обсуждены вопросы коренного совершенствования системы спортивного образования, внедрения современных программ и методик, развития материально-технической базы учреждений.
Глава государства поручил улучшить инфраструктуру колледжей олимпийского резерва и вузов физкультурно-спортивного направления, повысить качество спортивного образования и расширить число учащихся и студентов.
Определено, что будет выделена дополнительная квота до 10 процентов для спортсменов, направляемых в отделения паралимпийских видов спорта колледжей олимпийского резерва, порядок взимания с родителей платы за обучение в этих отделениях будет отменен. Вместе с тем будет применен принцип гендерного паритета согласно требованиям Международного олимпийского комитета путем увеличения квоты для девочек.
Даны указания по усилению селекционной работы, обеспечению открытости и прозрачности, искоренению коррупционных проявлений в этом процессе. Поставлена задача запустить электронную платформу для приема студентов в колледжи олимпийского резерва, отбора одаренных спортсменов и организации соревнований.
Президент подчеркнул важность взаимодействия колледжей олимпийского резерва со спортивными федерациями, широкого использования таких специалистов, как промоутеры, скауты, агенты, в продвижении талантливой молодежи и развитии этих сфер.
Даны поручения по улучшению физической, медицинской и психологической подготовки, фармакологического обеспечения спортсменов. Отмечена необходимость развития научной составляющей спортивной подготовки и системы управления учебными заведениями.
С 2021/2022 учебного года в спортивных школах будет налажена подготовка спортсменов с разрядами и званиями на основе государственного заказа.
Отмечена необходимость привлечь квалифицированных зарубежных специалистов в тех видах спорта, в которых не хватает тренеров, закрепить за ними местных тренеров и студентов для изучения опыта.
Также даны указания по строительству и ремонту спортивно-образовательных учреждений, оснащению их современным оборудованием и спортивной литературой.
На совещании обсуждена и подготовка к летним Олимпийским и Паралимпийским играм. Наши спортсмены выиграли в общей сложности 126 путевок на это престижное соревнование, которое пройдет столице Японии Токио.
Глава государства подчеркнул необходимость оказать всестороннюю поддержку спортсменам и тренерам, создать им все условия для достижения высоких результатов. Вместе с тем он поручил начать подготовку к Олимпийским играм 2024 года во Франции.
1 мая текущего года в парке «Новый Узбекистан» были посажены первые саженцы и началось озеленение территории. Сегодня здесь ведется широкомасштабная работа по строительству и благоустройству. Задействовано более 2 тысяч строителей и рабочих, свыше 200 единиц спецтехники.