Muborak Ramazon oyida yangiliklar va yaxshiliklar ko‘p bo‘ldi. Hayit kunlarida Toshkent shahrida yana bir majmua – yangi yo‘l va ko‘priklar ochildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 3-may kuni ushbu transport inshootini borib ko‘rdi.
Uning qurilishi 2020-yil avgustda boshlangan edi. Loyiha doirasida 6,5 kilometr uzunlikdagi 6 tasmali avtomobil yo‘li, 6 ta ko‘prik qurildi. Bu orqali Sergeli tumanidagi Qipchoq ko‘chasi Yakkasaroy tumanidagi Cho‘ponota va Usmon Nosir ko‘chalari bilan samarali bog‘landi.
Shu paytgacha Sergeli tumanidan shahar markaziga kelib-ketadigan avtomobillar asosan bitta yo‘l – Yangi Sergeli ko‘chasi orqali harakatlanar edi. Soatiga 4 mingta avtotransport qatnoviga mo‘ljallangan bu yo‘lda aslida yuklama bundan katta, shu bois ertalab va kechki paytlarda juda tirband bo‘lardi.
Yangi qurilgan yo‘l soatiga 12 mingtagacha avtotransportni o‘tkazish quvatiga ega. Bu tirbandlik muammosini bartaraf etib, poytaxt aholisiga juda katta qulaylik yaratadi.
Ko‘priklar, ularga chiqish-tushish qismlari oqilona loyihalashtirilib, mavjud yo‘llarga svetoforsiz ulangan. Natijada avtotransportlar boshqa yo‘llardagi qatnovga to‘xtovsiz, qulay tarzda qo‘shilib ketishi mumkin.
Yana bir tomoni – havoga ta’siri. Ma’lumki, yurtimizda “Yashil makon” umummilliy loyihasi amalga oshirilmoqda. Lekin bu faqat daraxt ekish degani emas, balki ekologiyani asrash ham demakdir. Yangi yo‘l ochilishi natijasida havoga zararli gaz chiqishi 3 barobarga kamayadi.
Yo‘l bo‘ylariga energiya tejamkor yoritgichlar, uzum ishkomlari o‘rnatilgan. Bo‘sh maydonlar ko‘kalamzorlashtirilib, piyodalar yo‘lagi va veloyo‘lakchalar tashkil etilgan.
Shu yerda Toshkent shahrida avtomobil yo‘llari qurish va shahar transport tizimini takomillashtirish takliflari taqdimoti o‘tkazildi. Bugun ochilgan yo‘lni davom ettirib, Sergeli tumanini aylanib o‘tuvchi halqa yo‘ligacha 6 kilometrlik yo‘l barpo etish loyihasi ma’qullandi.
Davlatimiz rahbari yo‘llarning o‘tkazuvchanlik qobiliyatini oshirishga ko‘proq e’tibor qaratish zarurligini ta’kidladi.
– Hamma joyda yo‘l qurib yoki kengaytirib bo‘lmaydi. Ko‘p narsa qatnovni to‘g‘ri tashkil etishga ham bog‘liq. Endi yo‘llarning, chorrahalarning o‘tkazuvchanligini oshirish, raqamlashtirish orqali aholiga qulaylik yaratish kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz shu yerda toshkentlik nuroniylar, jamoatchilik faollari bilan suhbatlashdi.
– Milliy qadriyatimizga ko‘ra, yo‘l va ko‘prik qurish – savob. Odamlarning uzog‘ini yaqin qiladigan bu yo‘l hozirgi ulug‘ ayyom kunlarida ochilayotgani ham quvonarli. Ilgari «Sergelida 10 ta uy qursa bo‘ladimi» deganda hech kim ishonmasdi. Oxirgi besh yilda Sergeli va Yangihayot tumanlarida 800 ga yaqin ko‘p qavatli uylar qurildi, qariyb 100 ming aholi boshpanali bo‘ldi. Mana endi yo‘llari ham rivojlanyapti. Hozir mutaxassislar bilan keyingi loyihalar bo‘yicha ham maslahatlashib oldik. Ularni vaqti bilan, mehnatimiz bilan, tinchlik-osoyishtalikda amalga oshira olamiz, - dedi davlat rahbari.
2-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.

В дни священного праздника Рамазан хайит в Ташкенте сданы в эксплуатацию новые дорога и развязка.
Строительство началось в августе 2020 года. В рамках проекта возведены шестиполосная автомобильная дорога протяженностью 6,5 километров и развязка с 6 съездами. В результате достигнуто эффективное соединение улицы Кипчак Сергелийского района с улицами Чупонота и Усмана Носира Яккасарайского района.
До этого водители, следующие из Сергелийского района в центр города, в основном пользовались одной дорогой – улицей Янги Сергели. Эта дорога, рассчитанная на пропуск 4 тысяч автомобилей в час, фактически использовалась в несколько раз больше своих возможностей, на ней образовывались длинные пробки утром и вечером.
Новая дорога имеет пропускную способность до 12 тысяч автомобилей в час. Это устранит проблему заторов и создаст большие удобства для жителей столицы.
Развязки, съезды и выезды разумно спроектированы и соединены с существующими дорогами без светофоров. В результате транспортные средства могут вливаться в поток без остановки.
Как известно, в нашей стране реализуется общенациональный проект «Яшил макон». Он нацелен не только на посадку деревьев, но и сохранение экологии. В результате открытия новой дороги вредные выбросы сократятся в 3 раза.
Вдоль дороги установлены энергосберегающие фонари, опоры для виноградной лозы. На свободных участках созданы зеленые зоны, проложены тротуары и велосипедные дорожки.
Здесь же состоялась презентация предложений по строительству дорог в Ташкенте и совершенствованию транспортной системы города. В продолжение открытой сегодня дороги одобрен проект строительства 6-километрового пути до кольцевой дороги в объезд Сергелийского района.
Глава государства указал на необходимость усиления внимания повышению пропускной способности дорог.
- Не везде можно построить или расширить дорогу. Многое зависит от правильной организации движения. Необходимо создавать удобства населению через повышение цифровизацию, повышение пропускной способности дорог, перекрестков, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент побеседовал с представителями старшего поколения, общественными деятелями.
- Согласно нашим национальным ценностям, строительство дорог и мостов - это благое дело. Радует, что эта дорога, сближающая людей, открывается в эти праздничные дни. Раньше никто не верил, когда говорили, что в Сергели можно построить 10 домов. За последние пять лет в Сергелийском и Янгихаётском районах построено около 800 многоквартирных домов, получили жилье около 100 тысяч человек. Вот, теперь и дороги развиваются. Сейчас мы посоветовались со специалистами по дальнейшим проектам. Мы сможем реализовать их своим упорным трудом, в мире и спокойствии, - сказал глава государства.
2 мая состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
02.05.2022Следующее
Президент Шавкат Мирзиёев 3 мая посетил Ситуационно-аналитический центр Министерства внутренних дел.