O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon So‘g‘d viloyati G‘afurov tumanidagi “Vaxdati millat” bog‘iga tashrif buyurdi.
So‘g‘d viloyati Sirdaryo bo‘yida joylashgan bo‘lib, dehqonchilik uchun juda qulay. Bu yerda meva-sabzavotchilik rivojlangan. Tojikistonda yetishtiriladigan jami qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining qariyb 43 foizi So‘g‘d viloyati hissasiga to‘g‘ri keladi.
“Vaxdati millat” bog‘i 2008 yilda tashkil etilgan. Uning maydoni 700 gektar bo‘lib, shundan 500 gektarida mevali daraxtlar o‘tqazilgan. Bog‘ hududida qariyb 300 tonna sig‘imli sovutish ombori ham bor.
2018-yildan boshlab bu yerda baliq yetishtirish yo‘lga qo‘yilgan. Bugungi kunda to‘rtta havzada oq amur, xumbosh va sazan kabi baliq turlari yetishtirilmoqda.
O‘zbekiston bilan Tojikiston o‘rtasida qishloq xo‘jaligi sohasida ham hamkorlik rivojlanmoqda. Oliy darajadagi uchrashuvlar chog‘ida bu borada ko‘plab shartnomalar imzolangan. Davlatimiz rahbarining bu galgi tashrifi chog‘ida ham qishloq xo‘jaligi sohasida hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” qabul qilindi.
Prezidentlar bog‘da tashkil etilgan Tojikiston qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ko‘rgazmasi bilan tanishdi. Meva-sabzavotlarni o‘zaro yetkazib berish, saqlash va eksport qilish bo‘yicha soha mutasaddilariga ko‘rsatmalar berildi.
Shu bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Tojikistonga rasmiy tashrifi yakunlandi. Xo‘jand xalqaro aeroportida davlatimiz rahbarini Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon kuzatdi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon hamrohligida “Qayroqqum gilamlari” korxonasini borib ko‘rdi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Президент Таджикистана Эмомали Рахмон посетили сад «Вахдати миллат» («Национальное единство») в Гафуровском районе Согдийской области.
Через Согдийскую область протекает река Сырдарья, благодаря чему в регионе широко развито земледелие, особенно производство плодоовощной продукции. На долю области приходится почти 43 процента от всего объема сельскохозяйственной продукции страны.
Сад “Вахдати миллат” был создан в 2008 году. Он занимает 700 гектаров, из которых на 500 гектарах выращиваются фруктовые деревья. Имеется холодильное помещение вместимостью до 300 тонн.
С 2018 года также налажено рыбоводство. В настоящее время в четырёх прудах разводится рыба таких видов, как белый амур, толстолобик и сазан.
Узбекско-таджикское сотрудничество в области сельского хозяйства динамично развивается. В рамках встреч на высшем уровне было подписано множество соглашений о партнерстве в аграрной отрасли. В частности, в ходе настоящего визита главы нашего государства была подписана «дорожная карта» по дальнейшему развитию сотрудничества в сфере сельского хозяйства.
Президенты ознакомились с организованной на территории сада выставкой сельскохозяйственной продукции Таджикистана. Ответственным лицам двух стран даны указания касательно взаимных поставок плодоовощной продукции, их хранения и экспорта.
На этом официальный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Таджикистан завершился. В международном аэропорту Худжанда главу нашего государства проводил Президент Таджикистана Эмомали Рахмон.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в сопровождении Президента Таджикистана Эмомали Рахмона посетили предприятие “Ковры Кайраккума