2020-yil 1-oktyabr kuni BMTning Nyu-Yorkdagi qarorgohida Xotin-qizlar holati bo‘yicha to‘rtinchi Butunjahon konferentsiyasining 25 yilligiga bag‘ishlangan (Pekin +25) global sammit bo‘lib o‘tdi.
Yuqori darajadagi videokonferentsiyada BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish, Bosh assambleyaning 75-sessiyasi raisi Folkan Bozkir, “BMT-Xotin-qizlar” tuzilmasi rahbari Fumzile Mlambo-Ngcuka, jahonning 173 dan ortiq mamlakati rahbarlari va vakillari, Tashkilotning ixtisoslashgan muassasalari, jamg‘armalari va dasturlari ekspertlari, shuningdek, nodavlat xotin-qizlar tashkilotlari va fuqarolik jamiyati yetakchilari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi, Gender tenglikni ta’minlash masalalari bo‘yicha komissiyasi raisi Tanzila Narbayeva O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi nomidan ishtirok etdi. Senat rahbari o‘zbek tilida nutq so‘zladi. Uning nutqi BMTning barcha rasmiy tillariga tarjima qilindi.
Forumning asosiy maqsadi mamlakatlar tomonidan Pekin deklaratsiyasi va Harakatlar platformasi (1995 yil) qoidalarining bajarilishini, gender tenglik, Barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirish doirasida xotin-qizlar huquqlari va imkoniyatlarini kengaytirish sohasida erishilgan yutuqlarni ko‘rib chiqishdan iborat bo‘ldi.
Pekin deklaratsiyasi va Harakatlar platformasi 1995 yil 4-15 sentyabr kunlari Pekin shahrida (XXR) bo‘lib o‘tgan Xotin-qizlar holati bo‘yicha to‘rtinchi Butunjahon konferentsiyasida qabul qilingan edi. Ta’kidlanganidek, Pekin Harakatlar platformasi xalqaro hujjat bo‘lib, unda davlatlar tomonidan xotin-qizlar huquqlarini himoya qilish va targ‘ib qilish bo‘yicha majburiyatlar shakllantirilgan. Bugun Pekin Harakatlar platformasi gender tenglikka erishishga va xotin-qizlarning huquq hamda imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan siyosatning oltin standarti hisoblanadi. Unda qat’iy choralar ko‘rish zarur bo‘lgan 12 ta muhim yo‘nalish belgilangan.
Hujjatdagi strategik maqsadlar muhim muammoli sohalar asosida qo‘yilgan bo‘lib, ularga erishish uchun ko‘rilishi lozim bo‘lgan aniq chora-tadbirlar esa tenglik, rivojlanish va tinchlik masalalariga taalluqli. Harakatlar platformasi barcha xotin-qizlarning ahvolini yaxshilashga qaratilgan. Mazkur hujjat jahon ahlining e’tiborini erkaklar va xotin-qizlar o‘rtasida tenglikni ta’minlash zarur bo‘lgan ko‘plab sohalarga qaratdi.
Shu nuqtai nazardan, global sammit butun dunyo hamjamiyatining hayotida yorqin va muhim voqea bo‘ldi. Unda xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha amalga oshirilgan ishlarning barcha ijobiy tomonlari muhokama qilindi. Ishtirokchilar so‘nggi chorak asrda dunyo bo‘ylab xotin-qizlar ahvolini yaxshilash borasida erishilgan yutuqlarni batafsil ko‘rib chiqdilar. Xususan, qizlarning ta’lim olishini ta’minlash, xotin-qizlarning iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish va siyosiy faolligini, shuningdek kamsitadigan qonunlarni bekor qilishga qaratilgan islohotlar olib borishdagi faolligini kuchaytirish sohasidagi yutuqlar ko‘rib chiqildi.
Forumning ochilish marosimida nutq so‘zlagan BMT Bosh kotibi A.Guterrish ta’kidlaganidek, deklaratsiya qabul qilinganidan keyin o‘tgan 25 yil davomida davlatlar tomonidan juda katta ishlar amalga oshirildi, buning natijasida butun dunyoda xotin-qizlarning jamiyatdagi mavqei sezilarli darajada yuksaldi.
Keng miqyosli forum davomida mamlakatlar delegatsiyalari rahbarlari Pekin deklaratsiyasi va Harakatlar platformasi qoidalarini amalga oshirish, xotin-qizlarni rag‘batlantirish va huquq hamda va imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha o‘z hukumatlari tomonidan amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida ma’lumot berdi.
Majlisda so‘zga chiqqan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Raisi Tanzila Narbayeva ishtirokchilarni xotin-qizlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, gender tenglikni ta’minlash va ularning davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlarida belgilangan huquq va imkoniyatlarini, ayniqsa pandemiya davrida kengaytirish bo‘yicha mamlakatimizda so‘nggi yillarda qabul qilingan amaliy chora-tadbirlar va islohotlar bilan tanishtirdi.
O‘zbekiston Respublikasi Senati Raisining nutqi tadbir ishtirokchilarida alohida qiziqish uyg‘otdi. Ular respublikada xotin-qizlar maqomini oshirish, ularning davlat siyosatini amalga oshirishdagi, mamlakatning ijtimoiy-siyosiy hayotidagi va uni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishdagi ishtirokini kuchaytirish, shuningdek, qarorlar qabul qilish jarayoniga ularni jalb etish bo‘yicha respublikada ko‘rilayotgan chora-tadbirlarni qo‘llab-quvvatlab, ularga yuqori baho berdilar.

Работа по поддержке женщин в Узбекистане озвучена с трибуны ООН на узбекском языке
1 октября 2020 года штаб-квартире ООН в г.Нью-Йорке состоялся глобальный саммит, посвященный 25-й годовщине четвертой Всемирной конференции по положению женщин (Пекин+25).
На видеоконференции высокого уровня участвовали генеральный секретарь ООН Антонио Гутерриш, председатель 75-й сессии Генеральной ассамблеи Фолкан Бозкир, глава структуры «ООН-Женщины» Фумзиле Мламбо-Нгкука, руководители и представители более 173 стран мира эксперты специализированных учреждений, фондов и программ Организации, а также лидеры женских неправительственных организаций и гражданского общества.
Делегация Республики Узбекистан была представлена   председателем Сената Олий Мажлиса, председателем Комиссии по вопросам гендерного равенства Республики Узбекистан Танзилей Нарбаевой, которая выступила с речью на узбекском языке.
Основной целью форума стало проведение обзора выполнения странами положений Пекинской декларации и Платформы действий (от 1995г.), достигнутого прогресса в области гендерного равенства, расширения прав и возможностей женщин и девочек в контексте реализации Целей устойчивого развития.
Пекинская декларация и Платформа действий приняты в ходе четвертой Всемирной конференции по положению женщин, состоявшейся 4-15 сентября 1995 года в Пекине (КНР). Подчеркивалось, что Пекинская Платформа Действий – это международный документ, в котором государства сформулировали обязательства по защите и продвижению прав женщин. И сегодня, она является золотым стандартом политики, направленной на достижение гендерного равенства и расширение прав и возможностей женщин. В нем определены 12 важнейших проблемных сфер, где необходимо принимать решительные действия.
Стратегические цели определяются на основе важнейших проблемных областей, а конкретные меры, которые должны быть приняты для их достижения, затрагивают вопросы равенства, развития и мира. Платформа действий направлена на улучшение положения всех без исключения женщин. Документ привлек внимание мировой общественности ко многим областям, в которых необходимо обеспечить равноправие между мужчинами и женщинами.
В этом контексте глобальный саммит стал ярким и значимым событием в жизни мирового сообщества, где обсуждены все положительные аспекты проведенной работы по поддержке женщин. Участники подробно рассмотрели прогресс, достигнутый в улучшении положения женщин во всем мире за последние четверть века. В частности, успехи в сферах образования девочек, расширения экономических возможностей женщин и активизации их политического участия, а также активности в проведении реформ, нацеленных на упразднение дискриминационных законов.
Выступая на открытии форума, генеральный секретарь ООН А.Гутерриш отметил, что за прошедшие 25 лет после принятия декларации государствами проделана огромная работа, благодаря чему во всем мире существенно возрос статус женщины в обществе.
В ходе масштабного форума главы делегаций стран проинформировали о ходе реализации их правительствами мер по выполнению положений Пекинской декларации и Платформы действий, поощрению и расширению прав и возможностей женщин.
Выступая на заседании, председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева ознакомила участников с принятыми в последние годы в нашей стране практическими мерами и проводимыми реформами по всесторонней поддержке женщин, обеспечению гендерного равенства и расширению их прав и возможностей, которые определены приоритетными направлениями государственной политики, особенно в период пандемии.
Выступление Председателя Сената Республики Узбекистан вызвало особый интерес у участников мероприятия. Они приветствовали и высоко оценили проводимые в республике меры по улучшению положения женщин, активизации их участия в реализации государственной политики, в общественно-политической жизни и социально-экономическом развитии страны, а также их вовлечение в процессы принятия решений.