Prezident Shavkat Mirziyoyev Nukus shahrida ish boshlagan plastik eshik va romlar korxonasini borib ko‘rdi.
Bu loyiha uchun “Jana bazar” mahallasi hududidan 4 gektar yer ajratilib, 2 million dollarlik qurilish ishlari amalga oshirilgan. Zamonaviy asbob-uskunalar o‘rnatilib, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari tortilgan. Korxona jami 270 ming kvadrat metr eshik va deraza romlari tayyorlash quvvatiga ega. Bu yerda 230 kishi ish bilan ta’minlandi. Ularning ko‘pchiligi yoshlar.
Davlatimiz rahbari korxonaning ish jarayoni, mahsulotlarini ko‘zdan kechirdi.
Nukus shahriga Toshkent shahar hokimligi biriktirilgan. Hududning drayveri — oziq-ovqat va qurilish materiallari sanoati, turizm. Shu asosda Nukus shahrini 2022-yilda kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturi ishlab chiqilgan. Unga ko‘ra, umumiy qiymati 1 trillion 361 milliard so‘mlik 10 loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Buning natijasida qo‘shimcha 3 mingta ish o‘rni yaratiladi.
Prezident “Jeke terek” mahallasidagi yangi turar-joy majmuasi qurilishi maydonida ham bo‘ldi. Bu yerda 5 ta 16 qavatli uy barpo etish mo‘ljallangan. Ularning bittasi hozir qurilmoqda.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью нового предприятия по изготовлению пластиковых дверей и рам в городе Нукусе.
Проект реализован в махалле Жана базар на территории площадью 4 гектара, выполнены строительные работы на 2 миллиона долларов. Установлены современное оборудование, инженерные коммуникации. Предприятие способно производить в год 270 тысяч квадратных метров дверей и рам. Здесь работают 230 человек, в большинстве - молодежь.
Глава государства ознакомился с технологическим процессом, осмотрел продукцию предприятия.
За городом Нукусом закреплен хокимият города Ташкента. Драйверы развития города - пищевая промышленность и индустрия строительных материалов, туризм. С учетом этого была разработана программа комплексного социально-экономического развития Нукуса в 2022 году. Она предусматривает реализацию 10 проектов на общую сумму 1 триллион 361 миллиард сумов. В результате будет создано 3 тысячи рабочих мест.
Президент посетил также площадку строительства нового жилищного комплекса на территории махалли Жеке терек. Здесь планируется возведение пяти 16-этажных домов. Сейчас идет строительство первого дома.
В данном комплексе будут применены строительные конструкции нового типа. Внешние стены будут выполнены из трех слоев, что обеспечит оптимальную температуру в домах зимой и летом. Квартиры будут с готовым ремонтом и современным оснащением.