Prezident Shavkat Mirziyoyevning Andijon viloyatiga tashrifi Bo‘ston tumanidan boshlandi.
Bu yerda yaqinda “Sayyora favvorasi” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan to‘qimachilik korxonasi ishga tushirilgan edi.
Umumiy qiymati 113 milliard so‘mlik ushbu loyiha doirasida bino barpo etilib, Turkiyadan zamonaviy uskunalar keltirib o‘rnatildi. Erkaklar, ayollar va bolalar uchun 50 turdan ortiq, yiliga 1 million 200 ming dona tayyor trikotaj mahsulotlari ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi. Mingga yaqin mahalliy aholi ish bilan ta’minlandi.
Korxonaning “Elegance SM” brendi ostidagi sifatli, bejirim mahsulotlarning asosiy qismi eksportga yo‘naltirilgan. Yillik eksport hajmi 4 million dollar bo‘lishi mo‘ljallangan.
- Bu korxonaga zamin yaratayotganimizda bugungiday bo‘lib ketishiga ko‘pchilik ishonmagandi. Bo‘ston iqtisodiy jihatdan orqada qolgan tumanlardan edi. Mana shunday korxonalar ochilib, odamlarimiz daromad topayotgani quvonarli. Buni davom ettirib, ish o‘rinlarini ko‘paytirishimiz kerak, - dedi davlatimiz rahbari.
Shu yerning o‘zida kasb-hunarga qayta tayyorlash o‘quv markazi tashkil etilgan. Unda hududdagi ishsiz fuqarolar hunar o‘rganib, o‘z yo‘lini topmoqda. Jumladan, yaqinda 200 nafar ehtiyojmand xotin-qiz kasbga o‘qitilib, ishga olindi.
Prezident ular bilan suhbatda ayolning bilimli, hunarli bo‘lishi oilaning katta yutug‘i ekanini ta’kidladi. Korxonaga muvaffaqiyat, ayollarga oilaviy farovonlik tiladi.
Davlat rahbari vodiy viloyatlarida bo‘ladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev hududlar iqtisodiyoti, aholi hayoti bilan yaqindan tanishish maqsadida Andijon viloyatiga jo‘nab ketdi.

На новых предприятиях создаются постоянные рабочие места
Недавно здесь было введено в строй текстильное предприятие общества с ограниченной ответственностью «Сайёра фаввораси».
В рамках проекта общей стоимостью 113 миллиардов сумов построено производственное здание, которое оснащено современным оборудованием из Турции. Освоен выпуск более 50 видов готовых трикотажных изделий для мужчин, женщин и детей. Производственная мощность - 1 миллион 200 тысяч единиц продукции в год. Работой обеспечены около тысячи местных жителей.
Основная часть качественной продукции предприятия поставляется на экспорт под брендом «Elegance SM». Годовой объем экспорта ожидается на уровне 4 миллионов долларов.
- Когда мы приступали к созданию условий для этого предприятия, многие не верили, что оно успешно заработает. Бустан был одним из экономически отсталых районов. Радует, что открываются такие предприятия, а люди обретают источник дохода. Необходимо продолжать эту работу и увеличивать количество рабочих мест, - сказал глава государства.
Здесь же открыт центр профессионального обучения. В нем безработные жители области учатся профессиям. В частности, недавно были обучены и трудоустроены 200 социально малообеспеченных женщин.
В беседе с ними Президент отметил, что наличие у женщины образования и профессии – большое достижение семьи. Он пожелал успехов предприятию и семейного благополучия женщинам.