Tashrifdagi birinchi manzil Ko‘kdala tumani bo‘ldi. Bu ma’muriy birlikni tashkil etish g‘oyasi Shavkat Mirziyoyevning saylovoldi dasturidan o‘rin olgan edi. Oliy Majlis Senatining shu yil 17 martdagi qaroriga muvofiq, aholiga qulayliklar yaratish hamda urbanizatsiya jarayonlarini tartibga solish maqsadida Chiroqchi tumanining bir qismida Ko‘kdala tumani tashkil etildi.
Prezident tashrifi arafasida ushbu yangi tumanda “Chiroqchi klaster” mas’uliyati cheklangan jamiyatining tikuvchilik korxonasi ishga tushirildi. Uning binosi yengil konstruksiyalardan qurilgan. 500 nafarga yaqin mahalliy xotin-qizlar va yoshlar ish bilan ta’minlangan.
Davlatimiz rahbari korxonadagi ish jarayonini ko‘zdan kechirdi, xotin-qizlar bilan suhbatlashdi.
- Ko‘ryapsizlar, ayollar bo‘yicha qancha qarorlar qabul qilyapmiz, tashkiliy choralar ko‘ryapmiz. Buning zamiridagi maqsad - sizlarning quvonchingizni ko‘rish. Bir ayolni, bir qizimni ish bilan ta’minlasak, uning kayfiyati butun xonadonga ta’sir qiladi, farzandlarini yaxshi o‘qitadi. Bugun ham ko‘p rejalar, imkoniyatlar bilan keldik. O‘zbekistonda orzular amalga oshadigan zamon qurishga harakat qilayapmiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Korxona yiliga 7 million dona tayyor kiyim ishlab chiqarish quvvatiga ega. Mahsulotlarning katta qismi “Samo” brendi ostida eksport qilinadi. Buning uchun taniqli xorijiy brendlar bilan hamkorlik rejalashtirilgan.
Klaster rahbariga paxta hosildorligini oshirish, yangi yerlarni o‘zlashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Ma’lumki, Yettitom shaharchasi Ko‘kdala tumanining ma’muriy markazi etib belgilangan. Endi bu yerda infratuzilmani rivojlantirish zarur. Prezidentimiz ushbu shaharchani batafsil rejalashtirish loyihasi bilan tanishdi.
Tuman hududi 171 ming gektar bo‘lib, 32 ta mahalladan iborat. Loyihaga ko‘ra, Yettitom shaharchasida tuman hokimligi va mahalliy idoralar uchun binolar, “Yangi O‘zbekiston” massivi, bog‘cha va maktablar, poliklinika, istirohat bog‘i, xalqaro ahamiyatdagi yo‘l bo‘yida xizmat ko‘rsatish va savdo majmualari barpo etiladi. 159 kilometr yo‘l ta’mirlanib, 50 kilometr ichimlik suvi, 80 kilometr elektr tarmoqlari quriladi.
Prezidentimiz yangi binolarni energiya tejamkor qilib qurish, uylar tepasiga quyosh energiyasi panellari o‘rnatish zarurligini ta’kidladi. Ko‘kdalada 500-1000 megavattlik quyosh elektr stansiyalari va quyosh panellari qorxonasini barpo etish imkoniyatini o‘rganish bo‘yicha topshiriq berildi.
Shu yerda aholi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Ular ilgari Chiroqchi tumani markazigacha 2-3 soatlab yo‘l yurilgani, bu ko‘p qiyinchilik va xarajatlar tug‘dirganini so‘zlab berishdi.
- Ko‘kdala tumanini tashkil etishdan asosiy maqsad bu yerda yashaydigan 182 ming nafar aholi uchun munosib turmush sharoitini yaratish, hududni iqtisodiy rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash bo‘yicha ishlarimizni yangi bosqichga ko‘tarishdir, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu maqsadda tumanni kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha 3 yillik dastur ishlab chiqilishi ta’kidlandi. Bu yerda muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari va ijtimoiy soha ob’ektlarini barpo etish uchun qariyb 2 trillion so‘m mablag‘lar yo‘naltiriladi. Joriy yilda 260 milliard so‘mlik 18 ta loyiha ishga tushiriladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev hududlar iqtisodiyoti, aholi turmush sharoitlari bilan tanishish maqsadida Qashqadaryo viloyatiga jo‘nab ketdi.

Первым пунктом в программе поездки стал Кукдалинский район. Инициатива образования этой территориально-административной единицы была включена в предвыборную программу Шавката Мирзиёева. В соответствии с решением Сената Олий Мажлиса от 17 марта текущего года в целях создания удобств для населения и упорядочивания процесса урбанизации в одной части Чиракчинского района был образован Кукдалинский район.
В преддверии визита Президента в новом районе открылось швейное предприятие ООО «Чирокчи кластер». Его здание построено из легких конструкций. Работают около 500 местных женщин и молодых людей.
Глава государства ознакомился с рабочим процессом на предприятии, побеседовал с женщинами.
- Как вы видите, мы принимаем очень много решений по поддержке женщин, организационные меры. Основная цель состоит в том, чтобы вы были довольны. Если обеспечить работой женщину, ее настроение будет влиять на всю семью, она будет хорошо воспитывать своих детей. Сегодня мы привезли с собой множество планов и возможностей. Мы стремимся, чтобы наступило время, когда в Узбекистане сбываются мечты, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Предприятие способно выпускать 7 миллионов единиц готовой одежды в год. Большая часть продукции экспортируется под брендом "Samo". С этой целью планируется наладить сотрудничество с известными зарубежными брендами.
Руководителю кластера даны рекомендации по повышению урожайности хлопка и освоению новых земель.
Город Еттитом определен административным центром Кукдалинского района. Теперь необходимо развивать здесь инфраструктуру. Президент ознакомился с проектом детальной планировки города.
Территория района составляет 171 тысячу гектаров и состоит из 32 махаллей. Согласно проекту, в городе Еттитом будут построены здания для районного хокимията и местных ведомств, массив «Новый Узбекистан», детские сады и школы, поликлиника, парк, объекты придорожного сервиса и торговые комплексы. Будет отремонтировано 159 километров дорог, построено 50 километров сетей питьевого водоснабжения и 80 километров электросетей.
Президент подчеркнул необходимость строительства новых домов энергоэффективным способом, установки солнечных панелей на крышах домов. Поставлена задача изучить возможность строительства в Кукдале солнечной электростанции мощностью 500-1000 мегаватт и предприятия по производству солнечных панелей.
Состоялась встреча с местными жителями. Отмечалось, прежде до центра Чиракчинского района приходилось добираться 2-3 часа, что вызывало много трудностей и затрат.
- Основной целью создания Кукдалинского района является создание достойных условий жизни для проживающих здесь 182 тысяч человек, поднятие нашей работы по экономическому развитию и обеспечению занятости на новый уровень, - сказал Шавкат Мирзиёев.
С этой целью будет разработана трехлетняя программа комплексного социально-экономического развития района. На строительство инженерно-коммуникационных сетей и социальных объектов будет выделено около 2 триллионов сумов. В этом году будет запущено 18 проектов на сумму 260 миллиардов сумов.