Toshkent shahridagi 102-zaif eshituvchi bolalar maktab-internatida yurtimizdagi shunday ijtimoiy muassasalardagi sharoitlarni yaxshilash bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev so‘zining avvalida Qur’oni karimning “Rahmon” surasidagi “Yaxshilikning mukofoti faqat yaxshilikdir”, degan oyatni yodga oldi.
Keksalarga hurmat, muhtojlarga mehr-muruvvat ko‘rsatish xalqimizning qon-qoniga singib ketgan. Pandemiya davrida “Saxovat va ko‘mak” umumxalq harakati keng tarqalib, elimiz ehtiyojmandlarga beg‘araz yordam bergani, qiyinchilik va sinovlarni bahamjihat yengib o‘tgani buning yorqin misoli bo‘ldi.
Inson qadrini ulug‘lash, mehr va yordamga muhtoj aholini qo‘llab-quvvatlash – davlatimiz ijtimoiy siyosatining muhim yo‘nalishi. Bu borada juda ko‘p xayrli ishlar qilinmoqda.
O‘tgan yili 25-martda qabul qilingan Prezident farmoni asosida keksalar va nogironligi bo‘lgan shaxslarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, “Saxovat” va “Muruvvat” internat uylarini yaxshilash choralari ko‘rildi. Jumladan, Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligi tashkil etilib, “Saxovat” va “Muruvvat uylari”, faxriylar sanatoriy va pansionatlari, boshqa qator tibbiy-ijtimoiy muassasalar uning tasarrufiga o‘tkazildi.
“Saxovat”, Muruvvat” uylari, Respublika faxriylar pansionatining rahbar va shifokorlari ish haqi 1,5 barobarga, kichik va o‘rta tibbiyot xodimlari ish haqi 2 barobarga oshirildi.
Ushbu internat uylarda yashovchi 9 ming 400 nafar keksalar va nogironligi bo‘lgan shaxslar hamda 18 ming nafar yolg‘iz fuqarolar tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi.
“Zamin” jamg‘armasi bilan hamkorlikda zaif eshituvchi 2 mingdan ziyod bolalar raqamli eshitish moslamalari bilan ta’minlandi, 11 ta ixtisoslashgan maktab-internat yordamchi tovush-nutq vositalari bilan jihozlandi. Nogironligi bo‘lgan 900 nafar bola protez-ortopediya moslamlari, 1 ming 100 nafar shaxs pultli aravachalar bilan ta’minlandi.
Yig‘ilishda viloyat hokimlari o‘z hududidagi tibbiy-ijtimoiy muassasalarga borib, u yerdagi ahvolni o‘z ko‘zi bilan ko‘rgani, muammolarni o‘rgangani haqida axborot berdi.
Jumladan, 12 ta “Saxovat” va “Muruvvat” uyida qo‘shimcha bino, 7 tasida yotoqxona, oshxona, tibbiyot bo‘limi, sport zali qurish, 21 tasida binolar va isitish-sovutish tizimini ta’mirlash zarurligi qayd etildi. Shuningdek, 6 ta “Mehribonlik uyi”, imkoniyati cheklangan bolalarga ixtisoslashgan 11 ta maktab-internat ta’mirga muhtoj.
Prezident mutasaddilarga barcha tibbiy-ijtimoiy muassasalar ahvolini yana bir bor chuqur o‘rganib, zarur qurilish va ta’mirlash ishlarini qamrab olgan holda 2022-2024-yillarga mo‘ljallangan hukumat qarori loyihasini tayyorlashni vazifa qilib qo‘ydi.
Bunday muassasalardagi keksalar, nogironligi bo‘lgan bolalar va shaxslarni to‘liq tibbiy ko‘rikdan o‘tkazib, ularni manzilli davolanish va dam olishga yo‘naltirish bo‘yicha topshiriq berildi.
Ota-ona qaramog‘idan mahrum ko‘plab bolalar oilalarga qaytayotgani, 10 ta mehribonlik uyi, 3 ta bolalar shaharchasi va 2 ta bolalar uyi ehtiyoj qolmagani sababli yopilgani qayd etildi.
– Bolalar uylari va ulardagi yetimlar soni kamaygani xalqimizning yuksak ma’naviyati, iymon-insofini ko‘rsatib turibdi. Lekin, mamlakatimizda umuman yetimlar bo‘lmasa, qanday yaxshi bo‘lar edi. Shuning uchun, imkon qadar ularni munosib oilalarga farzandlikka berish choralarini ko‘rish lozim, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Tibbiy-ijtimoiy muassasalar direktorlari so‘zga chiqib, taklif va mulohazalarini bildirdi.
Yig‘ilishda mahallalarni ozoda va yashil makonga aylantirish, madaniy-ma’rifiy tadbirlarni ko‘paytirish vazifalari ham belgilandi.
Davlatimiz rahbari Olmazor tumanidagi 102-sonli zaif eshituvchi bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab-internatni borib ko‘rdi.

В столичной школе-интернате для слабослышащих детей №102 состоялось видеоселекторное совещание по вопросам улучшения условий медико-социальных учреждений в стране.
В начале своего выступления Президент Шавкат Мирзиёев вспомнил слова аята из суры «Рахман» священного Корана: «Награда за добро – только добро».
Уважение к старшему поколению и помощь нуждающимся - качества, глубоко укоренившиеся в национальном сознании нашего народа. Так, в период пандемии широкое распространение получило всенародное движение «Доброта и поддержка», участники которого помогали нуждающимся, вместе преодолевали трудности и испытания.
Возвеличивание человеческого достоинства, поддержка населения, нуждающегося в заботе и поддержке, являются важным направлением социальной политики нашего государства.
Примером проводимой в этом направлении благой работы является указ Президента от 25 марта прошлого года, в котором определены меры по оказанию социальной поддержки пожилым людям и лицам с инвалидностью благоустройству домов-интернатов «Саховат» и «Мурувват». В частности, создано Агентство по развитию медико-социальных услуг, в его ведение переданы дома «Саховат» и «Мурувват», санатории и пансионаты для ветеранов, ряд других медико-социальных учреждений.
В 1,5 раза увеличена заработная плата руководителей и врачей домов «Саховат», «Мурувват», Республиканского пансионата ветеранов, в 2 раза увеличена заработная плата младших и средних медицинских работников этих учреждений.
Проведен медицинский осмотр 9,4 тысячи престарелых и лиц с инвалидностью, проживающих в этих домах-интернатах, а также 18 тысяч одиноких граждан.
Совместно с фондом «Замин» более 2 тысяч слабослышащих детей были обеспечены цифровыми слуховыми аппаратами, а 11 специализированных школ-интернатов оснащены вспомогательными голосовыми аппаратами. Протезно-ортопедическими изделиями обеспечены 900 детей с инвалидностью, инвалидными колясками – 1100 человек.
На совещании хокимы доложили о результатах посещения медико-социальных учреждений в своих регионах, положении дел и выявленных проблемах.
В частности, отмечена необходимость строительства дополнительных корпусов в 12 , общежития, кухни, медицинского отделения, спортзала в 7, ремонта систем отопления и охлаждения в 21 доме «Саховат» и «Мурувват». Кроме того, в ремонте нуждаются 6 детских домов и 11 школ-интернатов для детей с ограниченными возможностями.
Президент поручил ответственным лицам еще раз тщательно изучить состояние всех медико-социальных учреждений и подготовить проект постановления правительства, предусматривающий проведение необходимых строительно-ремонтных работ в 2022-2024 годах.
Поручено наладить системы полного медицинского осмотра, оздоровления и организации отдыха престарелых, лиц с инвалидностью, живущим в таких учреждениях.
Подчеркнуто, что многие воспитанники детских домов возвращаются в свои семьи, а 10 домов «Мехрибонлик», 3 детских городка и 2 детских дома закрыты за ненадобностью.
- Уменьшение числа детских домов и их воспитанников свидетельствует о высокой духовности и благородстве нашего народа. Но как было бы хорошо, если бы в нашей стране вообще не было сирот! Поэтому необходимо принять все возможные меры для их усыновления достойными семьями, - сказал Шавкат Мирзиёев.
С предложениями и мнениями выступили директоры медико-социальных учреждений.
На совещании поставлены задачи по превращению махаллей в благоустроенную и зеленую среду, активизации культурно-просветительской деятельности.
Глава государства посетил специализированную школу-интернат для слабослышащих детей №102 Алмазарского района.